Bombilla do yerba mate, rurka z filtrem do yerby, bombille

( ilość produktów: 84 )

Bombilla do yerba mate to spacjalna rurka, zakończona sitkiem, słomka do yerby z filtrem, używana do picia yerba mate. Nazwę "bombilla" wymawia się "bombija" lub "bombiźa". Pełni ona funkcję: rurki, słomki do picia yerby i filtra. Bombille występują w kilku rodzajach, które różnią się konstrukcją, wielkością, rodzajem filtra. Bombilla do yerba mate może mieć 9 do 32 cm długości, jednak zazwyczaj spotyka się bombille 12 do 19 cm. Popularne rodzaje filtra w bombillach to: filtr łyżeczkowy i filtr sprężynkowy, stąd bombilla łyżeczkowa i bombilla sprężynkowa. Produkowane są również dwu- i trzystopniowe filtry, gdzie pod filtrem sprężynkowym jest dodatkowa, metalowa siateczka lub obręcz z drobnymi dziurkami dla jeszcze dokładniejszego filtrowania naparu yerba mate. Bombilla do yerba mate może być również rozkręcana, co ułatwia czyszczenie lub nierozkręcana, może być wykonana z bambusa, metalu, nowego srebra czyli alpaki, a nawet ze srebra lub złota. Bombilla może posiadać pierścień do chłodzenia naparu.

Bombilla do yerba mate - bombille i różne rodzaje filtrów

Bombille - rodzaje filtrów

Nasz sklep internetowy oferuje bombille do yerba mate, do wszystkich rodzajów suszu, począwszy od klasycznych, poprzez specjalistyczne do ultranowoczesnych.

  • bombilla łyżeczkowa - bardzo popularny model wśród klasycznych i powszechnie stosowanych rodzajów bombilli. Z uwagi na filtr w kształcie małego durszlaka, przypominającego łyżeczkę do herbaty; stąd bombilla łyżeczkowa
  • bomba - bombilla najczęściej używana w Brazylii, gdzie znajduje zastosowanie do filtrowania i chłodzenia drobno zmielonej chimarrao. Ta bombilla posiada spłaszczony, okrągły filtr o średnicy sięgającej nawet 4 cm, którego zadaniem jest filtrowanie naparu z małymi drobinkami suszu yerba mate. Niejednokrotnie do tego rodzaju bombilli zakłada się dodatkowy filtr materiałowy.
  • bombilla sprężynkowa - popularna w Argentynie, dostępna w naszym w sklepie internetowym od wielu lat, w kilku rodzajach. Filtr sprężynkowy to metalowa sprężynka, która jest na tyle mocno ściśnięta, iż wyłapuje drobinki yerby z naparu. Ten model dobrze sprawdza się wraz z liściastymi yerbami oraz odmianami "suave", gdzie listki w suszu są nieco większe, a ilość pyłu mniejsza w stosunku do klasycznych yerba mate.
  • bombilla cylindryczna - przypomina bombillę sprężynową, jednak zamiast sprężynki na jednym końcu rurki, ma kilka prostopadłych nacięć. Również nie nadaje się do picia yerby składającej się z drobno ciętego suszu, który może dostać się przez filtr i zapchać bombillę.
  • bombilla teleskopowa - to rozkładana prosta bombilla z dziurkami na końcu, które to stanowią integralny filtr. Dobrze sprawdza się jako model turystyczny.
  • bombilla z wieloma filtrami -  najczęściej są to filtry dwu- i trzystopniowe składające się z siateczek, obręczy nakładanych na cylinder i rurki z nacięciami lubi lub dziurkami, bardzo dobre do wszelkiego rodzaju paragwajskich, pylistych yerba mate typu elaborada.
  • bombilla z filtrem integralnym, najczęściej są to argentyńskie metalowe modele, w których filtrem jest nacięcie na końcu rurki. Rozmieszczane po dwóch stronach, zatrzymują większe listki i patyczki yerba mate. Do tej kategorii można zaliczyć również bombile bambusowe, wykonane z palo santo oraz z pozostałych gatunków drewna.
  • bombilla szklana fajkowa - bombilla posiadająca filtr w kształcie cybucha i małymi dziurkami.
  • bombilla ceramiczna - bombilla wykonana w całości z ceramiki, o różnych kształtach i rodzajach filtrów.

Rurka z filtrem, słomka do yerby, a może łyżeczka?

Z uwagi na to, iż bombilla ma często kształt łyżeczki, stąd nazwa bombilla łyżeczkowa. Ale nie służy do nasypywania, ani do mieszania yerba mate. Popijając przez bombillę, zasysa się napar z naczynka, kubka. Napój na początek trafia do filtra, gdzie jest oczyszczony z fusów, następnie chłodzony, a na koniec "wyciągany" przez ustnik.

Jak jest bombilla yerba mate wykonana

Z czego składa się bombilla?

Najczęściej z trzech kluczowych części: filtr najczęściej sprężynkowy lub łyżeczkowy, element chłodzący i ustnik.

Filtr

Bombilla łyżeczkowa ma filtr półokrągły, z dużą ilością małych dziurek. Prosty i skuteczny, jest stosowany w bombillach od co najmniej 200 lat, zawsze by oddzielać fusy ostrokrzewu paragwajskiego od płynu i właściwie pozwala delektować się piciem yerba mate. Co ważne to właśnie filtrowi zawdzięczamy niezapchane fusami rurki w naszych bombillach. Jedna ze złotych zasad brzmi: "nie należy mieszać bombillą w naparze". Z tym, że odnosi się to to tradycyjnych suszów paragwajskich, argentyńskich i brazylijskich. Natomiast w przypadku miałkiej yerba mate chimarrao, mieszanie bombillą czasem wręcz pomaga, ale jest to oddzielny temat i zachęcamy do przybliżenia wiedzy o erva mate w naszym blogu, w sklepie internetowym.

Pierścień chłodzący

Bombilla do yerba mate może być zaopatrzona zarówno w prosty pierścień chłodzące ze stali, jak też bogate w ornamenty detale, wykonane z szlachetnych metali ze zwykłymi lub drogocennymi kamieniami. Wszystkie spełniają zadania: odbierają ciepło naparu, dodakowo cieszą oczy, a czasem pozwalają oprzeć bombillę o brzeg naczynia w dogodny dla nas sposób.

Ustnik

Bombilla ma ustnik o okrągłym prostym lub spłaszczonym kształcie, który uprzyjemnia trzymanie bombilli i picie naparu. Może być prosty lub lekko profilowany, tak by zachować ergonomię i stanowić przyjemność dla ust osoby pijącej yerbę. Ustniki mogą być zaopatrzone w silikonowe nakładki separujące usta od metalu.

Bombille sprężynkowe

Bombilla sprężynkowa to wersja bombilli, która charakteryzuje się ciekawą konstrukcją. Zastosowanie sprężyny umożliwia dokładne filtrowanie yerba mate, choć jej używanie być może wymaga od pijącego, troszkę większego wysiłku, bo spreżynka bywa dość mocno zwinięta i nie pozwala na przepływ suszu yerba mate do wnętrza rurki, ale też napar przepływa czasem troszę trudniej. Bombilla sprężynkowa to must-have dla każdego miłośnika yerba mate. Bombilla wykonana jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej, co zapewnia długą trwałość i odporność na korozję. Dzięki temu rozwiązaniu, bombilla sprężynkowa jest idealnym wyborem dla miłośników yerba mate, którzy cenią sobie komfort i wygodę. Ta niezwykła bombilla do yerba mate będzie doskonałym prezentem dla siebie, rodziny czy przyjaciół, szczególnie tych, którzy cenią sobie tradycje, jakość oraz wygodę. Jeśli zależy CI na niezawodności, postaw na bombillę sprężynkową.

Jaką bombillę wybrać?

Istnieje bardzo wiele różnych typów i modeli bombilli. Ważną cechą jest to z czego jest bombilla wykonana, z jakiego materiału. Ten szeroki wybór powoduje to, że bardzo trudno jest nam jednoznacznie ostatecznie zadecydować, która bombilla jest tą najlepszą. Ponieważ różnią się one wieloma cechami takimi jak rodzaj filtra, wygląd, długość, materiał z jakiego zostały wytworzone, rodzaj pierścieni chłodzących, a w rezultacie oraz ceną.

