Guayusa

( ilość produktów: 11 )

Ilex guayusa - mniej znana krewniaczka yerba mate

Rośliny ostrokrzewowate to wielka rodzina, do której zalicza się 600 rosnących na całej Ziemi gatunków. Pośród nich są takie które stosuje się w gospodarce ale dwa  z nich szczególnie hojnie dzielą się z nami swym bogactwem ilex paraguariensis i Ilex guayusa. Inne nazwy jakie możemy spotkać to wayusą lub huayusą.  Zwana bywa także ostrokrzewem gujańskim. Guayusa jest wiecznie zielonym drzewem, rosnącym w lasach równikowych Ekwadoru i Peru. Osiąga od 5 do 25 metrów wysokości. Stanowiła część diety Indian między innymi społeczności plemion Jivaro i Kichwa. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku yerba mate, jej niezwykłe właściwości przypisywano bogom. Jej pozostałości znaleziono w oddalonych o setki kilometrów od naturalnych siedlisk, grobowcach boliwijskich Andów. Korzystnych właściwości picia naparu z Ilex guayusa sprawiają, iż duża grupa osób coraz więcej osób włącza ją do swej diety. Po guayusę chętnie sięgają sportowcy, biznesmeni i osoby związane z branżą artystyczną. Powoli odkrywana cieszy się rosnącą popularnością. Oznacza się niższą zawartością tanin w stosunku do yerba mate, dlatego przygotowany z niej napar jest łagodniejszy w smaku i pozbawionych akcentów gorzkich. Napar na bazie Ilex guayusa można podawać zarówno w ciepłej, jak i schłodzonej formie z dodatkiem soków, owoców czy ziół.

Ilex guayusa - ostrokrzew gujański

Tak jak w centrum Ameryki Południowej prym wiedzie napar z yerba mate - ostrokrzewu paragwajskiego, tak na północy rdzenna ludność od wieków piła wywar z guayusy, czyli ostrokrzewu gujańskiego. Dziś roślina ta zdobywa coraz większą popularność na całym świecie z uwagi na swoje nietuzinkowe właściwości prozdrowotne, jak i wpływ na samopoczucie oraz układ nerwowy człowieka. Ma też bogatą symbolikę kulturową związaną ze snami.

Jak działa guayusa?

Guayusa to jedno z wiecznie zielonych drzew o bogatym składzie pod kątem fitoterapii, stosowania codziennego i... ceremonialnego. Dawne plemiona, zamieszkujące tereny górnej Amazonii i Ekwador (gdzie rośnie tzw. wayusa), spożywały tradycyjny wywar jeszcze przed świtem, aby przygotować się na nadchodzący dzień. Gotowali listki guayusy nad ogniem i taki ciemnozielony, a nawet prawie czarny napój pili każdego dnia. Podczas rytuału zwanego Ceremonią Przedświtu opowiadano sobie sny, a starszyzna pomagała w ich interpretacji. Powiada się, że guayusa pozwala zwiększyć świadomość we śnie. To efekt połączenia dwóch unikatowych związków czynnych: kofeiny i l-teanina, obficie występujących w guayusie.

Ostrokrzew gujański ma zatem właściwości pobudzające - zwiększa się energia w ciele i umyśle, ten zaś zyskuje klarowność i przestrzenność. Wywar wyostrza również zmysły, co szczególnie cenili Indianie żyjąc i polując w niebezpiecznej dżungli. L-teanina dodaje do tego efekt stabilności i ugruntowanie oraz zmniejsza poziom stresu w organizmie. Guayusa zawiera także minerały: wapń, potas, cynk, chrom i magnez oraz witaminy C i D. Ilością antyoksydantów może nawet konkurować z zieloną herbatą i zieloną yerba mate!

Sekrety guayusy

Ususzone liście rośliny kruszy się, a następnie gotuje na małym ogniu - to najbardziej klasyczna metoda. Jednak można przygotować równie dobrze dłużej parzony napar. Ziele poddaje się wielokrotnej ekstrakcji, czyli działa do kilku zalań podobnie jak yerba mate.

Obecnie mówi się o guayusie jako zdrowszym zamienniku kawy. I po części faktycznie tak jest. Warto jednak pamiętać o bardzo wszechstronnym działaniu tej rośliny - na tyle, że w zależności od źródła ziela i sposobu picia, na każdego może zadziałać nieco inaczej. Guayusa nie jest też sprzedawana w masowo, co czyni z niej ekskluzywny produkt, organiczny, niosący pradawną moc i tradycję rdzennych mieszkańców dżungli amazońskiej.

   Ilex Guayusa - susz

   Ostrokrzew gujański, czyli Ilex guayusa (wikipedia), jest jednym z rosnących w Ameryce Południowej słynnych krzewów kofeinowych, spokrewnionym także z yerba mate - Ilex paraguariensis. Guayusa rośnie w północnej Amazonii 200-2000 m n.p.m., a dokładniej w Ekwadorze i tam też posiada największe tradycje wśród rdzennych ludów: pity dla wzmocnienia podczas polowania, aż w celu eksploracji sennych wizji.

   Właściwości i skład guayusy

   Od wieków plemiona takie jak Kichawa czy Jivaro przygotowywali z suszu Ilex guayusa wywar o silnym działaniu pobudzającym, poprawiającym percepcję i koncentrację, a zarazem uważność i samoświadomość - w tym podobno lepszą pamięć snów. Zawdzięcza on takie wyjątkowe właściwości zawartym w liściach związkom czynnym biologicznie: kofeinie (ok. 3-4%!), dzięki której ostrokrzew z Ekwadoru stoi na czele najbardziej energetyzujących napojów; jak i znanemu z herbaty aminokwasowi l-teaninie. Wpływa ona na fale mózgowe Alfa, częstotliwości odpowiadające za poczucie klarowności, równowagi i jasności umysłu. Poza tymi dwiema wiodącymi substancjami bioczynnymi, w guayusie odnajdziemy witaminy i minerały oraz przeciwutleniacze, oczyszczające organizm z metali ciężkich, toksyn i skutków stresu oksydacyjnego. Ponadto, napar lub wywar z suszu tego ostrokrzewu bardzo dobrze radzi sobie z regulacją i regeneracją pracy przewodu pokarmowego, także w kontekście odchudzania i wstępnej detoksykacji.

   Jak smakuje ilex guayusa?

   Zdrowie, energia, wyostrzona percepcja to jeszcze nie wszystkie plusy, przemawiające za wartością picia naparu z ostrokrzewu gujańskiego. Jej smak wybija się ponad inne pobudzające napoje swoją delikatnością. Nie znajdziemy w nim goryczy, ponieważ listki zawierają niewielką ilość gorzkich tanin. Aromat jest esencją tego, co można nazwać jako ziołowe, ziemiste, mineralne. W zależności od sposobu przygotowania, smak guayusy oscyluje wokół podobieństw z łagodną zieloną herbatą, aż po intensywny napar z pokrzywy. Jest też dobrą bazą do mieszanek z innymi ziołami i suszonymi owocami lub wyjątkowym dodatkiem do yerba mate, którą będzie wzmacniać w działaniu.

   Sposoby picia guayusy

   Spotykane są dwie metody przygotowania energetyzującego napoju z ostrokrzewu gujańskiego. Pierwszy jest bardziej tradycyjny i wydobywa z suszu więcej mocy, a także pogłębia jej smak i finalny kolor - na ciemnozielony, niemal czarny. Jest to sporządzenie wywaru - gotujemy 1-3 łyżeczki suszu na wolnym ogniu ok. 5 min, a następnie zostawiamy do naciągnięcia na kolejne kilka minut. Odcedzamy i pijemy. Można również pić bezpośrednio przez bombillę.

   Drugi sposób to zrobienie naparu, czyli zaparzenie dawki suszu we wrzątku - przez 5-10 minut, a następnie picie poprzez bombillę czy po przecedzeniu. Guayusę można zalewać dwu lub trzykrotnie, w zależności od tego ile czasu ekstrahowaliśmy pierwsze zalanie.

   Guayaka - poznaj z nami ostrokrzew gujański!

   Marka powstała, aby dzielić się z naszymi klientami unikatowym suszem rośliny, która posiada szereg niezastąpionych współcześnie właściwości. Guayuka oferuje listki ostrokrzewu z ekologicznej ekwadorskiej plantacji, gdzie też naturalnie występuje ten krzew. Nasz produkt jest wolny od nawozów sztucznych czy zanieczyszczeń środowiskowych, a zbiór oraz przetwarzanie doglądane pod kątem jakości i norm istotnych dla organicznych surowców zielarskich. Metoda obróbki listków guayusy to suszenie gorącym powietrzem. To tym samym gwarancja tego, że w każdym opakowaniu Guayuki znajduje się ziele pełne mocy i związków czynnych biologicznie.

   Zaufane Opinie IdoSell
   4.84 / 5.00 1436 opinii
   Zaufane Opinie IdoSell
   2023-12-01
   SUPER
   2023-11-27
   Szybko i profesjonalnie
   pixel