Naczynia - Matero Tykwa Palo Santo Kubek do yerby

( ilość produktów: 154 )

Do przygotowywania yerba mate wykorzystuje się kilka typów naczyń matero. Najpopularniejsze są naczynia do yerba mate wykonane z tykwy, drewna, ceramiki oraz rogu. Wszystkie te naczynia z pewnością wpływają na smak yerba mate. W Ameryce Południowej naczynia nazywane są ogólnie matero. Najpopularniejsze zrobione są z owoców tykwy pospolitej. Tykwy mogą być barwione, rzeźbione, obszyte skórą i posiadać ozdoby z metali. Otwór w tykwie jest z reguły przykrywany kołnierzem, który zapobiega pękaniu i wyszczerbianiu się. Są dwa typy mater wykonywane z owoców tego samego gatunku tykwy. Jedna wykonana z dolnej części owocu tykwy pospolitej typ argentyński oraz porongo tykwa typu brazylijskiego wykonana z górnej części owocu tykwy. Posiada grube, twarde ścianki oraz dłużej utrzymująca temperaturę. Jest ona odporna na pękanie i mniej podatna na pleśnienie. Porongo ma ostro zakończony spód, do postawienia wymaga stojaczka z metalu lub podstawki. Matero z Palo Santo to drewniane naczynie do yerba mate o przyjemnym, żywicznym aromacie uwalniającym się podczas przygotowywania i picia yerba mate. Pod nazwą palo santo znanych jest kilkanaście gatunków drzew. Najbardziej popularnym jest Bursera graveolens i gwajakowca lekarskiego Guaiacum officinale. Spotykamy również naczynia z drewna Algarrobo. Nazwą tą określa się drewno pozyskane z kilku spośród około 45 gatunków drzew należących do rodzaju jadłoszyn. Naczynia z drewna algarrobo są trwałe i odporne na pękanie. Wśród innych rodzajów drewna należy wspomnieć o Lapacho. Nazwa lapacho obejmuje kilka gatunków drzew z Ameryki Południowej. W medycynie tradycyjnej wewnętrzna kora lapacho, znana także jako pau d'arco- znanym w medycynie ludowej środkiem leczniczym. Inne naczynia do yerba mate to min. guampa. Naczynie to jest wykonane z rogu bydlęcego lub rzadziej kopyta. Słowo guampa pochodzi od słowa wampa oznaczającego „róg” w języku keczua. Guampa jest naczyniem tradycyjnie służącym do picia zimnej yerby tereré. W Paragwaju popularne są naczynia bambusowe, zarówno przeznaczone do przygotowania tereré jak też yerba mate na ciepło. Coraz większą popularność w krajach Ameryki Południowej zdobywają naczynia gliniane ceramiczne i szklane. Spotykane w różnych kształtach najczęściej tykwy lub porongo, oprawione w skórę. Naczynia ceramiczne i szklane są łatwe w utrzymaniu czystości, nie pleśnieją i są od razu gotowe do użycia jako "kubek do yerba mate".

  • Matero - naczynie z tykwy
  • Matero ceramiczne
  • Matero szklane
  • Matero Palo Santo
  • Matero drewniane
  • Guampa - matero z rogu
  • Matero metalowe

Zastanawiasz się, jaki rodzaj naczynia do pierwszej yerby?

Tak wiemy, zaczyna się od znalezienia yerba mate, potem jest sprawa naczynka, a na koniec bombilli, bo ta trójka to must have "mateisty". Musimy wybierać spośród setek propozycji, a jest ich tak wiele, iż przynosi to tylko kolejne pytania i rozterki. Ponieważ sami przechodziliśmy podobne "bóle głowy", zaprezentujemy tu podstawowe cechy, każdego z tych produktów. Dzięki temu zrozumiesz swoje potrzeby o wiele bardziej i być może bardziej świadomie podejmiesz najlepszą dla Ciebie decyzję.

Jakie naczynie będzie doskonałe albo przynajmniej bardzo dobre?

Ważne! Jeśli dopiero zaczynasz w ogóle kontakt z yerba mate i nawet nie wiesz, jak się ją przygotowuje, jakie ma działanie, co to jest bombilla, matero palo santo lub tykwa, to polecamy zapoznać się z naszym artykułem o tym cudownym napoju: Co to jest Yerba Mate?

