Właściwości i rodzaje yerba mate

( ilość produktów: 266 )

Yerba mate ma unikalne właściwości. Sklep YerbaMarket oferuje wszystkie rodzaje tego suszu. Ma on przede wszystkim przynieść radość ze spożywania naparu. Ostrokrzew paragwajski naturalnie występuje jedynie w Ameryce Płd. Jako pierwsi susz ostrokrzewu paragwajskiego pili Indianie Guarani. Używali yerba mate w sposób rytualny, budując wspólnotę, ponieważ picie jej sprzyjała zacieśnianiu więzi międzyludzkich oraz przyjaźni.

Bestseller

 

Yerba mate - słowem wprowadzenia

Yerba mate zyskała sławę, także w Polsce, głównie ze względu na swoje właściwości pobudzające, orzeźwiające (kofeina, teobromina i teofilina). Dla Indian picie yerba mate było także elementem wzmacniania więzi międzyludzkich i ten społeczny aspekt do dziś jest widoczny w czterech krajach, gdzie jest ona napojem narodowym (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj). W wielu miejscach zobaczymy ludzi z termosem pod pachą i tykwą w dłoni. Mawiają, że yerba mate jest pomiędzy ludźmi, że to odwieczna tradycja. W niektórych rejonach podczas spotkania jest jedno, duże matero, krążące z rąk do rąk i zalewane przez gospodarza ciepłą wodą. W innych rejonach – każdy ma swój sprzęt do picia, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na swoją kolejkę! Tak czy inaczej wędruje ona pomiędzy ludźmi, dodając im energii, odwagi do wyrażania się i rozluźnia podczas spotkań. Niezależnie czy z przyjaciółmi, rodziną czy pracodawcą. Każde państwo ma swój sposób na produkcję yerba mate. Te z Paragwaju cechuje wyraziście gorzki i dymny smak, zawartość nie tylko listków i pyłu, ale też patyczków w suszu oraz duża moc pobudzająca. Paragwajczycy upodobali sobie picie yerby na zimno – jako terere, zalewając yerbę lodowatą wodą. Z kolei argentyńskie yerba mate mają sporą goryczkę, ale mniej dymnego aromatu, często susz jest pozbawiony patyczków (same listki i trochę pyłu) i uzupełniony owocami, ziołami. W przypadku Urugwaju mamy zupełnie pylaste, bez krzty patyczków i pełnych liści. Są to bardzo mocne yerby, a w smaku słodkawo-gorzkie, trawiaste i zielonkawe. Południe Brazylii to zaś królestwo chimarrao – świeżej yerby, zmielonej na pył, który ma najwięcej kofeiny w sobie i najbardziej ziołowy, trawiasty, roślinny smak.

Sklep internetowy - rodzaje i kategorie yerba mate:

Przygotowanie yerba mate - jak przygotować napar

Przygotowanie naparu yerbowego wymaga zachowania kilku prostych zasad, bez zachowania których łatwo jest jednak zapsuć porcję suszu. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim odpowiednia temperatura wody. Jak należy prawidłowo parzyć yerba mate? Zaparzanie dowolnego rodzaju suszu ostrokrzewu paragwajskiego odbywa się w podobny sposób: potrzebujemy naczynka, najlepiej takiego zwanego matero (może być wykonane z tykwy, drewna Palo Santo, gliny, ceramiki, metalu, szkła) oraz bombilli. Bombilla jest to rurka filtrująca wykonana z metali lub bambusa, z sitkiem na końcu (w kształcie łyżeczki lub spiralnym). Wsypujemy susz do matero objętościowo od 1/4 do 3/4 naczynia, ale można zacząć od 2-3 łyżek. Następnie zalewamy yerbę wodą koniecznie w temperaturze ok. 70-80 stopni C. W zależności od rodzaju yerba mate temperatura może być niższa lub wyższa (np. ziołowe zalewamy wyższą, by zioła mogły lepiej się zaparzyć). Przy gorącej, wrzącej wodzie susz  „sparzy się” i będzie bardzo gorzka, a także częstotliwość kolejnych zalań zmniejszy się tylko do 2-3. Gorąca woda sprawi, że susz szybciej się wypłucze (straci smak i energię). Dlatego też najlepiej wsypać więcej i dolewać wody na bieżąco, po kilku łykach przez bombillę. W taki sposób spijamy samą esencję.

yerba mate jak parzyć

 Jak parzyć yerba mate? (instrukcja krok po kroku):

 1. Wsypujemy do naczynia yerba mate w ilości od 1/4 do 3/4 objętości naczynia
 2. Zakrywamy otwór naczynia (np.: dłonią), obracamy do góry dnem i przechylamy
 3. Obracamy, umieszczamy bombillę w pustej przestrzeni naczynia
 4. Zalewamy odrobiną wody o temp. 70-80 C
 5. Czekamy chwilę, aż susz wchłonie wodę
 6. Zalewamy yerbę większą ilością wody
 7. Po chwili napar jest gotowy do spożycia
 8. Tak przygotowane yerba mate można zalewać wodą kilka razy

Yerba mate - wybrane pytania i odpowiedzi (FAQ):

 • Co to jest yerba mate?