Bombille bambusowe

Bombilla bambusowa ma klimatyczny wygląd, jest prosta lub delikatnie zagięta i jest z pewnością najbardziej popularną bombillą do picia yerba mate wśród Indian. Może być grawerowana, nacinana z małą lub dużą ilością dziurek. Przeznaczona jest głównie do picia yerba yate na zimno - terere. Czasami, przez jej proste sitko, jakim jest po prostu pewna ilość dziurek na końcu słomki, mogą się przedostawać fusy i drobinki yerba mate lub też źle używana może się zapchać. Nie należy nigdy mieszać bambusową bombillą yerba mate. Takie mieszanie powoduje, że bombilla od razu się zapycha. Typowa bombilla bambusowa to sprawdzony i lubiany model Bamboo Guarani, cieszący się olbrzymią popularnością w Paragwaju i Boliwii. Nasze bombille są wytwarzane przez jedną z najlepszych fabryczek na świecie. Każda bombilla jest starannie czyszczona. Rurki bambusowe muszą mieć odpowiednią średnicę i bardzo dokładnie precyzyjnie wykonane otworki, których rozmieszczenie ma duży wpływ na jakość bombilli.

Bombilla metalowa

Jeden z najpopularniejszych rodzajów bombilli ze stali niklowanej. Wykonana jest ze stopu stali, kolorowych metali i pokryta warstwą galwanizowanego niklu (rzadziej chromu) zabezpieczającego metal przed korozją. Bombilla polecana właściwie dla każdego, ale w szczególności dla osób, które jeszcze nie przekonały się w pełni do picia yerba mate lub też dla osób zaczynających swą przygodę z yerbą. Bombilla ze stali niklowanej może mieć różny typ filtra, długość oraz pierścień chłodzący. Pierwszy rodzaj jest zakończony "sprężynką" (filtr sprężynkowy), która to jest najbardziej podstawowym i rozpowszechnionym rodzajem filtra. Jednak również przez filtr sprężynkowy mogą jednak czasem przeniknąć pyłki i drobne listki yerba mate.

Drugi rodzaj bombilli ze stali niklowanej jest zakończony sitkiem - filtr łyżeczkowy, które posiada po obu stronach malutkie otworki. Dokładnie filtruje, jednak i taka bombilla potrafi się czasami zatykać kiedy mamy susz ze zmielonymi bardzo drobno listkami. W lepszych modelach filtr jest rozbieralny i można je czyścić. Oba rodzaje bombilli mogą posiadać ringi, czyli pierścienie schładzające napar płynący przez bombillę. Jakość ringów zależy od materiału z jakiego zostały wykonane - im lepszy, a w tym wypadku lepiej przewodzący ciepło metal, tym lepsze zyskujemy chłodzenie. Po okresie ok. 6 miesięcy bombilla niklowana zużywa się i należy ją wymienić.

Bombilla ze stali nierdzewnej

Bombilla ze stali nierdzewnej to trochę większy wydatek, Jednak będzie nam służyć przez długie lata. Bo po pierwsze nie skoroduje, po drugie przefiltruje bardziej zmieloną yerba mate. Ten rodzaj bombilli posiada również różne rodzaje filtrów. Przeważnie są one wykonane solidniej i precyzyjniej, niż w bombillach niklowanych. Niektóre z modeli posiadają dwu- lub trzystopniowy rodzaj filtra, co gwarantuje zero przenikalności dla małych listków i drobinek yerba mate. Bombille ze stali INOX bardzo często posiadają dobre pierścienie chłodzące wykonane z mosiądzu lub brązu, które odbierają nadmiar ciepła płynącego przez rurkę, a zarazem szybko chłodzą napar. Bombille tego typu, a w szczególności z stali INOX mogą różnić się między sobą również długością, rodzajem sitek i kształtem. Część z nich jest prosta i mierzy nawet do 23 cm długości, a część posiada wygięcie na około piątym centymetrze i jest krótka - do 14 cm. Istotną różnicą wśród nich są też sposoby otwierania i zamykania, cześć jest nierozkręcana i ma zintegrowane sitko z rurką - do tego typu stosuje się czyściki. W większości bombilli ze stali nierdzewnych i INOX spotkamy tradycyjny filtr łyżeczkowy, który pierwotnie był przygotowany do naparu typu chimarrao, czyli mocno sproszkowanej yerba mate z dużymi kawałkami gałązek. Bombille te są optymalnym rozwiązaniem i mogą służyć przez długie lata. Do picia yerba mate z naczyń Palo Santo polecamy mniejsze bombille, które idealnie pasują do tego typu matero. Zdarzają się pomiędzy nimi również bardzo kunsztownie wykonane, z bogatą południowoamerykańską ornamentyką lub z dodatkami metali szlachetnych, jak złoto czy platyna lub z drogocennymi kamieniami. Jednak przy bardziej pylistych gatunkach yerba mate, również mogą się zapchać. Bombilla wykonana ze stali nierdzewnej to z pewnością jedna z najlepszych opcji dla miłośników yerba mate.  Oprócz swojego eleganckiego wyglądu, bombilla ze stali nierdzewnej to także świetny wybór dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Stal nierdzewna to materiał, który jest odporny na korozję, nie rdzewieje. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że do naszego organizmu przedostaną się jakieś szkodliwe substancje. Bombilla ze stali nierdzewnej to również produkt, który będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat. Stal nierdzewna to materiał trwały i odporny, co oznacza, że bombilla pozostanie w idealnym stanie przez długi czas. Warto również zaznaczyć, że bombilla ze stali nierdzewnej jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Wystarczy ją umyć po każdym użyciu, a następnie osuszyć.

Bombille z alpaki

Bombilla z alpaki czyli "nowego srebra" jest w całości wykonana ze specjalnego stopu metali, właściwościami zbliżonymi do srebra. Bombilla taka cechuje się bardzo wysoką trwałością. Spotyka się wśród tego rodzaju bombilli bardzo różne systemy filtrowania, gdyż niejednokrotnie bombille te są robione w krótkich seriach autorskich. Spotkać można się piękne egzemplarze z sytemami podwójnego filtrowania, ale zazwyczaj są to systemy łyżeczkowe (filtr łyżeczkowy) z większą liczbą otworków w sitku. Wysokie walory estetyczne i użytkowe zapewniają tym bombillom rzesze wielbicieli, nierzadko kolekcjonerów. Piękne zdobienia na tych bombillach to ich atut, bo potrafią zaspokoić gusta najwybredniejszych konsumentów. Bombille te bardzo często pochodzą z małych rodzinnych firm Ameryki Południowej. od pokoleń zajmujących się wytwarzaniem akcesoriów do przygotowywania i picia yerba mate. Bombilla z alpaki może osiągnąć znaczne ceny, jeśli jest na przykład jest zdobiona szlachetnymi kamieniami lub ma w domieszce platynę lub złoto.

Bombille ze srebra lub złota

Bombilla ze srebra lub bombilla ze złota to bardzo często arcydzieło sztuki jubilerskiej, wykonywane w małych pracowniach Argentyny, Urugwaju lub Brazylii. Często są to jedyne i niepowtarzalne egzemplarze, które z latami osiągają dodatkową wartość kolekcjonerską. Uważane w pewnych kręgach za bardzo dobrą lokatę środków ze względu na ich niepowtarzalne i bogate zdobienia. Niektóre bombille mogą zawierać dodatkowo kamienie szlachetne. Bombilla srebrna, bombilla złota, zaopatrzone w piękny filtr łyżeczkowy oraz bardzo wysokiej jakości pierścienie chłodzące, staje się niezastąpiona w rękach prawdziwego mateisty i przyczynia do poznania smaku i tradycji związanych z przygotowywaniem yerba mate. Bombille te różnią się praktycznie w każdym aspekcie. Ich projektanci latami pracujący nad danym modelem, doprowadzają je do perfekcji, balansując miedzy użytecznością, ergonomią, chłodzeniem i filtrowaniem naparu yerba mate. Nierzadko ceny tych arcydzieł sztuki rzemieślniczej osiągają ceny kilkuset dolarów. W naszej ofercie mamy kilka bombilli z małej zaprzyjaźnionej pracowni, słynącej z dostarczania swych arcydzieł na dwory królewskie całego świata.

Bombille chimarrao

Duże brazylijske bombille wykonane w całości z wysokiej jakości metalu, stali nierdzewnej, alpaki lub srebra. Są z reguły dłuższe od zwykłych bombilli i osiągają nawet 30 cm długości. Posiadają płaskie okrągłe sitka o średnicy ok. 4 cm i duże pierścienie chłodzące. Na płaskim sitku znajduje się mnóstwo maleńkich dziurek, które zapewniają dokładną filtrację naparu. Bombilla chimarrao jest szczególnie polecana do drobnych i mielonych yerba mate.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 1031 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-30
Kupuję od Was już kilka ładnych lat i fajnie, że jesteście i się rozwijacie :).
2023-05-30
Szybko realizowane zamówienie. Smak yerba ekstra

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel