Yerba Mate - co to jest?

2018-07-17
Yerba Mate - co to jest?

Yerba Mate właściwości

Yerba Mate to rosnący w Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia i Paragwaj) ostrokrzew paragwajski. Roślina ta zawiera wiele witamin i minerałów (A, B1, B2, C, E, H; magnez, sód, potas, żelazo, miedź, siarka, mangan, fosfor, krzem). Przede wszystkim jednak jest bogata w alkaloidy: teobrominę, teofilinę i kofeinę (w yerbie zwaną mateiną). Te substancje wpływają na energetyczny potencjał ostrokrzewu: jego moc ujawnia się stopniowo podczas picia i pozwala nie tylko zwiększyć koncentrację i bystrość umysłu, ale też oczyścić ciało.
Yerba Mate poprawia metabolizm, rozluźnia napięcia w jelitach, a obfitość antyoksydantów w jej suszu przyczynia się do właściwości wzmacniających odporność, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Yerba mate to zatem nie tylko sposób na naturalne pobudzenie, ale też zdrowy, wolny od stresu tryb życia.
Indianie Guarani, którzy jako pierwsi używali liści ostrokrzewu paragwajskiego, wzmacniali się nim na długie wędrówki. Ponadto istotną cechą picia Yerba Mate był aspekt społeczny i socjalizujący – do dziś w krajach, gdzie Yerba Mate jest napojem narodowym – Argentynie, Paragwaju, Południowej Brazylii i Urugwaju - „siorbacze” piją ją w trakcie spotkań towarzyskich i dla podtrzymania więzi międzyludzkich.

Odpowiednie naczynia do parzenia

Susz yerba mate parzy się w naczyniach zwanych tykwa (to wydrążona, okrągła dynia), lub Palo Santo (wykonane z pachnącego żywicą drewna). Obecnie równie popularne są matera wykonane z gliny, często stanowią małe, ceramiczne dzieła sztuki. Tykwa oraz Palo Santo nadają yerbie charakterystycznego dla siebie zapachu, tykwa dodatkowo przesiąka aromatem ostrokrzewu i wzmacnia jego smak. Rozmiary naczynek wahają się w przedziale maleńkich – ok. 100ml, aż do 500ml. Każdy może znaleźć odpowiedni rozmiar pod swoje potrzeby.
Aby napić się Yerba Mate trzeba także posiadać bombillę – rurkę filtrującą. Jest to rodzaj metalowej lub bambusowej słomki z elementem filtrującym na końcu, czasami również z pierścieniem chłodzącym. Oprócz bambusowych, naturalnych rurek, istnieją metalowe wykonane ze stali nierdzewnej/alpaki/srebra, spłaszczone lub okrągłe na końcu, z łyżeczkowatym filtrem lub spiralnym. Są też tzw. bomby, czyli bardzo duże i okrągłe bombille służące do picia bardzo pylastych, rozdrobnionych Yerba Mate. O bombillę należy dbać przy użyciu wyciorów lub czyścików.

Jak parzyć Yerba Mate?

Kiedy mamy już odpowiednie naczynie i bombillę, pozostało przygotować wodę. Powinna mieć ona temperaturę od ok. 70 do 80 stopni C. Jest tak dlatego, że Yerba Mate najlepiej oddaje związki czynne w takiej właśnie temperaturze oraz możemy ją zalewać więcej razy (susz dłużej się wypłukuje, utrzymując wciąż moc). Przy gorącej wodzie Yerba Mate „sparzy się” i będzie bardzo gorzka, a także częstotliwość kolejnych zalań zmniejszy się do 2-3.
Dobrze zaparzaną Yerba Mate można zalewać nawet do 10ciu razy! Jeśli zapełnimy matero w połowie suszem yerbowym, wtedy będzie ona bardziej wydajny. Można zacząć jednak od 2-3 łyżek i mieć na uwadze, że ilość wlanej wody rozcieńcza yerbową esencję, natomiast gdy suszu jest więcej, a wody mniej (kilka siorbów i następne zalanie) – spijamy właśnie ową esencję, a ekstrakcja związków czynnych jest niebywale szybsza i zwiększona.

co to jest yerba mate owoce

Jak często pić Yerba Mate?

Wiele osób pije ją codziennie, rano, czyniąc z niej swoisty rytuał na rozpoczęcie kolejnego dnia. Później przez cały dzień możemy podążać z matero i termosem w dłoni i siorbać "napar przyjaźni" kiedy tylko mamy na to ochotę. W zależności od potrzeby możemy też pić Yerba Mate w chwilach osłabienia, przeziębienia czy braku energii, a także przy zatruciach i infekcjach – także gardła. Wtedy warto do suszu dodać ziół, które wzmocnią działanie lecznicze. Kiedy natomiast są upały, dla orzeźwienia proponujemy pić terere, czyli yerbę zalaną lodowatą wodą, z kostkami lodu. Yerba Mate pomoże także przy wytężonej pracy fizycznej lub umysłowej – doda siły, ale też pomoże się skupić i rozluźnić przy nauce. I wreszcie – Yerba Mate możesz popijać z przyjaciółmi, na wycieczkach i przyjęciach, ciesząc się wigorem i twórczym relaksem w towarzystwie!

Najważniejsze o Yerba Mate w pigułce

Ostrokrzew paragwajski to krzew, pod którym kryje się nazwa Yerba Mate. Susz z tej rośliny, pity w specjalnym naczynku (matero), używany był przez Indian Guarani, żyjących na terenie centralnej Ameryki Południowej. Obecnie właśnie na tych ziemiach uprawia się ostrokrzew (Północna Argentyna, Południowa Brazylia oraz Paragwaj). Indianie pili go w tykwach, ponieważ ten owoc był dla nich elementem rytuału. Hiszpanie po zdobyciu ich ziem, nazwali pity przez Guaranich specyfik "zioło w tykwie" – ponieważ mate to w indiańskim języku tykwa, zaś yerba to po hiszpańsku zioło.

Rodzaje i właściwości Yerba Mate

Yerba Mate zyskiwała stopniową sławę ze względu na swoje właściwości pobudzające (zawartość kofeiny, teobrominy i teofiliny), ale też relaksujące, odżywiające organizm (wielość witamin i minerałów) i oczyszczające (poprawia trawienie, hamuje poczucie głodu). Dla Indian picie Yerba Mate było także elementem wzmacniania więzi ludzkich i ten społeczny aspekt do dziś jest widoczny w czterech krajach, gdzie Yerba jest napojem narodowym (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj).
Każde państwo ma swój sposób na produkcję suszu yerbowego. Te z Paragwaju cechuje wyraziście gorzki i dymny smak, zawartość nie tylko listków i pyłu, ale też patyczków w suszu oraz duża moc pobudzająca. Paragwajczycy upodobali sobie picie Yerba Mate na zimno – jako terere, zalewając yerbę lodowatą wodą. Z kolei argentyńskie Yerba Mate mają sporą goryczkę, ale mniej dymnego aromatu, często susz jest pozbawiony patyczków (same listki i trochę pyłu) i uzupełniony owocami, ziołami. W przypadku Urugwaju mamy Yerba Mate zupełnie pylaste, bez krzty patyczków i pełnych liści. Są to bardzo mocne yerby, a w smaku słodkawo-gorzkie, trawiaste i zielonkawe. Południe Brazylii to zaś królestwo chimarrao – świeżej yerby zmielonej na pył, który ma najwięcej kofeiny w sobie i najbardziej ziołowy, trawiasty, roślinny smak.

Jak przygotować yerbę?

