Blog

Najpopularniejsze yerba mate w naszym sklepie

Na pewno Jesteście ciekawi, jakie są najpopularniejsze yerba mate w naszym sklepie. OK, zapraszamy do lektury!
Przeczytaj więcej

Yerba mate drożeje, ale nie w Yerbamarkecie!

Yerba mate drożeje, ale nie w Yerbamarkecie!Czy zdarzyło ci się, że kupiłeś dziwną podróbkę Mate Green albo paragwajską yerbę, której nigdy nie kupisz w Paragwaju? Jeśli tak, to już wiesz jak bardzo różnią się one smakiem i aromatem od oryginalnej Yerba Mate Green lub natywnych marek...
Przeczytaj więcej

Herbata Jezuitów, czyli Yerba Mate

Herbata Jezuitów, czyli Yerba MateYerba Mate jest czasem nazywana herbatką jezuicką, ponieważ to Jezuici jako pierwsi zaczęli uprawiać ostrokrzew paragwajski i rozpowszechnili go w Europie. W trakcie kolonizacji zakładali tzw. redukcje jezuickie, w których mieszkali i pracowali Indianie Guarani - rdzenni mieszkańcy centrum Ameryki Południowej (obecnie Paragwaju, Północnej Argentyny i Południowej Brazylii).
Przeczytaj więcej

O yerba mate po brazylijsku i z niespodzianką

O yerba mate po brazylijsku i z niespodziankąBrazylia jest największym producentem yerba mate. Mate brazylijska to erva mate lub chimarrao, jest drobno mielona i pita w szczególny sposób, dość trudny dla europejskiego miłośnika yerba mate. A to dlatego, że wypicie tradycyjnego chimarao wymaga wprawy.
Przeczytaj więcej

Yerba mate - od diabelskiego naparu do herbatki misjonarzy

Yerba mate - od diabelskiego naparu do herbatki misjonarzyOdkrycia geograficzne i kolonizacja Ameryki Południowej otwierały przed Europejczykami nowe światy obyczajów, pokarmów, roślin leczniczych. I tak pierwsze kontakty konkwistadorów ze starego świata z rośliną, którą później nazwano yerba mate miały miejsce w XVI w.
Przeczytaj więcej

Na upały yerba mate terere!

Na upały yerba mate terere!I stało się. Lato wróciło a w biurze zrobiło się jak w saunie. Wtedy przypomniałem sobie, jak na targach Sao Paulo gdzie byliśmy wraz kolegami brazylijskiej placówki wysiadła nagle klimatyzacja. Po dwudziestu minutach ochroniarze nerwowo wymieniając uwagi zaczęli otwierać wyjścia awaryjne. Ale to tylko pogorszyło sytuacje. I w tak, nagrzanej metalowej hali poczuliśmy się jak piekarniku...
Przeczytaj więcej

Nie bój się i przygotuj yerba mate po swojemu!

Nie bój się i przygotuj yerba mate po swojemu!Tradycyjny sposób przygotowania naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, to zalanie suszu w tykwie ciepłą wodą i picie yerby przez rurkę filtrującą – bombillę. Dla początkujących w piciu yerba mate, wydawać się to może dosyć skomplikowane i egzotyczne, choć przy częstym piciu yerby zyskuje zrozumienie i okazuje się... wielkim ułatwieniem!
Przeczytaj więcej

Nałóż mate na facjatę!

Nałóż mate na facjatę!

W ostatnich latach rynek kosmetyczny wyznaczył kierunek na naturalne surowce. Po epoce syntetyków i izolowanych substancji czynnych powracają wyciągi roślinne działające łagodnie i w szerszym zakresie.


Przeczytaj więcej

Yerba mate - którą na start?