 • Yerba mate (łac. Ilex paraguariensis, herbata paragwajska, zielone złoto Indian, herbatka jezuicka, której indiańskie nazwy brzmią: caá mate, caá mati) jest rośliną znaną od stuleci w Ameryce Południowej. Za jej pierwszych użytkowników uznawani są Indianie z plemienia Guarani. Nazwa ta pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba (zioło) i mati, które w języku keczua oznacza tykwę, czyli naczynie przeznaczone do parzenia zioła. Napar yerba mate  przyrządza się z wysuszonych, zmielonych liści, niekiedy także z dodatkiem gałązek, ziół i owoców.
 • Do czego służy rurka, słomka z dziurkami, używana do picia yerba mate czyli bombilla?

 • Rurka wykonana z metalu bądź bambusa, zakończona niewielkimi otworami, przeznaczona jest do odcedzania fusów. Yerba mate zaparza się w podobny sposób, jak większość ziół. Susz niestety nie opada na dno i wsypuje się go nawet do połowy naczynia, dlatego, aby nie przeszkadzał w delektowaniu się smakiem naparu, wymyślono sposób picia za pomocą rurki, noszącej hiszpańską nazwę – bombilla. Spotykane są też rurki o wielkim, okrągłym filtrze, przeznaczone do picia bardzo pylastych yerb z Brazylii.
 • Dlaczego susz należy zalewać wodą tylko o ściśle określonej temperaturze?

 • Yerba mate najkorzystniej zalewać jest wodą o temperaturze nie wyższej niż 75-89 stopni C, aby nie pozbawić naparu wyjątkowego smaku, „mocy” oraz właściwości. Ostrokrzew paragwajski to bardzo uniwersalna roślina. Możemy cieszyć się jej właściwościami popijając zimy napój, noszący nazwę terere, jak również ciepły. Jednak zbyt wysoka temperatura szkodzi naparowi, pozbywając go właściwości smakowych, prozdrowotnych oraz odżywczych. Yerba mate jest wtedy zbyt gorzka, a ponadto susz szybciej się wypłukuje, czyli mniej razy możemy go zalać, podczas gdy zalewając małymi porcjami wody w dobrej temperaturze, spijamy samą esencję.
 • Czy yerba mate można przyrządzać również na zimno?

 • Oczywiście, w Ameryce Południowej popularnym napojem, spożywanym podczas upalnych dni, jest susz zalany zimną wodą. Czasami do napoju dodawany jest lód, zioła, limonki oraz inne owoce, a także soki. Warto pamiętać, że im zimniejszą wodą zalejemy susz, tym lepszy uzyskamy smak. Ten rodzaj przyrządzania yerba mate ma swoją własną nazwę – terere.
 • Co oznaczają napisy na niektórych paczkach yerby: Sin Palo i Con Palo?

 • Sin Palo (bez patyczków) to susz yerba mate zwierający jedynie listki. Con Palo (z patyczkami) to natomiast mieszanka listków z gałązkami.
 • Co oznacza napis: Suave?

 • Jest to specjalny rodzaj suszu yerba mate o słabszych właściwościach pobudzających, złożony z większych listków i posiadający mniej kofeiny. Także w smaku nie jest intensywnie gorzki. To dobra susz na początek przygody, dla osób z wysokim ciśnieniem, osób młodszych lub starszych. Sprawdzi się też, jako baza do różnego typu mieszanek ziołowych.
 • Co to znaczy, że yerba jest selekcjonowana? Seleccion Especial?

 • To oznacza, że susz yerba mate był przygotowany ze specjalną starannością: o jakość listków, tradycyjną (lub łagodną) produkcję, a także leżakowany krócej lub dłużej, niż klasyczne yerby. Często Seleccion Especial to rodzaje, gatunki yerby dla koneserów, rarytas na specjalne okazje, lub dla urozmaicenia yerbowej przygody.
 • Czym jest drewno Palo Santo i Algarrobo?