Zaparzanie dowolnego rodzaju Yerba Mate przechodzi w podobny sposób: potrzebujemy naczynka (może być wykonane z tykwy, pachnącego żywicą drewna Palo Santo, albo ceramiki) oraz bombilli. Jest to rurka filtrująca wykonana z metali lub bambusa, z sitkiem na końcu (w kształcie łyżeczki lub spiralnym). Wsypujemy susz Yerba Mate do matero – połowa naczynia, 3/4, ale można zacząć od 2-3 łyżek. Następnie zalewamy yerbę wodą w temperaturze ok. 70-80 stopni C.
W zależności od rodzaju yerby temperatura może być niższa lub wyższa (np. ziołowe zalewamy wyższą, by zioła mogły lepiej się zaparzyć). Gorąca woda sprawi, że Yerba Mate będzie zbyt gorzka i susz szybciej się wypłucze (straci smak i energię). Dlatego też najlepiej wsypać więcej suszu i dolewać wody na bieżąco, po kilku łykach przez bombillę. W taki sposób spijamy samą esencję Yerba Mate.


parzenie yerba mate schemat

Tradycyjny sposób przygotowania:

  1. Wsypujemy do naczynia yerba mate w ilości od 1/4 do 3/4 objętości naczynia
  2. Zakrywamy otwór naczynia (np.: dłonią), obracamy do góry dnem i przechylamy
  3. Obracamy, umieszczamy bombillę w pustej przestrzeni naczynia
  4. Zalewamy yerba mate odrobiną wody o temp. 70-80 C
  5. Czekamy chwilę, aż susz wchłonie wodę
  6. Zalewamy yerba mate większą ilością wody
  7. Yerba mate jest gotowe do spożycia
  8. Tak przygotowany napar można uzupełniać wodą kilka razy

Kiedy, ile pić Yerba Mate?

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego warto pić przy zmęczeniu, słabej kondycji psychicznej i fizycznej oraz zatruciu organizmu. Yerba Mate skutecznie postawi na nogi! Jest też polecana przy odchudzaniu, ponieważ wzmacnia poczucie sytości i zadowolenia, przy dodatku odpowiednich ziół skutecznie oczyści organizm. A w codziennym życiu da energię do pracy – czy to fizycznej czy mentalnej – odżywiając i wzmacniając ciało, a umysł czyniąc skoncentrowanym oraz szybkim.
Yerba Mate pomoże też utrzymać zdrowe, otwarte relacje międzyludzkie. Dla siorbacza Yerba Mate jest niczym pośrednik pomiędzy nim, a drugim człowiekiem. "Napar przyjaźni" czyni ludzi radosnymi i wytrwałymi w realizacji marzeń. Można go pić codziennie lub przy specjalnych, towarzyskich okazjach, mieszać susz z ziołami czy owocami, pić na ciepło i na zimno. Wędrować z matero i termosem w dłoni, albo popijać popołudniem na kocu, z książką w ręku. Yerba Mate sprzyja zdrowemu i lekkiemu życiu!

WYBRANE PYTANIA DOTYCZĄCE YERBA MATE:

1. Co to jest Yerba Mate?

Yerba Mate (łac. Ilex paraguariensis, herbata paragwajska, zielone złoto Indian, herbatka jezuicka, której indiańskie nazwy brzmią: caá mate, caá mati) jest rośliną znaną od stuleci w Ameryce Południowej. Za jej pierwszych użytkowników uznawani są Indianie z plemienia Guarani. Nazwa ta pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba (zioło) i mati, które w języku keczua oznacza tykwę, czyli naczynie przeznaczone do parzenia zioła. Napar do picia przyrządza się z wysuszonych, zmielonych liści, niekiedy także z dodatkiem gałązek, ziół i owoców.

2. Jak działa?

Napar Yerba Mate pozytywnie wpływa na cały organizm. Reguluje ciśnienie krwi, obniża napięcie mięśni szkieletowych, stymuluje pracę serca, pobudza trawienie, a także układ nerwowy. Napar zawiera większość witamin, sole mineralne, duże ilości ksantyn (oprócz kofeiny, teobrominę i teofilinę) oraz przeciwutleniacze o właściwościach antynowotworowych, przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych (zwalcza bakterie w przewodzie pokarmowym przeciwdziałając zatruciom oraz w jamie ustnej). Zauważono także pozytywny wpływ naparu na włosy i paznokcie. Ma działanie orzeźwiające, wzmacniające koncentrację, pomagając zarówno w pracy fizycznej, jak i umysłowej.

3. Czy jest używką?

Ze względu na stosunkowo dużą zawartość ksantyn pobudzających układ nerwowy, Yerba Mate trzeba uznać za używkę.

4. Do czego służy rurka, słomka z dziurkami używana do picia czyli bombilla?

Rurka wykonana z metalu bądź bambusa, zakończona niewielkimi otworami, przeznaczona jest do odcedzania fusów. Yerba mate zaparza się w podobny sposób, jak większość ziół. Susz niestety nie opada na dno i wsypuje się go nawet do połowy naczynia, dlatego, aby nie przeszkadzał w delektowaniu się smakiem naparu, wymyślono sposób picia za pomocą rurki, noszącej hiszpańską nazwę – bombilla. Spotykane są też rurki o wielkim, okrągłym filtrze, przeznaczone do picia bardzo pylastych yerb z Brazylii i te nazywają się z języka portugalskiego – bomba.

5. Dlaczego susz należy zalewać wodą o określonej temperaturze?

Susz najkorzystniej zalewać jest wodą o temperaturze nie wyższej niż 75-89 stopni C, aby nie pozbawić naparu wyjątkowego smaku oraz „mocy”. Yerba Mate to bardzo uniwersalna roślina. Możemy cieszyć się jej właściwościami popijając zimy napój, noszący nazwę terere, jak również ciepły. Jednak zbyt wysoka temperatura szkodzi naparowi, pozbywając go właściwości smakowych, prozdrowotnych oraz odżywczych. Jest wtedy zbyt gorzka, a ponadto susz szybciej się wypłukuje, czyli mniej razy możemy go zalać, podczas gdy zalewając małymi porcjami wody w dobrej temperaturze, spijamy samą esencję Yerba Mate.

6. Czy yerba mate można przyrządzać na zimno?

Oczywiście. W Ameryce Południowej popularnym napojem, spożywanym podczas upalnych dni, jest susz zalany zimną wodą. Czasami do naparu dodawany jest lód, zioła, limonki oraz inne owoce, a także soki. Warto pamiętać, że im zimniejszą wodą zalejemy Yerba Mate, tym lepszy uzyskamy smak. Ten rodzaj przyrządzania ma swoją własną nazwę – terere.

7. Czy może być podawana dzieciom?

Przed laty w Argentynie propagowano ideę włączania ostrokrzewu paragwajskiego do diety młodzieży szkolnej, traktując go jako swego rodzaju suplement diety. Rząd argentyński skierował ten program przede wszystkim do ubogich rodzin, gdzie pojawiał się problem z codziennym, pełnowartościowym posiłkiem. Jednak ze względu na zawartość kofeiny oraz innych ksantyn, odradzamy spożywanie dzieciom. W przypadku nieco starszych dzieci można użyć raz na jakiś czas Yerba Mate przeznaczonej dla najmłodszych – z kawałkami owoców, lżejszych w smaku i słabszych w działaniu.

8. Co oznaczają napisy na paczkach: Sin Palo i Con Palo?

Sin Palo (bez patyczków) to susz, zwierający jedynie listki. Con Palo (z patyczkami) to natomiast mieszanka listków z gałązkami.

9. Czym jest Palo Santo i Algarrobo?

Palo Santo i Algarrobo są najpopularniejszymi gatunkami drewna wykorzystywanymi do wyrobu naczyń, przeznaczonych do picia Yerba Mate. Tego typu naczynia nie wymagają żadnego wstępnego przygotowania. Dodatkowo, drewno gatunku Palo Santo znane jest z aromatycznej żywicy, wzbogacającej smak naparu. Należy utrzymywać w naczyniu wilgoć, aby nie popękało, ponieważ jest to drewno rosnące w tropikach. Wystarczy po wysypaniu suszu po piciu yerby odwrócić naczynie na ściereczce do góry dnem. W ten sposób będzie zawsze wilgotne. Można je także lekko natłuścić oliwą, kiedy zamierzamy przez dłuższy czas go nie używać.