Yerba mate - którą na start?Yerba mate pochodzące z Argentyny obdarzone są spokojniejszym smakiem, ich liście i patyczki są cięte dość grubo i zawierają mało pyłu. Są one mniej zielone od brazylijskich z uwagi na dość długi okres leżakowania - około dwóch lat.
Przeczytaj więcej

Yerba mate a cholesterol

Yerba mate a cholesterolOd kilku lat naukowcy przypominają nam o silnych właściwościach antyutleniających yerba mate. Wiedza o tym, że napar wymiata wolne rodniki potwierdza dziś tak dużo dowodów naukowych, że wzrost zainteresowania  naparem jest rzeczą nieuniknioną.
Przeczytaj więcej

Yerba mate i choroba Parkinsona

Od wielu lat prowadzone są badania naukowe nad zdrowotnymi właściwościami yerba mate.
Przeczytaj więcej

Matero inne niż wszystkie!

Założę się, że jest to matero, którego najprawdopodobniej wcześniej nie widziałeś. I dodatkowo jest to jedyne takie rozwiązanie, przynajmniej takie znamy do tej pory w tej wersji.
Przeczytaj więcej

Yerba Mate Suave, jeśli już Argentyna to na początek bierz Suave

Yerba Mate Suave, jeśli już Argentyna to na początek bierz SuaveHej poczatkujący mateisto! Pamiętaj o gustach ze starymi wyjadaczami się nie dyskutuje. Lepiej sobie odpuścić i zrobić po ciuchu dobrą, smaczną yerba mate.
Przeczytaj więcej

Jakie akcesoria dla amatorów Yerba Mate?

Jakie akcesoria dla amatorów Yerba Mate?Początkującym w piciu yerba mate zależy na tym, aby już na starcie nie zrazić się do osławionego naparu z Ameryki Południowej. Poszukują więc informacji, uczą się sposobu parzenia, skrupulatnie poznają rozmaite gatunki yerba mate i szukają idealnego dla siebie smaku. Przychodzimy z pomocą w wyborze akcesoriów. Co jest naprawdę niezbędne na początek? Co warto zostawić na potem? Czy naprawdę trzeba tak bardzo przejmować się tradycyjnym parzeniem yerby?
Przeczytaj więcej

Tradycyjne przysmaki do yerba mate

Tradycyjne przysmaki do yerba mateZadałem podchwytliwe pytanie kolegom z Brazyli. Zapytałem ich, co lubią podgryzać popijająć yerba mate. Uznali, że jest to na tyle ważne ze postaram się z Wami podzielic dokładnie skatalogowaną wiedzą.
Przeczytaj więcej

Listek listkowi nierówny

Listek listkowi nierówny

Żadne drzewo nie wzrośnie do nieba, jeśli jego korzenie nie sięgają do piekła.” C. G. Jung


Przeczytaj więcej

Szybki przewodnik po tykwach do yerba mate

Szybki przewodnik po tykwach do yerba matePamiętasz, co pomyślałaś/eś pierwszy raz słysząc o Yerba mate w szkole albo w pracy? O rany co to jest? Zgadza się ?!  Nie będę was zanudzać takimi sprawami jak naukowa rozkminka co to yerba mate, skąd się wzięła, kto z celebrytów pije to dziś kto z death celeberitosów lata temu itd.
Przeczytaj więcej

Jak ustrzec tykwę przed pleśnią?

Jak ustrzec tykwę przed pleśnią?

 

Zanim przygotujesz sobie kolejną porcję mate w tykwie, musisz nauczyć się: jak o nią dbać, czyścić, przechowywać i suszyć. Bo jeśli tego nie zrobisz, może wrosnąćw niej pleśń  i bezie trzeba ja reanimować a to może być trudne. O reanimacji tykwy będzię w nastepnych tygodniach.


Przeczytaj więcej

Yerba Mate Elaborada i Despalada według Kodeksu Argentyńskiego

Każdy z czterech krajów produkujących lub przetwarzających Yerba mate ma wewnętrzne regulacje dotyczące nazewnictwa i znakowania paczkowanego suszu. Pakowanie i przetwarzanie poza krajem plantatora jest zwolnione z tej nomenklatury. W Argetynie sprawą zajmuję  się Narodowy Instytut  Yerba mate w skrócie  INYM, który określa zasady nazewnictwa.
Przeczytaj więcej

Dieta Indian Tipo i Guarani

Co jedli Indianie kiedy zasiadali do porannej yerba mate ?
Przeczytaj więcej

Nowe informacje o yerba mate. Zdrowa pianka.

Nowe informacje o  yerba mate. Zdrowa pianka.Każdy z pijących yerba mate zwłaszcza taką, która jest zalewaną ciepła wodą, spotkał się z małymi bąbelkami piany. Tworzą się zaraz po zalaniu naparu obok bombilli i virolii. Ta pianka to związki, które zielarze dobrze znają - saponiny. Metabolity wtórne, powszechnie wystepujące choćby w naszym rodzimym zielu mydlnicy, znajdziemy je tylko jedynie w roślinach.
Przeczytaj więcej

Yerba Mate Metabolizm

Yerba Mate Metabolizm

Yerba Mate i ochrona przed stresem oksydacyjnym

Wywar z yerba mate jest bogaty w antyutleniacze,które są katalizatorami prozdrowotnego działania wielu produktów roślinnych. Mate charakteryzuje się szczególnie widocznymi właściwościami a  jej picie przyczynia się do zapobiegania rozwojowi wielu chorób. Dzieje się tak, dlatego, że obecne w yerba mate związki chronią przed stresem oksydacyjnym, uszkodzeniami DNA, utlenianiem lipidów i wydatnie zwiększają wytwarzanie enzymów antyoksydacyjnych. 


Przeczytaj więcej

Bombille ze srebra do yerba mate

Wśród bombilli dostępnych na rynku yerba mate, najpopularniejsze wydają się być te ze stali nierdzewnej. Wiele osób pijących yerbę lubi także naturalne tworzywo i wybiera rurki filtrujące wykonane z bambusa.
Przeczytaj więcej

Yerba mate wspomaga wątrobę!

Na pewno znasz dobrze yerba mate i już nie raz przekonałeś się  o jej działaniu pobudzającym, ale czy ... mój drogi kliencie ... wiesz co robi mate z Twoją szanowną wątrobą? Otóż - robi jej dobrze! Picie herbatki z ostrokrzewu paragwajskiego, może wspomagać wątrobę a także odciążyć ją w procesie detoksykacji organizmu.
Przeczytaj więcej

Yerba mate nie lubi wrzątku !

Często współcześnie zwracamy uwagę na potencjalne zagrożenia zdrowia, wynikające ze spożywania popularnych napojów: nie tylko yerba mate, ale też kawy czy herbaty. Wśród wielu badań, jednym z najbardziej popularnych jest kwestia zagrożenia rakiem przełyku poprzez picie gorących naparów.

Przeczytaj więcej

Mate con jugo czyli yerba mate z sokiem

Mate con jugo czyli yerba mate z sokiem
Po Wielkiej Wojnie Trójprzymierza, do centrum Ameryki Południowej zaczęli napływać emigranci. Oprócz inwestowania w plantacje i tworzenie marek, które szybko stały się klasykami na rynku, emigranci wymyślali także swoje sposoby na picie yerby. Wśród jednego z najbardziej ciekawych jest właśnie tzw. mate russo lub mate con jugo, czyli Yerba Mate zalewana schłodzonym sokiem pomarańczowym.

Przeczytaj więcej

Zdrowie z Yerba Mate

Zdrowie z Yerba Mate
Napar yerba mate słynie ze swych właściwości pobudzających, ale też regulujących przemianę materii. Przyjrzyjmy się tej fizycznej stronie działania yerba mate na organizm człowieka: jak pomaga się oczyścić, wspomóc utrzymanie właściwej wagi i odporności na stresowe sytuacje zewnętrzne oraz wewnętrzne?

Przeczytaj więcej

Organiczna Yerba Mate El Pajaro

Organiczna Yerba Mate El Pajaro
Organiczna, ekologiczna Yerba Mate z Paragwaju to idealna propozycja dla osób, które szukają wyrazistych smaków klasycznej yerby, ale też zwracają uwagę na czynniki poboczne produkcji yerba mate – miejsce uprawy, wpływ na lokalną kulturę i jakość produktu. Marka nazwana na rynku polskim El Pajaro, jest yerbą pochodzącą z regionu Itapua w Paragwaju, z plantacji Rio Itambey.

Przeczytaj więcej

Yerba Mate - co to jest?

Yerba Mate - co to jest?Kompendium wiedzy o Yerba Mate, najważniejsze informacje w pigułce, rodzaje, właściwości, sposoby parzenia, akcesoria, odpowiedzi na powtarzające się pytania: jak przygotować, jak i ile pić, jak parzyć.
Przeczytaj więcej

Yerba Mate KO'GOI – skarbnica zdrowotnych substancji

Yerba Mate KO'GOI – skarbnica zdrowotnych substancji
W yerba mate znaleziono aż 196 związków czynnych (a tylko 144 obecne są w zielonej herbacie!), w tym niezwykle dobrze działające antyoksydanty: redukują cholesterol, nieprawidłowe ciśnienie, pomagają w walce z rakiem i bakteriami, niesamowicie oczyszczają organizm.

Przeczytaj więcej

Yerba Mate z warzywami

Yerba Mate z warzywami
Gauchos, kowboje Ameryki Południowej, nazywali Yerba Mate „warzywem w płynie” - nie dość, że zapewniała poczucie sytości i chroniła przed głodem, to jeszcze susz wypełniony witaminami i minerałami dawał im odporność, zdrowie i witalność. O zdrowiu płynącym z picia yerby się już nie dyskutuje.
 

Przeczytaj więcej

Związki czynne w Yerba Mate, a sposób produkcji i uprawy

Związki czynne w Yerba Mate, a sposób produkcji i uprawy
Na pewno wielu siorbaczy zastanawiało się, czym – oprócz smaku – różni się Yerba Mate mocno dymiona, a zielona, lub ta zalana lodowatą wodą, a zaparzona ciepłą. Czy różnica w produkcji, albo uprawie ostrokrzewu paragwajskiego wpływa na ostateczne działanie Naparu Przyjaźni? I jakie to działanie jest, jeśli się w nie mocno zagłębimy?

Przeczytaj więcej

Wyciąg z Yerba Mate, czyli... TERERÉ

Wyciąg z Yerba Mate, czyli... TERERÉTereré, to melodyjne słowo akcentowane na ostatnią literę, pochodzi z języka Indian Guarani. Istnieje przypuszczenie, że wzięło się od tarerekíh, co można przetłumaczyć, jako: „napój unoszący duchy, pobudzający i dodający odwagi”. Inne interpretacje wskazują, że to onomatopeiczne wyrażenie ostatnich siorbów Yerba Mate!
Przeczytaj więcej

Letnie zioła idealne do Yerba Mate

Letnie zioła idealne do Yerba Mate
Letni sezon sprzyja nie tylko odpoczynkowi na łonie natury, ale i aktywnemu spędzaniu czasu. To także czas na umiłowanie dodatków do Yerba Mate, na eksperymenty i próbowanie nowych smaków. A wszystko po to, aby móc o każdej porze roku korzystać z wartościowych składników odżywczych w yerbie i wzmocnić je na przykład ziołami, które na dany czas najlepiej będą wspomagać nasz organizm.

Przeczytaj więcej

Yerba Mate vs Matcha!

Yerba Mate vs Matcha!
Matcha, tradycyjna zielona herbata japońska, uchodzi za herbatę posiadającą największą ilość kofeiny (teiny, nawet 3%). A to ze względu na jej bardzo drobno zmielone listki – na zupełny pył. Wymaga zatem uważnego, rytualnego wręcz przygotowania.

Przeczytaj więcej
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel