Bombilla - słomka do yerby, rurka do yerba mate

( ilość produktów: 64 )

Bombille: słomki do yerby, rurki do picia yerba mate w naszym sklepie internetowym

Bombilla do yerba mate to specjalna rurka zakończona sitkiem (filtrem), najczęściej metalowa lub stalowa, słomka do filtrowania i picia yerba mate. Pełni więc ona funkcję rurki, słomki do yerby i filtra. Bombille dostępne w naszym sklepie występują w kilku rodzajach, które różnią się konstrukcją, długością rurki, wielkością i rodzajem filtra. Bombilla do yerba mate może mieć od 9 do 32 cm długości, jednak zazwyczaj spotyka się 12 do 19 cm. Popularne rodzaje filtra w bombillach to: filtr łyżeczkowy i sprężynkowy, stąd bombilla łyżeczkowa lub bombilla sprężynkowa. Mogą mieć również dwu- a nawet trzystopniowe filtry, gdzie pod filtrem sprężynkowym jest dodatkowa, metalowa siateczka lub obręcz z drobnymi dziurkami dla dokładniejszego filtrowania naparu yerba mate. Może być również Bombilla rozkręcana, co ułatwia czyszczenie lub bombilla nierozkręcana. Wykonana może być z bambusa, metalu, stali nierdzewnej, alpaki, a nawet srebrna lub złota. Bombille do yerba mate mogą posiadać również ozdobny pierścień chłodzący, do chłodzenia naparu. Pijąc przez bombillę, zasysa się napar yerba mate z matero czyli naczynka, kubka. Napój trafia do filtra, gdzie jest oczyszczony z fusów, następnie płynąc rurką, może być dodatkowo chłodzony przy pomocy pierścienia chłodzącego, znajdującego się na rurce. Ozdobny pierścień chłodzący odprowadzący ciepło z naparu, nie jest jednak niezbędnym elementem bombilli. Na koniec napar z ostrokrzewu paragwajskiego, przez ustnik, trafia do ust.

Bombille - słomki do yerby, rurki do yerba mate, dostępne w sklepie

Bombilla może składać się z czterech elementów:

 • Filtr

  Bombilla łyżeczkowa ma sitko, czyli filtr półokrągły, z dużą ilością małych dziurek. Prosty i skuteczny, stosowany w bombillach od co najmniej 200 lat, by oddzielać fusy ostrokrzewu paragwajskiego od naparu, pozwala na wygodnie picie yerba mate. To właśnie dzięki filtrowi bombilla spełnia swoją główną funkcję, czyli po prostu filtrowanie naparu yerba mate. Jedna ze złotych zasad brzmi: "Bombilla nie służy do mieszania naparu yerba mate". Z tym, że odnosi się to do tradycyjnych suszów paragwajskich, argentyńskich i brazylijskich. Natomiast w przypadku bardzo miałkiej yerba mate jak chimarrao, mieszanie bombillą czasem wręcz pomaga.

 • Pierścień chłodzący

  Bombilla do yerba mate może być zaopatrzona zarówno w prosty pierścień chłodzące ze stali nierdzewnej, jak też pierścienie bogate w ornamenty i detale, wykonane ze szlachetnych metali ze zwykłymi lub drogocennymi kamieniami. Wszystkie spełniają te same zadania: odbierają ciepło naparu, dodatkowo cieszą oczy, a czasem pozwalają oprzeć bombillę o brzeg naczynia.

 • Ustnik

  Bombilla do yerba mate ma ustnik o okrągłym lub spłaszczonym kształcie, dla łatwiejszego picia yerba mate. Może być on prosty lub lekko profilowany, tak by zachować ergonomię i większy komfort dla ust osoby pijącej yerbę. Niektóre bombille mogą być zaopatrzone dodatkowo w silikonowe nakładki na ustniki, izolujące usta od metalu, dla jeszcze bardziej komfortowego picia naparu.

 • Rurka

  Wszystkie elementy łączy ze sobą rurka prosta lub nieco zakrzywiona. Rurka to element konstrukcji, na którym osadzone są pozostałe elementy. Rurka do picia yerba mate może mieć różną długość. Bombilla wyposażona w dłuższą rurkę przeznaczona jest do matero o większej pojemności, a krótsza rurka do picia naparu jest odpowiednia do mniejszych matero.

Bombilla z czterech elementów: filtr, pierścień chłodzący, ustnik, rurka

Z czego wykonane są bombille,  w naszym sklepie internetowym?

Jeśli chodzi o rodzaje bombilli to ważną cechą jest to z czego jest ta specjalna rurka zakończona sitkiem do picia czyli bombilla wykonana, jaki materiał posłużył do jej zrobienia. Bombille mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, niklu, alpaki, srebra, złota, bambusa. Bombilla może być rozkręcana lub nierozkręcana. Ten szeroki wybór powoduje to, że bardzo trudno jest jednoznacznie ostatecznie zadecydować, która bombilla jest tą najlepszą. Istnieją raczej bombille odpowiednie do konkretnego typu suszu zmielonej yerba mate. Ponieważ różnią się one wieloma cechami takimi jak rodzaj filtra, konstrukcja, kształt, długość rurki, materiał z jakiego zostały wytworzone, rodzaj pierścieni chłodzących, a w rezultacie może mieć to duży wpływ na cenę bombilli w sklepie.

 • Bombilla ze stali nierdzewnej (nierdzewna)

  Bombilla ze stali nierdzewnej to być może nieco większy wydatek, Jednak taka bombilla będzie służyć niezawodnie przez długie lata. Bo po pierwsze stal nierdzewna nie skoroduje, po drugie przefiltruje bardziej zmieloną yerba mate. Bombilla tego rodzaju może posiadać również różne rodzaje filtrów. Przeważnie są one wykonane też solidniej i precyzyjniej, niż w bombillach niklowanych. Bombille ze stali nierdzewnej mogą posiadać dwu- lub trzystopniowy rodzaj filtra, co gwarantuje zero przenikalności dla małych listków i drobinek yerby. Bombilla ze stali nierdzewnej INOX bardzo często posiada solidne pierścienie chłodzące, wykonane z mosiądzu lub brązu, które szybko chłodzą napar. Bombille tego typu, a w szczególności wykonane ze stali nierdzewnej INOX, mogą różnić się między sobą również długością rurki, rodzajem filtrów i kształtem. Część z nich jest prosta i mierzy nawet do 23 cm długości, a część posiada zgięcie na około piątym centymetrze i jest krótka - do 14 cm. Istotną różnicą wśród nich jest też konstrukcja, cześć to bombille nierozkręcane, mające zintegrowany filtr z rurką - tego typu bombilla może wymagać specjalnego czyścika. Inne bombille można rozkręcić, odręcając filtr od rurki, co znacznie ułatwia czyszczenie. W większości bombilli ze stali nierdzewnej spotkamy tradycyjny filtr łyżeczkowy, który pierwotnie był przygotowany do naparu typu chimarrao, czyli mocno sproszkowanej yerba mate, z dużymi kawałkami gałązek. Do picia yerba mate z naczyń palo santo polecamy krótsze bombille, które idealnie pasują do tego typu matero. Zdarzają się pomiędzy nimi również egzemplarze bardzo kunsztownie wykonane, z bogatą południowoamerykańską ornamentyką lub z dodatkami metali szlachetnych, jak złoto czy platyna lub z drogocennymi kamieniami. Jednak przy bardziej pylistych typach yerba mate, bombilla taka może również może się zapchać. Bombilla wykonana ze stali nierdzewnej to z pewnością jeden z najlepszych wyborów dla miłośników yerba mate. Oprócz swojego eleganckiego wyglądu, bombilla ze stali nierdzewnej to także świetny wybór dla osób, które chcą zadbać bardziej o swoje zdrowie. Stal nierdzewna to materiał, który jest odporny na korozję, nie rdzewieje. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że do naszego organizmu przedostaną się jakieś szkodliwe substancje. Bombilla ze stali nierdzewnej to również produkt, którym będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat. Stal nierdzewna to materiał trwały i odporny, co oznacza, że pozostanie w idealnym stanie przez długi czas. Warto również zaznaczyć, że bombilla ze stali nierdzewnej jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Wystarczy ją przepłukać po każdym użyciu, a następnie osuszyć.

  Bombilla sprężynkowa charakteryzuje się ciekawą konstrukcją. Zastosowanie sprężynki umożliwia dokładniejsze filtrowanie pitej yerba mate, choć jej używanie być może wymaga od pijącego, troszkę większego wysiłku, bo spreżynka bywa dość mocno zwinięta i utrudnia przepływ suszu do wnętrza rurki, ale i napar przepływa troszkę trudniej. Bombilla taka wykonana jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej, co zapewnia długą trwałość i odporność na korozję. Jeśli bombilla ma być niezawodna, dobrym wyborem jest filtr sprężynkowy i stal nierdzewna.

  Bombilla chimarrao to duża brazylijska bombilla wykonana w całości z wysokiej jakości metalu, najczęściej stali nierdzewnej, alpaki lub srebra. Bombille chimarrao są z reguły dłuższe od zwykłych bombilli i osiągają nawet 30 cm długości. Bombilla tego rodzaju posiada płaskie okrągłe sitko o średnicy ok. 4 cm i duży pierścień chłodzący. Na płaskim sitku znajduje się mnóstwo maleńkich dziurek, które zapewniają dokładną filtrację i poprawiają smak naparu. Bombilla chimarrao jest szczególnie polecana do bardzo miałkich, drobno mielonych yerba mate.

 • Bombilla ze stali niklowanej (niklowana)

  Jeden z najpopularniejszych rodzajów bombilli to bombilla niklowana. Wykonana jest ze stopu stali, kolorowych metali i pokryta warstwą galwanizowanego niklu (rzadziej chromu) zabezpieczającego metal przed korozją. Bombilla niklowana polecana jest właściwie dla każdego początkującego, w szczególności dla osób, które jeszcze nie przekonały się w pełni do picia yerba mate lub też dla zaczynających swą przygodę z yerbą. Bombilla ze stali niklowanej może mieć różny typ filtra, długość oraz pierścień chłodzący. Pierwszy rodzaj to bombilla zakończona "sprężynką" (filtr sprężynkowy), która to jest najbardziej podstawowym i rozpowszechnionym rodzajem filtra. Jednak również przez filtr sprężynkowy mogą jednak czasem przeniknąć pyłki i drobne listki yerba mate.

  Inny rodzaj to bombilla niklowana zakończona sitkiem, z filtrem łyżeczkowym, który posiada po obu stronach malutkie otworki. Dokładniej filtruje, jednak i taka bombilla potrafi się czasami zatykać kiedy mamy susz ze zmielonymi bardzo drobno listkami. Dlatego bombilla rozkręcana ma filtr odkręcany i można go łatwo czyścić. Również te bombille mogą posiadać ringi, czyli pierścienie schładzające napar płynący przez bombillę. Jakość ringów zależy od materiału z jakiego zostały wykonane - im lepszy, a w tym wypadku lepiej przewodzący ciepło metal, tym lepsze zyskujemy chłodzenie. Po okresie ok. 6 miesięcy bombilla niklowana zużywa się i należy ją wymienić, ale lepszym wyborem będzie wtedy bombilla ze stali nierdzewnej.

 • Bombilla z alpaki

  Bombilla z alpaki (nowe srebro) jest w całości wykonana ze specjalnego stopu metali, właściwościami zbliżonymi do srebra. Bombilla alpaka cechuje się bardzo wysoką trwałością. Spotyka się wśród tego rodzaju bombilli bardzo różne systemy filtrowania, gdyż niejednokrotnie bombille te są wykonywane w krótkich seriach rzemieślniczych. Spotkać można piękne egzemplarze z systemami podwójnego filtrowania, ale zazwyczaj są to bombille łyżeczkowe (filtr łyżeczkowy) z większą liczbą otworków w sitku. Wysokie walory estetyczne i użytkowe zapewniają tym bombillom rzesze wielbicieli, nierzadko kolekcjonerów. Piękne zdobienia na tych bombillach to ich atut, bo potrafią zaspokoić gusta najwybredniejszych konsumentów. To produkt wysokiej jakości. Bombilla z alpaki często pochodzi z małych rodzinnych, rzemieślniczych firm Ameryki Południowej, od pokoleń zajmujących się wytwarzaniem akcesoriów do przygotowania i picia yerba mate. Bombilla z alpaki (nowe srebro) może osiągnąć znaczne ceny, jeśli na przykład jest zdobiona szlachetnymi kamieniami lub ma w domieszce platynę lub złoto.

 • Bombilla ze srebra i bombilla ze złota

  Bombilla ze srebra lub ze złota to bardzo często arcydzieło sztuki jubilerskiej, wykonywane w małych pracowniach Argentyny, Urugwaju lub Brazylii. Produkt wysokiej jakości. Często są to jedyne i niepowtarzalne egzemplarze, które z latami osiągają dodatkową wartość kolekcjonerską. Uważane za bardzo dobrą lokatę, ze względu na ich niepowtarzalne i bogate zdobienia, wysokie walory estetyczne. Bombilla do yerba mate może zawierać dodatkowo kamienie szlachetne. Bombilla srebrna i złota zaopatrzona w piękny filtr łyżeczkowy oraz bardzo wysokiej jakości pierścienie chłodzące, staje się niezastąpiona w rękach prawdziwego mateisty i umożliwia poznanie subtelności smaków i tradycji związanych z przygotowaniem yerba mate. Bombille te różnią się praktycznie w każdym aspekcie. Ich projektanci latami pracujący nad danym modelem bombilli, doprowadzają je do perfekcji, balansując między użytecznością, ergonomią, chłodzeniem i filtrowaniem naparu yerba mate. Nierzadko ceny tych arcydzieł sztuki rzemieślniczej sięgają kilkuset dolarów, więc jest to raczej oferta dla koneserów i zdecydowanych miłośników picia yerba mate. W naszej ofercie mamy kilka bombilli z małej zaprzyjaźnionej pracowni, słynącej z tego, że dostarcza swe bombille, arcydzieła na dwory królewskie całego świata.

 • Bombilla bambusowa

  Bombilla bambusowa ma klimatyczny wygląd, jest prosta lub może mieć naturalne nierówności, co jednak nie utrudnia picia yerba mate, jest z pewnością najbardziej popularną bombillą wśród Indian Guarani, którzy wynaleźli bombille. Bambusowa bombilla do yerba mate może być grawerowana, nacinana z małą lub dużą ilością dziurek. Bombilla bambusowa przeznaczona jest głównie do picia yerba mate na zimno - terere. Czasami, przez jej proste sitko, jakim jest po prostu pewna ilość dziurek na końcu rurki, mogą się przedostawać fusy i drobinki suszu lub też źle używana może się łatwo zapchać. Nie należy nigdy mieszać yerba mate bombillą bambusową. Takie mieszanie powoduje, że bombilla od razu się zapycha. Typowa bombilla bambusowa to sprawdzony i lubiany model Bamboo Guarani, cieszący się olbrzymią popularnością w Paragwaju i Boliwii. Oferowane przez nas bambusowa bombilla do yerba mate wytwarzana jest przez jedną z najlepszych fabryczek na świecie. Każda z bombilli jest starannie wykonana i czyszczona, musi mieć też odpowiednią średnicę i bardzo dokładnie precyzyjnie wykonane otworki, których właściwe rozmieszczenie ma duży wpływ na jej jakość.

Bombilla: podsumowanie oferty sklepu, rodzaje bombilli

Nasz sklep internetowy oferuje bombille do yerba mate, do wszystkich rodzajów suszu, począwszy od bombilli dla yerba mate klasycznych, aż do używanych do bardzo drobno zmielonych, miałkich erva mate, wymagających dokładnego filtrowania. Bombille, które oferuje sklep można podzielić, używając kilku kryteriów, przede wszystkim ważny jest typ i rodzaj filtra, materiał jaki został użyty do wykonania bombilli, ale także bombilla musi mieć odpowiednią długość, dopasowaną do wielkości naczynka matero. 

 • Bombilla łyżeczkowa

  Najlepiej jeśli wykonana ze stali nierdzewnej. Bardzo popularny w ofercie sklepu typ klasycznych i powszechnie stosowanych rodzajów bombilli. Z uwagi na filtr w kształcie małego durszlaka, przypominającego łyżeczkę do herbaty, stąd bombilla łyżeczkowa, choć nie służy do nasypywania, ani do mieszania yerby.
 • Bombilla sprężynkowa

  Popularna w Argentynie, dostępna w naszym sklepie od wielu lat, w kilku modelach. Filtr sprężynkowy to metalowa sprężynka, która jest na tyle mocno ściśnięta, iż filtruje drobinki yerba mate z naparu. Ta bombilla dobrze sprawdza się wraz z liściastymi yerbami oraz odmianami suave, gdzie listki w suszu są nieco większe, a ilość pyłu mniejsza, w stosunku do klasycznych yerba mate. Polecamy również modele wykonane ze stali nierdzewnej.
 • Bombilla chimarrao

  Najczęściej używanana w Brazylii, dostępna w ofercie naszego sklepu, znajduje zastosowanie do filtrowania i chłodzenia drobno zmielonej yerba mate chimarrao. Tego typu bombilla ma spłaszczony, okrągły filtr o średnicy nawet 4 cm, którego zadaniem jest filtrowanie naparu yerba mate z małymi drobinkami, pyłem mate. Niejednokrotnie bombilla chimarrao posiada dodatkowy filtr materiałowy. Najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej.
 • Bombilla z filtrem integralnym

  Najczęściej są to argentyńskie metalowe modele, w których filtrem są nacięcia, szczeliny na końcu rurki. Rozmieszczane po dwóch stronach, zatrzymują większe listki i patyczki yerba mate. Do tej kategorii można zaliczyć również bombille bambusowe, cieszące się dużą popularnością w sklepie oraz wykonane z palo santo czy innych gatunków drewna. Bombilla może również wykonana być ze stali nierdzewnej.
 • Bombilla z wieloma filtrami

  Najczęściej są to filtry dwu- i trzystopniowe składające się z siateczek, obręczy nakładanych na cylinder i rurki z nacięciami lub dziurkami. Bombilla z kilkoma filtrami bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wszelkiego rodzaju paragwajskich, pylistych yerba mate. Również w tym wypadku najlepszy stosunek ceny do jakości będzie miała bombilla wykonana ze stali nierdzewnej.
 • Bombilla teleskopowa

  To bombille rozkladane, z dziurkami na końcu, które to stanowią integralny filtr. Bombilla, która sprawdzi się również jako model turystyczny.
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1958 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
zakupy udane ,szybka wysyłka ,wszystko zgadzało się z zamówieniem polecam
2024-06-09
Wszystko w porządku
pixel