10. Co to jest tykwa i jak o nią dbać?

Tykwa to wydrążona dynia, o różnych kształtach, często zdobiona, która służy od wieków za tradycyjne naczynie od picia yerby. Indianie uważali ją za świętą i rytualną. Tykwa wymaga wstępnego przygotowania (curado), czyli wyparzenia jej wnętrza ciepłą wodą wraz z suszem yerbowym, a następnie po całej nocy – wygrzebania łyżką miąższu owocu. Jeśli tego nie zrobimy, tykwa nada yerbie bardzo gorzkiego smaku i może zadziałać przeczyszczająco. Kiedy usuniemy z niej kawałki pestek i miąższu, pozostawmy tykwę do wyschnięcia – potem można cieszyć się wspaniałym, pogłębionym smakiem Yerba Mate. Należy pamiętać, by po każdym piciu dokładnie opłukać tykwę i zostawić ją do całkowitego wyschnięcia. Z czasem tykwa twardnieje i przesiąka aromatem yerby.

11. Czy Yerba Mate należy koniecznie pić z tykwy?

Napar pijemy tak, jak nam najbardziej smakuje. Zamiast tykwy można stosować gliniane lub ceramiczne kubeczki, bądź matero (kubeczek do yerby) wykonane z drewna Palo Santo lub Algarrobo. Jednak ze względu na walory smakowe i estetyczne, najczęściej używamy tykwy (inaczej calabazy).

12. Problem z przeciekającą tykwą

Aby zapobiec przeciekaniu naczynia, powinniśmy wykonać curado. Jest to pewien rodzaj hartowania naczynia. Fusy zależy zalać wodą o temperaturze mniej więcej 75 st. C i odstawić na noc. Następnie wydobywamy z wnętrza tykwy resztki pestek i owoców. Należy utrzymywać suchość w naczyniu, aby mogło stwardnieć. Czasem jednak tykwa się „poci”, to znaczy, że nasiąka wodą, gdy pijemy w niej yerbę. Jest to naturalne, można użyć podkładki korkowej. Naturalnym zjawiskiem jest też zielonkawe wnętrze tykwy – przenika ją bowiem susz yerbowy.

13. Czy napar Yerba Mate można parzyć w szklance?

Z myślą o Europejczykach Yerba Mate produkowana jest w saszetkach (cocido) oraz pod postacią „instant”. Plantacja Las Marias spreparowała nawet specjalnie gatunek Taragui Vitalty, w taki sposób, by nadawał się do zaparzania wrzątkiem w najpopularniejszy u nas sposób – w czajniczku lub filiżance.

14. Nie mam bombilli! Co robić?

Osoby, które nie posiadają bombilli, mogą parzyć susz, posiłkując się sitkiem do herbaty lub zaparzaczem do kawy. Napar z Yerba Mate zwiera znacznie więcej fusów, niż tradycyjna herbata liściasta. Dodatkowo nie chcą opadać na dno, dlatego tradycyjne sposoby zaparzania herbat, w tym przypadku mogłyby nie przynieść zadowalających rezultatów. Najlepsze w tym wypadku będą Yerba Mate Sin Palo, zawierające duże listki, bez patyczków i pyłu.

15. Co to jest Alpaka z której wykonuje się niektóre bombille?

Alpaka, nazywana jest również Nowym Srebrem. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami jest to „mosiądz wysokoniklowy”, znany pod nazwą alpaka, melchior, argentan, czy chińskie srebro. Stop posiada srebrzystobiały kolor i zawiera: 40-70% miedzi, 10-20% niklu i 5-40% cynku.