 • Palo Santo i Algarrobo są najpopularniejszymi gatunkami drewna wykorzystywanymi do wyrobu naczyń, przeznaczonych do picia yerba mate. Tego typu naczynia nie wymagają żadnego wstępnego przygotowania. Dodatkowo, drewno gatunku Palo Santo znane jest z aromatycznej żywicy, wzbogacającej smak naparu. Należy utrzymywać w naczyniu wilgoć, aby nie popękało, ponieważ jest to drewno rosnące w tropikach. Wystarczy po wysypaniu suszu odwrócić naczynie na ściereczce do góry dnem. W ten sposób będzie zawsze wilgotne. Można je także lekko natłuścić oliwą, kiedy zamierzamy przez dłuższy czas go nie używać.
 • Co to jest tykwa i jak o nią dbać w kontekście picia yerba mate?

 • Tykwa to wydrążona dynia, o różnych kształtach, często zdobiona, która służy od wieków za tradycyjne naczynie od picia yerba mate. Indianie uważali ją za świętą i rytualną. Tykwa wymaga wstępnego przygotowania (curado), czyli wyparzenia jej wnętrza ciepłą wodą wraz z suszem, a następnie po całej nocy – wygrzebania łyżką miąższu owocu. Jeśli tego nie zrobimy, tykwa nada yerbie bardzo gorzkiego smaku i może zadziałać przeczyszczająco. Kiedy usuniemy z niej kawałki pestek i miąższu, pozostawmy tykwę do wyschnięcia – potem można cieszyć się wspaniałymi, pogłębionymi właściwościami smakowymi yerba mate. Należy pamiętać, by po każdym piciu dokładnie opłukać tykwę i zostawić ją do całkowitego wyschnięcia. Z czasem tykwa twardnieje i przesiąka aromatem yerby.
 • Czy yerba mate należy koniecznie pić z tykwy?

 • Napar yerba mate pijemy tak, jak nam najbardziej smakuje. Zamiast tykwy można stosować gliniane lub ceramiczne kubeczki, bądź matero (kubeczek do yerby) wykonane z drewna Palo Santo lub Algarrobo. Jednak ze względu na walory smakowe i estetyczne, najczęściej używamy tykwy (inaczej calabazy).
 • Problem z przeciekającą tykwą, wykorzystywaną jako naczynko

 • Aby zapobiec przeciekaniu naczynia, powinniśmy wykonać curado. Jest to pewien rodzaj hartowania naczynia. Fusy yerba mate zależy zalać wodą o temperaturze mniej więcej 75 st. C i odstawić na noc. Następnie wydobywamy z wnętrza tykwy resztki pestek i owoców. Należy utrzymywać suchość w naczyniu, aby mogło stwardnieć. Czasem jednak tykwa się „poci”, to znaczy, że nasiąka wodą, gdy pijemy w niej yerbę. Jest to naturalne, można użyć podkładki korkowej. Naturalnym zjawiskiem jest też zielonkawe wnętrze tykwy – przenika ją bowiem susz yerbowy.
 • Czy napar można parzyć w szklance?

 • Z myślą o Europejczykach yerba mate produkowana jest w saszetkach (cocido) oraz pod postacią „instant”. Plantacja Las Marias wyprodukowała nawet specjalny rodzaj Taragui Vitalty, w taki sposób, by nadawał się do zaparzania wrzątkiem w najpopularniejszy u nas sposób – w czajniczku lub filiżance.
 • Nie mam bombilli! Jak pić yerba mate?

 • Osoby, które nie mają bombilli, mogą parzyć susz, posiłkując się sitkiem do herbaty lub zaparzaczem do kawy. Napar yerba mate zwiera znacznie więcej fusów, niż tradycyjna herbata liściasta. Dodatkowo nie chcą opadać na dno, dlatego tradycyjne sposoby zaparzania herbat, w tym przypadku mogłyby nie przynieść zadowalających rezultatów. Najlepsze w tym wypadku będą yerby sin palo, zawierające duże listki, bez patyczków i pyłu.
 • Jakie rodzaje yerba mate najlepiej wybrać na początku?

 • Osobom rozpoczynającym swoją przygodę z tym napojem polecamy zakup próbek. Są to 50 gramowe porcje różnych rodzajów yerby, które mają różne właściwości i smaki. Dobrze jest na początek spróbować najbardziej klasyczny smak yerba mate (Paragwaj lub Argentyna), a później odkrywać kolejne warianty yerby.
 • Jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi gatunkami, markami, rodzajami yerba mate?

 • Poszczególne gatunki, rodzaje yerba mate mają różne właściwości, różnią się pomiędzy sobą składem, smakiem, aromatem, ilością pyłu, a także sposobem suszenia. Podstawowe rozróżnienie to yerby z patyczkami lub bez oraz te z dużą ilością pyłu (lub pylaste całkowicie), a bezpylaste (pył nadaje właściwości energetycznych). Następnie możemy rozróżnić yerbę sposobem produkcji. Paragwajskie yerby są bardziej dymne w smaku, wyraziste i gorzkie. Argentyńskie yerba mate zachowują klasycznie gorzki smak, lecz jest on nieco świeższy, susz leżakuje krócej niż w Paragwaju. Urugwajskie są zmielone na pył. Brazylijskie nazywa się chimarrao i jest to zielony, świeży susz w formie proszku. Istnieją yerby z dodatkami ziół lub owoców i naturalnych aromatów. A także nowoczesne marki, proponujące nie dymione, świeże, duże listki, bez pyłu i patyczków. Są też całkowicie organiczne marki, albo rosnące np. na plantacjach wysokogórskich, czy zacienionych, co wpływa na ich smak. My polecamy w szczególności brazylijskie łągodniejsze mieszanki Mate Green.
 • Czy mogę dodać do suszu zioła, albo owoce?

 • Jak najbardziej, tradycyjnie w Paragwaju zielarki przyrządzały wyciąg/wywar z różnych ziół i następnie nim zalewały yerbę. Taki napar ma wtedy większe działanie lecznicze. Yerba mate ma właściwości wzmacniające działanie ziół, dlatego jest świetnym katalizatorem dla nich, łącznikiem i przyspieszaczem ekstrakcji związków czynnych. Najlepiej dobierać zioła o podobnym działaniu, by wzajemnie się wzmacniały, uważać jednak z ziołami, które mają właściwości mocno przeczyszczające i zawierającymi kofeinę, ponieważ napar może zadziałać za mocno.
 • Jak często zalewać susz i ile go sypać do naczynia?

 • Można sypać małe dawki (2-3 łyżki yerba mate) i zalewać większą ilością wody – otrzymamy wtedy herbatę, którą można zalać (w zależności od czasu parzenia) tylko 2 lub 3 razy. Bowiem im większa ilość wody, tym szybsze wypłukanie smaku i mocy. Tradycyjnie yerby sypie się jednak pół, albo 3/4 naczynia. Dolewamy wtedy wody na kilka łyków i bez oczekiwania możemy pić przez bombillę. Kolejne zalania wyniosą wtedy nawet do 10ciu razy, w zależności kiedy poczujemy się nasyceni. Yerbę można w taki sposób popijać przez cały dzień.
 • Jaki jest najlepszy rozmiar naczynia do picia?

 • Rozmiar matero trzeba wybrać pod swoje potrzeby (ilość yerba mate i wody, jakich używamy). Naczynia mogą być malutkie – ok. 100ml, aż po duże 500ml. Wiele osób posiada przynajmniej dwa matera, zależnie od pory dnia i sytuacji. Np. mniejsze może być używane do małych dawek dla relaksu i rozluźnienia, zaś duże naczynie do pracy, albo na przyjęcie.
 • Czy mogę pić yerba mate zamiast alkoholu?

 • Oczywiście, najbardziej tradycyjny sposób to picie jej wraz z przyjaciółmi. Socjalizujący aspekt yerba mate jest bardzo obecny w Ameryce Południowej, gdzie pije się ją przy każdej okazji spotkania ze znajomymi. Wykazuje ona właściwości ułatwiające komunikację, konwersację oraz twórcze wyrażanie swoich myśli i otwartość na innych. Nie powinno się łączyć mate z alkoholem oraz uważać na późne picie jej dużych ilości, ponieważ może utrudnić zasypianie.
 • Jak należy dbać o bombillę, rurkę do picia?

 • Oprócz tradycyjnego mycia i płukania strumieniem wody, dobrze jest zaopatrzyć się w czyścik lub wycior. To szczoteczki, które można wsunąć w rurkę, by dokładnie ją oczyścić. Bombille nie powinny wydzielać nieprzyjemnego zapachu, ani zielenić. Co rok lub dwa lata (w zależności od częstotliwości picia yerby) dobrze jest kupić nową, świeżą bombillę.
 • Yerba mate na mnie nie działa! Co zrobić?

 • Niektórzy mają wysoką tolerancję na właściwości kofeiny i nie odczuwają jej działania. Często oznacza to, że mamy dość zrównoważone ciśnienie i oczekując „skoku” energii, kofeinowego, jesteśmy zawiedzeni. Napar jednak działa, lecz nie czujemy tego skoku, do którego przyzwyczaiła nas kultura kawy. Powód nie działania yerby może też tkwić w sposobie przyrządzania. Najlepiej poznamy prawdziwe działanie yerba mate, przygotowanej w tradycyjnie sposób (pół naczynka, odpowiednia temperatura wody plus bombilla). Jeśli jednak potrzebujemy poczuć skok energii, można wybrać susz wzmocnioną równie pobudzającą guaraną lub żeń-szeniem.
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-11-25
Zamowienie zlozone przed 12, nastepnego dnia o 14 juz bylo w paczkomacie. Obsluga godna polecenia:)
2022-11-20
Polecam

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel