Matero Palo Santo

( ilość produktów: 17 )

 

   Matero Palo Santo - naczynia do yerba mate z wyjątkowego drewna

   Matero Palo Santo to popularna nazwa naczynek do przygotowywania i picia yerba mate, wykonanych z drewna tropikalnego Gwajakowca lekarskiego - Guaiacum officinale oraz  L. Bulnesia Sarmientoi - Lorentz ex Griseb., rosnącego w Gran Chaco w Paragwaju. Drewno Palo Santo ma bardzo charakterystyczny, piękny świeży i słodki zapach. W medycynie ludowej używane przez plemiona Indian Ameryki Południowej jako "Święte Drzewo" służyło do przygotowywania nalewek od kaszlu do artretyzmu. Dzięki wysokiej zawartości gwajakolu bardzo uwypukla i wzbogaca smak klasycznych yerba mate. Do naczynia matero Palo Santo proponujemy krótkie bombille.

   Dbałość o ekologię i odpowiedzialność przy wyborze matero z Palo Santo

   Warto podkreślić, że przy wyborze matero z Palo Santo, warto dbać o ekologiczne i zrównoważone praktyki. Wybierając produkty z legalnych źródeł i wspierając odpowiedzialne gospodarowanie zasobami, możemy chronić unikalne ekosystemy, które dostarczają nam tak cennego drewna i umożliwiają dalsze korzystanie z jego piękna i właściwości.

   Wyjątkowy wybór dla miłośników yerba mate

   Matero z drewna Palo Santo to niezwykły i wyjątkowy wybór dla wszystkich entuzjastów korzystających z ekscytującej i intrygującej tradycji picia yerba mate. Przyjmuje się, że pierwszymi konsumentami yerba mate była prekolumbijska społeczność Indian Guarani, a długa i fascynująca historia napoju sprawia, że znawcy poszukują najlepszych i najbardziej interesujących rozwiązań mających na celu jako swego rodzaju dopełnienie rytuałów związanych z jego konsumpcją. Jednym z nich, stanowiących prawdziwy skarb dla koneserów, jest właśnie wyjątkowe matero Palo Santo.

   Tradycyjne naczynie do parzenia yerba mate

   Samo słowo "matero" pochodzi od hiszpańskiego "mate", które wywodzi się z języka kultury Guarani, a oznacza naczynie do parzenia yerba mate. Natomiast Palo Santo jest popularną nazwą drewna wykorzystywanego na matero, które pochodzi z dwóch głównych źródeł: gwajakowca lekarskiego (Guaiacum officinale) oraz L. Bulnesia Sarmientoi. Te dwa rodzaje drzew są szczególnie cenione ze względu na swoje unikalne właściwości, które mają szczególny wpływ na doświadczenie picia yerba mate.

   Gwajakowiec lekarski (Guaiacum officinale)

   Gwajakowiec lekarski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwajakowiec_lekarski), znany także jako Guaiacum officinale, to gatunek drzewa występującego w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Karaibach. Jego drewno, które jest bardzo odporne na działanie wody oraz pasożytów, ma charakterystyczny, słodki, przyjemny zapach, który przypisywany jest właściwościom terapeutycznym. Z tego powodu, matero zrobione z gwajakowca lekarskiego są nie tylko piękne i wytrzymałe, ale także ubogacające picie yerba mate. Z kolei drewno L. Bulnesia Sarmientoi to surowiec, który pochodzi z drzewa Palo Santo, rosnącego głównie w rejonie Gran Chaco w Ameryce Południowej.

   Palo Santo z niejednego drzewa

   Bursera graveolens, Bulnesia sarmientoi i Gwajakowiec lekarski (Guaiacum officinale) to gatunki drzew, które potocznie określa się z hiszpańskiego jako Palo Santo, czyli „Święte Drzewo”. Wszystkie trzy zawierają podobnie wyglądające i pachnące, bardzo żywiczne drewno. Najbardziej żywiczny i aromatyczny gwajakowiec ze względu na masową eksploatację jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i został objęty konwencją CITES. Używany jest w niewielkich ilościach, a do wyrobu naczyń do yerba mate używa się drewna z dwu pozostałych gatunków.

   Bulnesia sarmientoi (Palo Santo)

   Naczynia dostępne w naszym sklepie, wykonane są głównie z drewna Bulnesia sarmientoi, drzewa które rdzennie występuje na terenach Gran Chaco, krainie geograficznej w Ameryce Południowej na pograniczu Boliwii, Paragwaju i Argentyny.  Drewno Palo Santo jest ciężkie i tonie w wodzie, bo ma średnią gęstość 1,28 g/cm3. Charakterystyczny zapach zawdzięcza zawartości limonenu (związek odpowiedzialny za zapach cytryny i pomarańczy) oraz α-terpineolu (składnik np. olejków drzew iglastych). Aromatyczna żywica przenika do naparu yerba mate, nadając mu oryginalny posmak, zapach i ma dodatkowy wymiar zdrowotny, bo palone kawałki drewienka Palo Santo są wykorzystywane przez Indian jako oczyszczające kadzidło w duchowych rytuałach. Kadzidła z drewienek Palo Santo są również coraz bardziej popularne w Europie.

   Palo Santo (drewno)

   Twardziel drewna Bulnesia sarmientoi jest niejednorodna i przybiera barwy od  jasnooliwkowej do czekoladowego brązu, dlatego też poszczególne egzemplarze naczyń i innych wyrobów mogą dość znacznie różnić się kolorem. Aby uzyskać ciemniejszy odcień drewna należy wystawić je na kilka godzin w nasłonecznionym miejscu. Matero Palo Santo do yerba mate ciemnieją w miarę używania.

   Matero Palo Santo - niedościgniony wzór

   To czysta, dzika natura, a ta jak wiadomo sama wie najlepiej jak stworzyć coś doskonałego. Większość matero Palo Santo kosztuje naprawdę sporo. Dzieje się tak, z uwagi na trudności w pozyskaniu odpowiedniego drewna oraz wynika z samego, mozolnego procesu ich wykonania. Skupy drewna w Paragwaju i Argentynie często dostają okresowe zakazy przyjmowania drewna Palo Santo. Rządy wprowadzają czasowe reglamentacje, od momentu kiedy kilka firm skupiło ogromne zapasy drewna, by przerobić je na deski służące jako wykończenie podłóg. Ale wracajmy do naszych pachnących matero. Od czasu do czasu zdarzają się na rynku egzemplarze tańsze wręcz identyczne do tych droższych, aczkolwiek różnią się one nie tylko ceną. Należy brać pod uwagę, że ich cena a zarazem jakość wynika przede wszystkim z tego, że są one wykonane z sezonowanego drewna, gdzie ilość żywicy jest minimalna. Takie matero mogą sprawić trochę problemów, nie mają też odpowiedniej ilości aromatu.

   Konserwacja matero z Palo Santo

   Pień Palo Santo, który spędził kilka sezonów w magazynach jest już na tyle suchy, że każda nawet mała zmiana temperatury i wilgotności ma duży wpływ na jego kondycję.  A my chcemy robić yerbę w matero Palo Santo czyli zmieniać warunki non stop. I tu mamy problem, naczynka wykonane z Palo Santo długo trzymanych w tartakach, można dość łatwo rozpoznać. Po pierwsze mogą być nieco obluzowane w swoich obiciach, takie naczynko dopiero po wypełnieniu suszem za klika dni pęcznieje. Po drugie nie mają wyraźnego zapachu żywicy. Po trzecie po dodaniu wody szybko pękają. Zdarza się, że drobne szczelinki pojawiają się już po pierwszym razie pomimo wykonanego curado. Warto wspomnieć, że używanie matero Palo Santo bez curado w większości przypadków prowadzi to jego totalnej dekonstrukcji. Oczywiście można "wyleczyć" matero, ale tu trzeba  trochę doświadczenia i samozaparcia. Porządne Palo Santo, po pierwsze musi pachnieć. Po wtóre zostało wykonane z niesezonowanego kawałka drzewa i ma nie więcej niż rok. Dzięki temu zachowuje odpowiedni skład żywicy i ma głęboki stonowany i obecny zapach, a na tym nam przecież zależy.

   Kadzidło Palo Santo

   Kadzidło z Palo Santo to specjalny rodzaj kadzidła o niepowtarzalnym charakterze. Polega na spalaniu suszonych drewienek oraz pozostałości drzewa Palo Santo. To drewno emanuje intensywnym aromatem, opisywanym jako słodko-drewniany, cytrusowy i delikatnie korzenny. Kadzidło z Palo Santo cieszy się szczególnym uznaniem dzięki swemu unikalnemu zapachowi i właściwościom.

   Tradycyjne zastosowanie kadzidła ze "Świętago Drzewa"

   Kadzidło z Palo Santo było używane od wieków przez rdzenne ludności Ameryki Południowej w celach ceremonialnych. Uważane za święte, często towarzyszyło różnym ceremoniom, rytuałom i medytacjom. Wierzono, że jego aromatycznaesencja pomagała w uspokojeniu umysłu, oczyszczeniu negatywnej energii oraz przyciąganiu pozytywnej.

   Kadzidło Palo Santo

   Kadzidła Palo Santo - zastosowanie współczesne

   Obecnie kadzidło z drewna Palo Santo zdobyło popularność także poza kulturami autochtonicznymi. Ludzie na całym świecie odkryli jego zastosowania w celach relaksacyjnych i aromaterapii, doceniając zdolność tego kadzidła do tworzenia przyjemnej atmosfery w pomieszczeniach. Coraz więcej osób wykorzystuje je również w praktykach medytacyjnych, poszukując wyciszenia i skupienia.

   Zrównoważone podejście do kadzideł z wyjątkowego drewna

   Warto jednak pamiętać o rosnącym zainteresowaniu drewnem Palo Santo i potrzebie ochrony środowiska. Wybierając kadzidła z Palo Santo, istotne jest, aby sięgać po produkty pochodzące z legalnych źródeł i wspierać zrównoważone praktyki ekologiczne. Dbałość o etyczne i ekologiczne uprawy jest kluczowa dla zachowania unikalnych właściwości tego kadzidła oraz dla ochrony naturalnych środowisk.

   Harmonia i relaks w codziennym życiu dzięki kadzidłu ze "Świętego Drzewa"?

   Kadzidło Palo Santo stanowi nie tylko aromatyczną ozdobę ceremonii i praktyk duchowych, ale także wspaniałe narzędzie do stworzenia harmonii i relaksu w codziennym życiu. Jego piękny zapach i historyczne znaczenie są inspiracją dla wielu, którzy poszukują bliskości natury i duchowej równowagi.

   Jak dbać o  palo santo, by posłużyło latami?
   • Nie myj nigdy mechanicznie np. w zmywarce.
   • Nie używaj płynu do mycia naczyń.
   • Przepłukuj naczynko samą wodą!
   • Postaraj się, by materko  było ciągle trochę wilgotne.
   • Susz naczynko odwrócone do góry dnem.
   • Nie zostawiaj  naczynka na kaloryferze.
   • Nie zostawiaj resztek yerba mate na więcej niż 12 godzin.
   Zaufane Opinie IdoSell
   4.82 / 5.00 1952 opinii
   Zaufane Opinie IdoSell
   2024-06-07
   .
   2024-06-04
   :)
   pixel