16. Jaki gatunek Yerba Mate najlepiej wybrać na początku?

Osobom rozpoczynającym swoją przygodę z tym napojem polecamy zakup próbek. Są to 50 gramowe porcje różnych gatunków Yerba Mate, spośród których z całą pewnością znajdziesz najlepszy smak dla siebie. Dobrze jest na początek spróbować najbardziej klasyczny smak Yerba Mate (Paragwaj lub Argentyna), a później odkrywać kolejne warianty "naparu przyjaźni".

17. Jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi gatunkami?

Poszczególne gatunki Yerba Mate różnią się pomiędzy sobą składem, smakiem, aromatem, ilością pyłu, a także sposobem suszenia. Podstawowe rozróżnienie to yerby z patyczkami lub bez oraz te z dużą ilością pyłu (lub pylaste całkowicie), a bezpylaste (pył nadaje jednakże yerbie więcej mocy). Następnie możemy rozróżnić yerbę sposobem produkcji. Paragwajskie yerby są bardziej dymne w smaku, wyraziste i gorzkie. Argentyńskie yerby zachowują klasycznie gorzki smak, lecz jest on nieco świeższy, susz leżakuje krócej niż w Paragwaju. Urugwajskie yerby są zmielone na pył. Brazylijskie nazywa się chimarrao i jest to zielony, świeży susz w formie proszku. Istnieją yerby z dodatkami ziół lub owoców i naturalnych aromatów. A także nowoczesne marki, proponujące nie dymione, świeże, duże listki, bez pyłu i patyczków. Są też całkowicie organiczne marki, albo yerby rosnące np. na plantacjach wysokogórskich, czy zacienionych, co wpływa na smak yerby.

18. Czy wszyscy mogą pić Yerba Mate?

Należy pamiętać, że Yerba Mate uznawana jest za używkę i zawiera kofeinę, dlatego nie powinny jej pić: dzieci, osoby ze schorzeniami żołądka, wysokim ciśnieniem, kobiety w ciąży i karmiące.

19. Czy można pić Yerba Mate podczas ciąży?

Picie naparu w trakcie ciąży nie jest wskazane. Tylko dla zasmakowania można skomponować delikatny napar z pół łyżeczki suszu na szklankę lub z jednej saszetki i unikać Yerba Mate z ziołami i aromatami.

20. Yerba Mate i dieta, odchudzanie?

Jest to bardzo skuteczny środek, zalecany w terapiach odchudzających. Na rynku dostępne są specjalne mieszanki odchudzające, wzbogacone o specjalne zioła, które działają silnie oczyszczająco na jelita i wspomagają detoks. Takie yerby nazywane są Silueta, Regularis, En Forma. Należy pamiętać przy tym, że prawidłowo przeprowadzona dieta musi być wspierana zdrowymi, świeżymi posiłkami.

21. Czy Yerba Mate odwadnia?

Susz yerby zawiera alkaloidy ksantynowe, teobrominę, teofilinę i kofeinę, które są diuretykami, czyli działają moczopędnie. Pozwalają tym samym oczyścić organizm z metali ciężkich i toksyn. Z tego też powodu yerba może odwadniać, jeśli nie zapewniamy sobie odpowiedniej porcji wody w ciągu dnia. Przy piciu regularnym yerby, lub w dużych ilościach, dobrze jest mieć przy sobie świeży sok, wodę z cytryną, albo wodniste owoce. W ten sposób najlepiej skorzystamy z dobroczynnych właściwości naparu z ostrokrzewu.

22. Co oznacza słowo Suave?

Jest to specjalny rodzaj suszu o słabszych właściwościach pobudzających, złożony z większych listków i posiadający mniej kofeiny. Także w smaku nie jest intensywnie gorzki. To dobra yerba na początek przygody, dla osób z wysokim ciśnieniem, osób młodszych lub starszych. Sprawdzi się też, jako baza do różnego typu mieszanek ziołowych.

23. Czy mogę sam/a dodać do Yerba Mate zioła, albo owoce?

Jak najbardziej. Tradycyjnie w Paragwaju zielarki przyrządzały wyciąg/wywar z różnych ziół i następnie nim zalewały yerbę. Taki napar ma wtedy większe działanie lecznicze. Yerba Mate ma właściwości wzmacniające działanie ziół, dlatego jest świetnym katalizatorem dla nich, łącznikiem i przyspieszaczem ekstrakcji związków czynnych. Najlepiej dobierać zioła o podobnym działaniu, by wzajemnie się wzmacniały, uważać jednak z ziołami mocno przeczyszczającymi i zawierającymi kofeinę, ponieważ napar może zadziałać za mocno.

24. Jak często zalewać susz i ile go sypać do naczynia?

Można sypać małe dawki (2-3 łyżki) i zalewać większą ilością wody – otrzymamy wtedy „herbatkę”, którą da radę zalać (w zależności od czasu parzenia) tylko 2 lub 3 razy. Bowiem im większa ilość wody, tym szybsze wypłukanie smaku i mocy suszu.
Tradycyjnie yerby sypie się jednak pół, albo 3/4 naczynia. Dolewamy wtedy wody na kilka łyków i bez oczekiwania możemy pić przez bombillę. Kolejne zalania wyniosą wtedy nawet do 10ciu razy, w zależności kiedy poczujemy się nasyceni. Yerba Mate można w taki sposób popijać przez cały dzień.

25. Czy można przedawkować Yerba Mate?

Yerba zawiera kofeinę i jak każda substancja bogata w ten alkaloid, może zadziałać za mocno. Jeśli mamy z natury wysokie ciśnienie, powinniśmy pić mniejsze dawki yerby, tak samo w przypadku kiedy nie potrzebujemy mocnego pobudzenia, a pijemy ją dla relaksu i dobrego samopoczucia. Osoby nadwrażliwe na kofeinę mogą wybierać yerby z ziołami, suave, albo owocowe. Gdy poczujemy niepokój, rozdrażnienie, trzęsienie rąk, nóg, naprzemienną duszność i chłód, to prawdopodobnie wypiliśmy za dużo. Najlepiej wtedy spokojnie przygotować mocny napar z melisy/rumianku/konopi/dziurawca (ok. 7-15 minut parzenia). Po wypiciu skutki nadmiaru kofeiny powinny ustąpić – następnym razem nie syp tak dużo, albo wypij mniej zalań. Kardamon niewluje negatywne skutki kofeiny, zatem podobnie jak do kawy, można dodać sproszkowany też do Yerba Mate.

26. Dlaczego Yerba Mate działa przeczyszczająco i jak tego uniknąć?

Yerba Mate może zadziałać przeczyszczająco, ponieważ zawarte w niej antyoksydanty oczyszczają układ pokarmowy i rozluźniają mięśnie gładkie. Dzięki temu możemy wspomóc się w zatruciach pokarmowych lub po przejedzeniu. Jednak dla zachowania prawidłowego metabolizmu nie należy się przejadać. Mocne przeczyszczające działanie yerby to znak od organizmu, że powinniśmy zwrócić uwagę na ten aspekt życia i go uregulować. Prawidłowa przemiana materii to klucz do dobrego samopoczucia. Dla osób cierpiących na zaparcia Yerba Mate wypita od rana, zadziała zbawiennie. Inni powinni pić mniejsze dawki lub przeprowadzić oczyszczanie organizmu.

27. Jaki jest najlepszy rozmiar naczynia do picia Yerba Mate?

Rozmiar matero trzeba wybrać pod swoje potrzeby (ilość suszu i wody, jakich używamy). Naczynia mogą być malutkie – ok. 100ml, aż po duże 500ml. Wiele osób posiada przynajmniej dwa matera, zależnie od pory dnia i sytuacji. Np. mniejsze może być używane do małych dawek yerby dla relaksu i rozluźnienia, zaś duże naczynie do pracy, albo na przyjęcie.

