Matero - kubek do yerby, naczynka do yerba mate

( ilość produktów: 205 )

Matero to naczynia do przygotowania i picia yerba mate, wykonane zwykle z owocu tykwy, ceramiki, gliny, drewna, szkła lub metalu, posiadające charakterystyczny kształt i często pięknie zdobione. Może mieć różne wzory i rozmiary, co sprawia, że każde naczynie, kubek do yerby może być unikalny.

Matero - kubek do yerby, naczynka do yerba mate

Kubek do yerby

W Ameryce Południowej kubek do yerba mate nazywa się matero. Najpopularniejsze zrobione są z owocu tykwy pospolitej. Otwór w tykwie jest z reguły przykrywany kołnierzem, który zapobiega pękaniu i wyszczerbianiu się. Są dwa typy matero do yerba mate wykonywane z owoców tego samego gatunku. Wykonane z dolnej części owocu typ argentyński zwany calabaza (kalabaza) oraz typu brazylijskiego porongo, wykonane z górnej części owocu. Posiada grube, twarde ścianki oraz dłużej utrzymująca temperaturę. Jest ona odporna na pękanie i mniej podatna na pleśnienie. Do przygotowywania yerba mate wykorzystuje się kilka typów matero. Są kubki do yerba mate wykonane z owocu tykwy, drewna, rogu. Wszystkie te naczynia z pewnością wpływają na smak yerba mate. Najpopularniejsze w naszym sklepie internetowym są jednak matero ceramiczne, kamionkowe. Mamy szeroką ofertę tych pięknych naczyń. Ceramiczne naczynie to nie tylko wygoda użytkowania, ale także doznania estetyczne.

Z kolei Palo Santo to matero drewniane, dla niektórych idealne, naczynie do yerba mate, o przyjemnym, żywicznym aromacie uwalniającym się podczas przygotowywania i picia yerba mate. Palo santo to określenie kilkunastu gatunków drzew z Ameryki Południowej. Najbardziej popularnym jest Bursera graveolens i gwajakowca lekarskiego Guaiacum officinale. Spotykamy również matero drewniane, z drewna Algarrobo oraz Lapacho.

Inne naczynka do yerba mate to guampa. Naczynia te są wykonywane z bydlęcego rogu lub kopyta. Guampa jest naczyniem tradycyjnie używanym do picia yerba mate terere. W Paragwaju popularne są naczynia bambusowe, zarówno przeznaczone do przygotowania terere jak też yerba mate na ciepło. Coraz większą popularność w krajach Ameryki Południowej zdobywają matero ceramiczne, kamionkowe i szklane. Naczynie ceramiczne i szklane są łatwe do czyszcenia i proste w użyciu jako kubek do yerby.

Tykwa - porongo i calabaza

Tykwa - porongo i  calabaza

Matero dostępne w naszym sklepie internetowym:

 • Tykwa calabaza (kalabaza)

  Suche, zdrewniałe owoce rośliny o tej samej nazwie to właśnie tykwa. Matero z tykwy są małe od 100 ml do dużych nawet 400 ml. Nie ważą zbyt wiele, łatwo trzyma się je w dłoni, tworzą wyjątkowy klimat. Co ważne, wpływają korzystnie na przyrządzaną w nich ostrokrzewu paragwajskiego, bo ich ścianki nasycają się esencją przygotowanego w nich naparu. Tak samo jak w przypadku matero do yerba mate, wykonanych z drewna, bardzo dobrze utrzymują ciepło. Dzięki tym właściwościom, świeżo przygotowane napary z yerba nie parzą. Tykwy mają jeszcze jedną cechę w zimne dni, przyjemnie jest trzymać je w dłoniach i cieszyć się gorącą yerba. Tykwa utrzymują dość długo temperaturę yerba mate, a napary w nich przygotowane są po prostu świetne. Ich naturalne pochodzenie sprawia, iż pomimo lekkości, są bardzo wytrzymałe. Jedną z cech tykiew jest tzw. "pocenie się" od spodu. Mała kropelka naparu na dnie jednak nie nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy mała korkowa podkładka i po problemie.

  W przypadku tykwy należy baczniej zwracać uwagę na ich konserwację i długość pozostawiania w nich naparu niż w przypadku pozostałych naczynek. Ponieważ, zostały wykonane z naturalnego owocu, może wdać się w nie pleśń. Najczęściej dzieje się to wtedy, kiedy źle się je użytkuje. Pleśń zjawia się tam gdzie następuje nieprzerwany kontakt z wilgocią. Kubek do yerby wykonany z owocu tykwy trzeba regularnie suszyć. Zostawiając do wyschnięcia zawsze wylotem do góry. Suszenie powinno się przeprowadzać co najmniej raz na 2 dni, a podczas stałego użytkowania nawet częściej. Zawsze przed pierwszym użyciem należy zrobić tykwie curado. To prosty, zabieg, owoce standardowo zawierają wewnątrz resztki nasionek, miąższu. W procesie usuwa się je i hartuje tykwę tak, by jak najdłużej spełniała swoje zadanie.

 • Porongo

  Porongo wykonane jest z górnej części owocu tykwy. Plantatorzy w północnej Argentynie, którym zleca się uprawę tykw na porongo pozwalają owocom urosnąć do dość sporych rozmiarów. Owoc na porongo osiąga niejednokrotnie nawet 40 cm długości. Matero tego typu spotkamy ozdobione materiałami, rzeźbieniami, mogą być obszyte skórą. Niejednokrotnie porongo mają piękne wirole ze srebra i alpaki. Wśród tych naczyń znajdziemy naczynka do yerba mate ze zdobieniami wykonanymi z gliny i ceramiki. Naczynia typu porongo używa się głównie na terenie Brazylii i Urugwaju, gdzie popularne są bardzo drobno cięte yerba mate Chimarrao, czyli pyłu przypominającego mąkę.

  Ścianki porongo są grube i maja nawet do 1 cm grubości, najczęściej posiadają metalowy stojak w który są wstawiane, ale zdarzają się z naturalnie spłaszczoną częścią owocu, przypominające duże kielichy. Porongo nie wymaga wykonania pełnego curado tak jak zwykłe, cienkościenne tykway. Od czasu do czasu należy je wyparzać wodą z łyżeczką sody kuchennej. Nie powinno się zostawiać w tykwie fusów z suszu yerba mate. Porongo są wiele bardziej odporne na pękanie niż zwykłe tykwy. Nie ma też potrzeby nacierania ścianek oliwą.

 • Matero Palo Santo i matero drewniane

  Nazwa Palo Santo w języku hiszpańskim znaczy Święte Drzewo. Drewniane palo santo jest elitarnym wyborem, ale też dość rozsądnym rozwiązaniem. Ceny naczyń ze świętego drzewa Palo Santo są wysokie, gdyż zostały wykonane z rzadkiego i drogiego drzewa, którego ilości przeznaczone na rynek komercyjny są limitowane przez kraje w których rosną. Te gatunki występują, naturalnie jedynie w Ameryce Południowej. Źródła podają, iż od tysięcy lat mieszkańcy okolic, w których rosną drzewa wykorzystywali drewno z Palo Santo w wielu aspektach życia codziennego, w rytuałach oraz w indiańskiej medycynie.

  Drewno Palo Santo wnosi do napoju delikatny posmaku i aromat, którym zachwyca znawców ostrokrzewu paragwajskiego na całym świecie. Kolor drewna jest w barwach zieleni i sięga aż do głębokich brązów. Barwa Palo Santo zależy od stopnia wysuszenia, stanu rośliny, pory roku w jakim była ścinana oraz od przechowywania. Co ważne, zapach oraz kolor naczyń niewiele się zmieniają podczas użytkowania. Nawet kilkanaście lat od ścięcia, drewno jest w stanie skleić swoje własne pęknięcie wonną żywicę. Dlatego mówi się iż Palo Santo nigdy nie umiera. Oczywiście to zdarza się, drewno które było zimne, zalewa się ciepłą wodą i pęka, ale nie ma się co martwić zewnętrzna ścianka jest na tyle gruba że napar nie przecieknie, a po kilku miesiącach samo się zregeneruje i wtedy pękniecie po prostu zniknie.

  Palo Santo nie mogą być pozostawiano z suszem na więcej niż na 1-2 dni. To czas w którym nic złego z matero się nie stanie. Palo Santo najczęściej ma od 80 do 300 ml pojemności, choć tak duże naczynka są już dziś rzadkością z uwagi na ograniczenia w eksporcie. Często pęknięte Palo Santo samo się "naprawia", drewno wypełnia pęknięcie. Najszybciej zregenerują się palo santo okute na zewnątrz aluminium lub stalą. naczynia pozbawione okucia z metalu mogą popękać bardziej.

  Coraz bardziej popularne stają się naczynka do yerba mate z drzew Algarrobo, Nandubay, Calden oraz Imbuia. Te naczynka z Argentyny, Brazylii i Paragwaju nie są aż pachnące jak z Palo Santo, ale spełniają swoje zadanie równie dobrze.

 • Matero ceramiczne

  Pierwszą z zalet matero do yerba mate wykonanych z gliny, a potem wypalonych, zwanych ceramicznymi jest to, iż nie musimy ich specjalnie przygotowywać, ani w wyjątkowy sposób o nie dbać. Naturalnie ich cecha jest kruchość. Jedyne, co grozi materu ceramicznemu to rozbicie się. Trzeba podkreślić, iż ceramiczne naczynie nie wymaga konserwacji. Dodatkowym ich atutem jest to, iż nie zmieniają one swojego wyglądu wraz z upływem czasu. Nie śniedzieją, nie butwieją i nie psują się gdy zostawimy w nich wilgotną yerba mate nawet na kilka tygodni. To wprost idealne naczynie dla zabieganych. Ogromną zaletą matero ceramicznych jest duży wybór. Począwszy od malutkich naczynek o pojemności 120 ml do ponad 450 ml. Wśród tych matero nie brakuje wzorów i modeli. Ogrom kształtów, szkliw, designów i barw to ich esencja. Warte uwagi są wytwarzane ręcznie przez polskich artystów i rzemieślników z pracowni Las Mater. Cechą naczyń wykonanych z ceramiki jest szybkie oddawanie ciepła. Zewnętrzne powłoki dość szybko się nagrzewają. Naczynka wykonane ręcznie, posiadają grubsze ścianki i lepiej utrzymują temperaturę. Ceramika nie wpływa na smak i zapach yerby, co dla niektórych może być atutem.

