Yerba Mate - co to jest?

2018-07-17
Yerba Mate - co to jest?

Yerba Mate właściwości

Yerba Mate to rosnący w Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia i Paragwaj) ostrokrzew paragwajski. Indianie Guarani, którzy jako pierwsi używali liści ostrokrzewu paragwajskiego, wzmacniali się nim na długie wędrówki. Ponadto istotną cechą picia Yerba Mate był aspekt społeczny i socjalizujący – do dziś w krajach, gdzie Yerba Mate jest napojem narodowym – Argentynie, Paragwaju, Południowej Brazylii i Urugwaju - „siorbacze” piją ją w trakcie spotkań towarzyskich i dla podtrzymania więzi międzyludzkich.

Odpowiednie naczynia do parzenia

Susz yerba mate parzy się w naczyniach zwanych tykwa (to wydrążona, okrągła dynia), lub Palo Santo (wykonane z pachnącego żywicą drewna). Obecnie równie popularne są matera wykonane z gliny, często stanowią małe, ceramiczne dzieła sztuki. Tykwa oraz Palo Santo nadają yerbie charakterystycznego dla siebie zapachu, tykwa dodatkowo przesiąka aromatem ostrokrzewu i wzmacnia jego smak. Rozmiary naczynek wahają się w przedziale maleńkich – ok. 100ml, aż do 500ml. Każdy może znaleźć odpowiedni rozmiar pod swoje potrzeby.
Aby napić się Yerba Mate trzeba także posiadać bombillę – rurkę filtrującą. Jest to rodzaj metalowej lub bambusowej słomki z elementem filtrującym na końcu, czasami również z pierścieniem chłodzącym. Oprócz bambusowych, naturalnych rurek, istnieją metalowe wykonane ze stali nierdzewnej/alpaki/srebra, spłaszczone lub okrągłe na końcu, z łyżeczkowatym filtrem lub spiralnym. Są też tzw. bomby, czyli bardzo duże i okrągłe bombille służące do picia bardzo pylastych, rozdrobnionych Yerba Mate. O bombillę należy dbać przy użyciu wyciorów lub czyścików.

Jak parzyć Yerba Mate?

Kiedy mamy już odpowiednie naczynie i bombillę, pozostało przygotować wodę. Powinna mieć ona temperaturę od ok. 70 do 80 stopni C. Jest tak dlatego, że Yerba Mate najlepiej oddaje związki czynne w takiej właśnie temperaturze oraz możemy ją zalewać więcej razy (susz dłużej się wypłukuje, utrzymując wciąż moc).
Dobrze zaparzaną Yerba Mate można zalewać nawet do 10ciu razy! Jeśli zapełnimy matero w połowie suszem yerbowym, wtedy będzie ona bardziej wydajny. Można zacząć jednak od 2-3 łyżek i mieć na uwadze, że ilość wlanej wody rozcieńcza yerbową esencję, natomiast gdy suszu jest więcej, a wody mniej (kilka siorbów i następne zalanie) – spijamy właśnie ową esencję, a ekstrakcja związków czynnych jest niebywale szybsza i zwiększona.

 

co to jest yerba mate owoce

Jak często pić Yerba Mate?

Wiele osób pije ją codziennie, rano, czyniąc z niej swoisty rytuał na rozpoczęcie kolejnego dnia. Później przez cały dzień możemy podążać z matero i termosem w dłoni i siorbać "napar przyjaźni" kiedy tylko mamy na to ochotę. W zależności od potrzeby możemy też pić Yerba Mate w chwilach osłabienia, przeziębienia czy braku energii, a także przy zatruciach i infekcjach – także gardła. Wtedy warto do suszu dodać ziół, które wzmocnią działanie lecznicze. Kiedy natomiast są upały, dla orzeźwienia proponujemy pić terere, czyli yerbę zalaną lodowatą wodą, z kostkami lodu. Yerba Mate pomoże także przy wytężonej pracy fizycznej lub umysłowej – doda siły, ale też pomoże się skupić i rozluźnić przy nauce. I wreszcie – Yerba Mate możesz popijać z przyjaciółmi, na wycieczkach i przyjęciach, ciesząc się wigorem i twórczym relaksem w towarzystwie!

Najważniejsze o Yerba Mate w pigułce

Ostrokrzew paragwajski to krzew, pod którym kryje się nazwa Yerba Mate. Susz z tej rośliny, pity w specjalnym naczynku (matero), używany był przez Indian Guarani, żyjących na terenie centralnej Ameryki Południowej. Obecnie właśnie na tych ziemiach uprawia się ostrokrzew (Północna Argentyna, Południowa Brazylia oraz Paragwaj). Indianie pili go w tykwach, ponieważ ten owoc był dla nich elementem rytuału. Hiszpanie po zdobyciu ich ziem, nazwali pity przez Guaranich specyfik "zioło w tykwie" – ponieważ mate to w indiańskim języku tykwa, zaś yerba to po hiszpańsku zioło.

Kiedy, ile pić Yerba Mate?

    Yerba Mate pomoże też utrzymać zdrowe, otwarte relacje międzyludzkie. Dla siorbacza Yerba Mate jest niczym pośrednik pomiędzy nim, a drugim człowiekiem. "Napar przyjaźni" czyni ludzi radosnymi i wytrwałymi w realizacji marzeń. Można go pić codziennie lub przy specjalnych, towarzyskich okazjach, mieszać susz z ziołami czy owocami, pić na ciepło i na zimno. Wędrować z matero i termosem w dłoni, albo popijać popołudniem na kocu, z książką w ręku. Yerba Mate sprzyja zdrowemu i lekkiemu życiu!

 

[ Uwaga! Kopiowanie i powielanie tekstów oraz zdjęć surowo zabronione.]
Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1437 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Szybko i bez problemów.
2023-11-26
:-)
pixel