NACZYNKO, które będzie dla Ciebie najlepsze?

DREWNIANE - jakie są właściwości matero wykonanego z drzewa Palo Santo

Drewniane matera są mocno elitarnym wyborem, ale też dość rozsądnym rozwiązaniem. Ceny naczyń z drewna są wysokie, gdyż zostały zrobione z rzadkiego i drogiego drewna , którego ilości przeznaczone na rynek komercyjny są limitowane przez kraje w których rosną. Te gatunki występują, naturalnie jedynie w Ameryce Południowej. Sama nazwa Palo Santo, w języku hiszpańskim znaczy Święty Pień. Źródła podają, iż od tysięcy lat mieszkańcy okolic, w których rosną drzewa wykorzystywali je w wielu aspektach życia codziennego, w rytuałach oraz w indiańskiej medycynie.

Drewno to wnosi do napoju delikatny posmaku i aromat, którym zachwyca znawców yerba mate na całym świecie. Kolor drewna jest w barwach zieleni i sięga aż do głębokich brązów. Barwa naczyń zależy od stopnia wysuszenia, stanu rośliny, pory roku w jakim była ścinana oraz od przechowywani. Co ważne, zapach oraz kolor naczyń niewiele się zmieniają podczas użytkowania. Nawet kilkanaście lat od ścięcia, drewno jest w stanie skleić swoje własne pęknięcie wonną żywicę. Dlatego mówi się iż palo santo nigdy nie umiera. Niejednokrotnie byliśmy świadkami kiedy pęknięte naczynia do yerba mate zasklepiły się po kilku latach. Oczywiście to zdarza się, drewno które było zimne, zalewa się ciepłą wodą i pęka, ale nie ma się co martwić po pierwsze zewnętrzna ścianka jest na tyle gruba że napar nie przecieknie a po wtóre po kilku miesiącach samo się zregeneruje i wtedy pękniecie po prostu zniknie.

Naczynia wykonane z Palo Santo nie mogą być pozostawiano z suszem na więcej niż na 1-2 dni. To czas w którym nic złego z matero się nie stanie. Palo Santo najczęściej ma od 80 do 300 ml pojemności, choć tak duże naczynka są już dziś rzadkością z uwagi na ograniczenia w wywozie. Najszybciej zregenerują się Palo Santo okute na zewnątrz aluminium lub stalą. Palo Santo pozbawione okucia z metalu mogą popęknąć bardziej. Zdarza się iż nie są w wstanie wystarczająco się zregenerować.

Co raz bardziej popularne stają się matera z drzew Algarrobo, Nandubay, Calden oraz Imbuia. Te naczynka z Argentyny, Brazylii i Paragwaju nie są aż pachnące jak Palo Santo ale spełniają swoje zadanie równie dobrze.

TYKWA ? klimat, natura, oryginalność 100%

Suche, zdrewniałe owoce rośliny o tej samej nazwie to właśnie nasze tykwy. Są małe od 100 ml do dużych nawet 400 ml. Nie ważą zbyt wiele są leciutkie, fajnie trzyma się je w dłoni, robią mega klimat. Co ważne, wpływają dodatnio na przyrządzaną w nich yerba mate, bo ich ścianki nasycają się esencją przygotowanego w nich naparu. Tak samo jak w przypadku naczyń wykonanych z drewna, bardzo dobrze utrzymują ciepło. Dzięki tym właściwościom, świeżo przygotowane napary z yerba nie parzą. Tykwa ma jeszcze jedną cechę w zimne dni, przyjemnie jest trzymać ją w dłoniach i cieszyć się gorącą yerba. Naczynka z tykwy utrzymują dość długo temperaturę yerba mate, a napary w nich przygotowane są po prostu świetne. Ich naturalne pochodzenie sprawia, iż pomimo lekkości, są bardzo wytrzymałe. Takie naczynka nie rozbijają się podczas upadku z wysokości stołu lub biurka, czasem nawet z bardzo dużych wysokości! Jedną z cech tykiew jest tzw. "pocenie się" od spodu. Mała kropelka naparu na dnie jednak nie niestanowi żadnego problemu. Wystarczy mała korkowa podkładka i mamy problem z głowy.

W przypadku tykiew, należy baczniej zwracać uwage na ich konserwację i długość pozostawiania w nich naparu niż w przypadku pozostałych naczynek. Ponieważ, zostały wykonane z naturalnego owocu, może wdać się w nie pleśń. Najczęściej dzieje się to wtedy, kiedy źle się je użytkuje. Pleśń zjawia się tam gdzie następuje nieprzerwany kontakt z wilgocią.

Uwaga - Ważne
Każde naczynie wykonane z tykwy trzeba regularnie suszyć. Zostawiając do wyschnięcia zawsze wylotem do góry. Suszenie tykwy powinno się przeprowadzać co najmniej raz na 2 dni. Podczas stałego użytkowania nawet częściej. Jeśli z twoją tykwą zacznie się dziać coś niedobrego to skontaktuj się z nami. Postaramy się temu zaradzić.

Każda przeznaczona do przygotowywania w niej yerba mate tykwa, wymaga od nas przeprowadzenia jej przez proces wstępny. Zawsze przed pierwszym użyciem należy zrobić tykwie curado. To prosty, nieskomplikowany i niezabierający wiele czasu zabieg. Tykwy, standardowo, posiadają wewnątrz resztki nasionek lub skórki. W procesie usuwa się je i hartuje tykwę tak by jak najdłużej spełniała swoje zadanie.

Więcej informacji na temat tykiew znajdziesz na naszym BLOGU

CERAMIKA, przede wszystkim - spokój

Pierwszą z zalet naczyń wykonanych z gliny a potem wypalonych zwanych ceramicznymi jest to, iż nie musimy ich specjalnie przygotowywać ani w wyjątkowy sposób o nie dbać. Naturalnie ich swoistą cecha jest kruchość ale to my jesteśmy odpowiedzialni za ich ewentualne spotkanie z grawitacją. Jedyne, co grozi materu ceramicznemu to rozbicie się o podłogę. Trzeba podkreślić, iż naczyń do yerba mate wykonanych z ceramiki nie trzeba konserwować. Dodatkowym ich atutem jest to, iż nie zmieniają one swojego wyglądu wraz z upływem czasu. Nie śniedzieją, nie butwieją i nie psują się gdy zostawimy w nich wilgotną yerba mate nawet na kilka tygodni. To wprost wymarzone naczynie dla zabieganych.

Ogromną zaletą naczyń ceramicznych jest duży wybór. Począwszy od malutkich naczynek o pojemności 120 ml do ponad 450 ml. Wśrod tych naczyń nie brakuje wzorów i modeli. Ogrom kształtów, szkliw ,designów i barw to ich esencja. Warte uwagi są wytwarzane ręcznie przez polskich artystów i rzemieślników matera z pracowni Las Mater.

Cechą naczyń wykonanych z taniej ceramiki jest szybkie oddawanie ciepła. Zewnętrzne powłoki dość szybko się nagrzewają. Naczynka wykonane ręcznie, posiadają grubsze ścianki i lepiej utrzymują temperaturę. Ceramika ma neutralny stosunek do smaku Yerba Mate ale od czego jest wyobraźnia. Przecież yerba mate tak samo jak herbatę można podać z sokiem lub przyprawą.

Naczynia ze szkła i stali nierdzewnej

Ich cechą jest stabilność oraz neutralność. Łatwo je myć oraz nie trzeba o nie szczególnie dbać. Wystarczy woda i odrobina czasu. Wśród naczynek z metalu można znaleźć takie, które są obite naturalną lub sztuczną skórą lub materiałem wtedy warto zaczerpnąć dodatkowej informacji na temat ich użytkowania i konserwacji.

Guampy z rogu i matera z kopyt

Co raz rzadziej spotykamy te naczynia. Używane są głownie w Paragwaju do yerba mate terere. Ich użytkowanie sprowadza się do opłukiwania i suszenia.

Yerbamarket POLECA: Jeśli nie masz doświadczenia, polecamy kupić naczynie o pojemności ok. 250 ml

Dobrze jest na starcie przygotowywać yerba mate w mniejszym naczyniu. Dodatkowo osiąga się napar łagodniejszy, o delikatnym smaku i mniejszym działaniu. Mniejsza ilość napoju pozwala unikać efektu przeparzenia mate tj. kwaśnienia yerba mate wtedy gdy za długo jest zalaną wodą.

W opisach naczyń w yerbamarket znajdują się informacja, jakie bombille do nich najlepiej pasują.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 665 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-31
:)
2023-01-28
Wszystko ok

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel