Terere - yerba mate na zimno, mrożona, z kostkami lodu

( ilość produktów: 28 )

Przygotowanie yerba mate na zimno

Zimna yerba mate zwana tereré radzi sobie świetnie z pragnieniem I to nie tylko w upalne dni, ale zawsze wtedy kiedy po prostu chce się nam czegoś pić. Yerba Mate zrobiona na zimno jest bardzo ożywcza i orzeźwiająca. Przygotowuje się ją tak samo jak w przypadku klasycznej yerba mate. Jednak tym razem, zamiast ciepłej, przestudzonej wody susz zalewa się lodowatą wodą. Praktyką jest włożenie do naczynka z suszem kilku kostek lodu.

Dobra terere, wyjdzie nam wtedy kiedy jej "parzenie" wydłużymy od pierwszego zalania do około 15 minut. Dobrze  jest dłużej zostawić listki yerba mate, tak by się zmacerowały, wypuściły swoje składniki do wody i mocno namokły. Wtedy to yerba - terere nabiera bardziej wyraźnego smaku. Klasyczny czas parzenia na ciepło czyli słynne 3 minuty, w przypadku kiedy robimy terere, to za krótko.

Idealne yerby do zrobienia terere to takie które zawierają w składzie owoce lub zioła. Oczywiście, każda yerba zalana zimną wodą staje się terere i bardzo wiele klasycznych gatunków nadaje się do takiego przygotowania. Yerba podana na zimno daje możliwości wykonania wielu własnych mieszanek. To właśnie jest to miejsce, pole do popisu i eksperymentu bo wykorzystując kwiaty, suszone owoce i różne zioła w tym świeże bądź suszone osiągniemy w rezultacie różne smaki i zapachy w zrobionej tak yerbie. Yerba mate terere, jest polecana szczególnie podczas ciepłych i gorących dni, wtedy to 2-3 litry napoju zapewniają doskonałe orzeźwienie i nawadnianie.

TIP Yerbamarket: Susz można zalewać zimnymi sokami owocowymi, nektarami, kompotami z owoców sezonowych lub wodą z sokiem. Szukajcie do woli swojej własnej receptury na terere!

Terere - yerba mate na zimno

Co to jest terere?

Terere to po prostu zimna wersja napoju z suszu yerba mate. Korzenie zimnego napoju z yerby pochodzącą z Paragwaju. Dziś przygotowywania yerby na zimno rozprzestrzeniło się na inne kraje. Między innymi Argentyna, Urugwaj, Brazylia i Chile. W Europie możemy się pochwalić, iż to właśnie w Polsce na naszym kontynencie coraz częściej piją się taką właśnie yerba mate na zimno.

Wyniki badań wykazują, iż słowo tereré pochodzi z języka Indian Guarani. Podczas wspólnych rytuałów odbywających się w tak zwanym w kręgu mate słychać było pod koniec picia trzy głoski  te- re -re. To one dały początek. Z drugiej strony historycy badający języki Ameryki Południowej ustalili, że fraza té jere, z języka guarani oznacza "kolejkę do herbaty". Co też może się przekładać na powszechnie dziś znane słowo.
Yerba mate zalaną lodowatą wodą dodawał wojownikom wigoru, rozjaśniał umysł a także zmniejsza uczucie głodu. Współcześni mieszkańcy Paragwaju uznali terere napojem narodowym. Od 2020 r. międzynarodowa organizacja UNESCO dodała paragwajską tradycję picia tereré do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Paragwaju yerba mate na zimno piją się nie tylko na pobudzenie ale również by nawodnić organizm ciągu dnia oraz oczywiście by schłodzić się w upale. Do przygotowania terere potrzebny jest duży co najmniej dwulitrowy termos. Taki właśnie bukłak przewieszony przez ramię miliony Paragwajczyków zabiera codziennie gdy wychodzą na spotkanie, do pracy czy na uczelnie. Nie ważne jest czy idzie się z przyjaciółmi na wycieczkę, czy rusza w podróż, zimna yerba musi być. Zimną yerbę pija się w guampie - naczyniu do terere. Tradycyjnie wykonywana jest z bawolego rogu lub kopyta, choć obecnie równie często używa się guampy ceramicznej, metalowej czy z drewna palo santo.

Jak zrobić smaczną yerba mate terere?

Zawsze kiedy czujemy pragnienie, należy się napić to zasada, której nie warto bagatelizować. Najczęściej zapominamy mi nawadnianiu się późną wiosną i latem. A są kraje choćby takie jak Paragwaj gdzie lata są długie i bardzo gorące. Właśnie to państwo jest kolebką dla napoju, który nie tylko gasi pragnienie ale też pomaga mieszkańcom zwyciężyć znużenie. Najlepszym rozwiązaniem dla tego tropikalnego kraju okazał się tradycyjny dla Indian napitek - terere. Jest napój który ma wszystkie pozytywne właściwości pozwalające ulżyć mieszkańcom którym doskwierają temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza. Dlatego też większość paragwajskich yerba mate ma w swoich składach dużo ziołowych dodatków. To właśnie z tych zielnych yerba mate udaja się najlepsze, klasyczne, orzeźwiające terere. Jednak jeśli chodzi o ten sposób parzenia to większość mieszkańców Ameryki Południowej zna ten sposób przygotowywania yerby. Są osoby, które pytają czy zrobiona z lodowatą wodą i sokiem yerba mate działa tak samo jak przygotowana na ciepło? Tak, naturalnie yerba mate terere zachowuje wszystkie swoje właściwości. Jest natomiast dużo delikatniejsza, też smakuje i pojawianie się yerbowej esencji w napoju rozkłada się w czasie. Smak nie jest tak gorzki i nie tak intensywny, jak w przypadku yerba mate zrobionej na ciepło. Do terere są też różnorakie akcesoria jak palo santo, guampy, szklane naczynia, bambusowe bombille i duże termosy. Wszystkie je znajdziesz w naszej stałej ofercie.
Przeglądając nasze produkty do terere znajdziecie yerba mate od razu dedykowane do przez producentów. Są one tak po po postu opisywane. Sa to zarówno yerby paragwajskie, jak też argentyńskie i brazylijskie. Są też terere organiczne i premium, mocne i gotowe zestawy do terere.
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1910 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Szybko, sprawnie, Termos świetny i praktyczny.
2024-05-14
Bardzo dobra
pixel