Guayusa

( ilość produktów: 10 )

Ilex guayusa - mniej znana krewniaczka yerba mate

Rośliny ostrokrzewowate to wielka rodzina, do której zalicza się 600 rosnących na całej Ziemi gatunków. Pośród nich są takie które stosuje się w gospodarce ale dwa z nich szczególnie hojnie dzielą się z nami swym bogactwem ilex paraguariensis i Ilex guayusa. Inne nazwy jakie możemy spotkać to wayusą lub huayusą.  Zwana bywa także ostrokrzewem gujańskim. Guayusa jest wiecznie zielonym drzewem, rosnącym w lasach równikowych Ekwadoru i Peru. Osiąga od 5 do 25 metrów wysokości. Stanowiła część diety Indian między innymi społeczności plemion Jivaro i Kichwa. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku yerba mate, jej niezwykłe właściwości przypisywano bogom. Jej pozostałości znaleziono w oddalonych o setki kilometrów od naturalnych siedlisk, grobowcach boliwijskich Andów. Korzystnych właściwości picia naparu z Ilex guayusa sprawiają, iż duża grupa osób coraz więcej osób włącza ją do swej diety. Po guayusę chętnie sięgają sportowcy, biznesmeni i osoby związane z branżą artystyczną. Powoli odkrywana cieszy się rosnącą popularnością. Oznacza się niższą zawartością tanin w stosunku do yerba mate, dlatego przygotowany z niej napar jest łagodniejszy w smaku i pozbawionych akcentów gorzkich. Napar na bazie Ilex guayusa można podawać zarówno w ciepłej, jak i schłodzonej formie z dodatkiem soków, owoców czy ziół.

Ilex guayusa - ostrokrzew gujański

Tak jak w centrum Ameryki Południowej prym wiedzie napar z yerba mate - ostrokrzewu paragwajskiego, tak na północy rdzenna ludność od wieków piła wywar z guayusy, czyli ostrokrzewu gujańskiego. Dziś roślina ta zdobywa coraz większą popularność na całym świecie z uwagi na swoje nietuzinkowe właściwości. Ma też bogatą symbolikę kulturową związaną ze snami.

Jak działa guayusa?

Guayusa to jedno z wiecznie zielonych drzew o bogatym składzie pod kątem fitoterapii, stosowania codziennego i... ceremonialnego. Dawne plemiona, zamieszkujące tereny górnej Amazonii i Ekwador (gdzie rośnie tzw. wayusa), spożywały tradycyjny wywar jeszcze przed świtem, aby przygotować się na nadchodzący dzień. Gotowali listki guayusy nad ogniem i taki ciemnozielony, a nawet prawie czarny napój pili każdego dnia. Podczas rytuału zwanego Ceremonią Przedświtu opowiadano sobie sny, a starszyzna pomagała w ich interpretacji. Powiada się, że guayusa pozwala zwiększyć świadomość we śnie. To efekt połączenia dwóch unikatowych związków czynnych: kofeiny i l-teanina, obficie występujących w guayusie. Ostrokrzew gujański ma zatem właściwości pobudzające.

Sekrety guayusy

Ususzone liście rośliny kruszy się, a następnie gotuje na małym ogniu - to najbardziej klasyczna metoda. Jednak można przygotować równie dobrze dłużej parzony napar. Ziele poddaje się wielokrotnej ekstrakcji, czyli działa do kilku zalań podobnie jak yerba mate. Obecnie mówi się o guayusie jako lepszym zamienniku kawy. I po części faktycznie tak jest. Warto jednak pamiętać o bardzo wszechstronnym działaniu tej rośliny - na tyle, że w zależności od źródła ziela i sposobu picia, na każdego może zadziałać nieco inaczej. Guayusa nie jest też sprzedawana masowo, co czyni z niej ekskluzywny produkt, niosący pradawną tradycję rdzennych mieszkańców dżungli amazońskiej.

    

   Zaufane Opinie IdoSell
   4.82 / 5.00 1917 opinii
   Zaufane Opinie IdoSell
   2024-05-21
   Jak zawsze, wszystko sprawnie i bez problemów z skompletowaniem zamówienia. Na duży plus możliwość wybrania czegoś za punkty :)
   2024-05-21
   Bez uwag.
   pixel