 • Matero metalowe

  Naczynie ze stali nierdzewnej, to idealne naczynka do yerba mate dla tych, którzy cenią trwałość oraz neutralność. Łatwo je myć oraz nie trzeba o nie szczególnie dbać. Wśród naczynek ze stali nierdzewnej można znaleźć takie, które są obite naturalną lub sztuczną skórą lub materiałem wtedy warto zaczerpnąć dodatkowej informacji na temat ich użytkowania i konserwacji. Jeśli nie masz doświadczenia, polecamy wybrać kubek do yerby o pojemności ok. 250 ml. Dobrze jest na starcie przygotowywać yerba mate w mniejszym matero. Uzyskuje się w nich napar łagodniejszy, o delikatnym smaku i mniejszym działaniu.

 • Matero gliniane

  Matero gliniane to kategoria produktów, które cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników yerba mate. Są często ozdobione pięknymi wzorami, które nadają im unikalny wygląd, występują w różnych kształtach i pojemnościach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i gustu. Hobbystyczne naczynka do yerba mate są najczęściej mniejsze i mają proste wzory, podczas gdy profesjonalne mogą się wyróżniać dużą pojemnością oraz niezwykle precyzyjnymi zdobieniami. Ponieważ matera te są wrażliwe na działanie wysokich i niskich temperatur, a także na uderzenia, właściwa konserwacja i przechowywanie są istotne dla zachowania ich jakości i wydłużenia żywotności.

Matero - podsumowanie

 • Tykwa to bardzo popularne w naszym sklepie naczynka do yerba mate, wykonane z owoców tykwy zwyczajnej, może być zdobione, rzeźbione.
 • Matero ceramiczne to naczynie długo podtrzymuje temperaturę naparu, doskonale sprawdza się również jako matero do yerba mate na zimno terere z lodem. Nasz sklep internetowy oferuje również piękne, ceramiczne i gliniane kubki do yerby, rękodzieło artystyczne, wykonywane w małych pracowniach rzemieślniczych. Naczynka są pokryte ręcznie zdobionymi wzorami, mają piękne, unikalne formy lub proste, minimalistyczne kształty.
 • Matero gliniane to naczynie wykonane z gliny, całkowicie naturalny produkt, wytwarzany ręcznie na kole garncarskim. Można je myć w zmywarkach, są bardzo łatwe w utrzymaniu. Oferujemy wiele różnych modeli glinianych matero, które różnią się rozmiarem, kształtem, kolorystyką oraz ozdobami.
 • Porongo to kubek do yerby wykonany z górnej części owocu tykwy, o większym otworze u góry i nieco grubszych ściankach. Tykwa i porongo wymagają wcześniejszego przygotowania (curado). Należy też utrzymywać tykwę suchą, kiedy się z niej nie korzysta.
 • Matero szklane to typowe brazylijskie i urugwajskie naczynia wykonane ze szkła i pokryte różnymi materiałami służącymi przede wszystkim jako ich ozdoba. Trwałe i estetyczne, mogą pozostawać zasypane wilgotnym suszem  przez wiele godzin.
 • Matero Palo Santo to naczynie do yerba mate, wykonane z drewna tropikalnego gwajakowca lekarskiego - Guaiacum officinale oraz L. Bulnesia Sarmientoi - Lorentz ex Griseb, występującego naturalnie w Gran Chaco w Paragwaju. Drewno palo santo to ma bardzo charakterystyczny, przepiękny, świeży i słodki zapach, który wpływa na smak naparu. Z tego powodu dla wielu jest to idealny kubek do yerba mate.
 • Matero drewniane nandubay oraz algarrobo, drzew z Ameryki Południowej, które są długowieczne i bardzo mocne. Naczynia takie po nasmarowaniu oliwą lśnią i długo zachowują trwałość. Subtelny zapach żywicy nadaje pitej z nich yerbie unikalny aromat.
 • Matero metalowe ze stali nierdzewnej, więc praktyczne, trwałe, łatwe do umycia, bezproblemowe w transporcie, ale być może nieco mniej "klimatyczne". Jednak wielu Klientów wybiera te naczynie, doceniając wymienione wcześniej zalety.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1917 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Bez uwag.
2024-05-20
dostawa szybko ,bez problemów,jak smakuje trawka to się okaże.
pixel