28. Czy mogę pić Yerba Mate zamiast alkoholu?

Oczywiście. Najbardziej tradycyjny sposób na yerbę to picie jej wraz z przyjaciółmi. Socjalizujący aspekt yerby jest bardzo obecny w Ameryce Południowej, gdzie pije się ją przy każdej okazji spotkania ze znajomymi. Yerba ułatwia komunikację, konwersację oraz twórcze wyrażanie swoich myśli i otwartość na innych. Nie powinno się łączyć yerby z alkoholem oraz uważać na późne picie jej dużych ilości, ponieważ może utrudnić zasypianie.

29. Jak trzeba dbać o bombillę, rurkę do picia Yerba Mate?

Oprócz tradycyjnego mycia i płukania strumieniem wody, dobrze jest zaopatrzyć się w czyścik lub wycior. To szczoteczki, które można wsunąć w rurkę, by dokładnie ją oczyścić. Bombille nie powinny wydzielać nieprzyjemnego zapachu, ani zielenić. Co rok lub dwa lata (w zależności od częstotliwości używania) dobrze jest kupić nową, świeżą bombillę.

30. Yerba na mnie nie działa! Co zrobić?

Niektórzy mają wysoką tolerancję na kofeinę i nie odczuwają jej działania. Często oznacza to, że mamy dość zrównoważone ciśnienie i oczekując „skoku” energii, kofeinowego, jesteśmy zawiedzeni. Yerba jednak działa, lecz nie czujemy tego skoku, do którego przyzwyczaiła nas kultura kawy. Powód nie działania yerby może też tkwić w sposobie przyrządzania. Najlepiej poznamy prawdziwe działanie Yerba Mate, przygotowanej w tradycyjnie sposób (pół naczynka, odpowiednia temperatura wody plus bombilla). Jeśli jednak potrzebujemy poczuć skok energii, można wybrać Yerba Mate wzmocnioną równie pobudzającą guaraną lub żeń-szeniem.

31. Po piciu Yerba Mate boli mnie brzuch, jak sobie z tym poradzić?

Jest to prawdopodobnie spowodowane wrażliwym żołądkiem lub skłonnościami do refluksu. Osoby takie nie powinny pić yerby, ewentualnie rzadziej i w mniejszych ilościach. Bardzo łagodnymi i polecanymi w takich przypadkach są Yerba Mate z rumiankiem, koprem, herbatą oraz anyżem (czyli yerby łagodne). Należy unikać mocno dymionych i gorzkich, aromatyzowanych, a także zawierających miętę i inne silnie działające na przewód pokarmowy zioła. Dobrym rozwiązaniem będą też całkowicie organiczne i ekologiczne yerby, pochodzące z niewielkich plantacji, z niewielką ilością pyłu i z przewagą dużych listków.

32. Co to znaczy Seleccion Especial?

To oznacza, że susz rośliny był przygotowany ze specjalną starannością: o jakość listków, tradycyjną (lub łagodną) produkcję, a także leżakowany krócej lub dłużej, niż klasyczne yerby. Często Seleccion Especial to yerby dla koneserów, rarytas na specjalne okazje, lub dla urozmaicenia yerbowej przygody.

33. Czy Yerba Mate jest bezglutenowa?

Na opakowaniach niektórych marek yerb, można spotkać napis libre de gluten, co oznacza, że jest wolna od glutenu. Gdy producent zaznacza ten fakt, to na terenie zakładu na pewno nie pojawiają się produkty, które mogą ten gluten choćby w śladowych ilościach zawierać. Są też marki, na których nie uświadczymy tego napisu. Osoby cierpiący na celiakię powinni raczej ich unikać, chociaż w samej yerbe oczywiście nie ma glutenu, to jednak nigdy nie ma pewności, czy coś na terenie zakładu produkcyjnego się nie pojawiało. Z pewnością godne polecania są yerby świeże, mało dymione, suszone gorącym powietrzem i o dużych listkach. Często są to nowe marki, które dbają o „nowych użytkowników” Yerba Mate, osoby nastawione na maksymalną dbałość o naturalność produktu oraz smak zbliżony do świeżej rośliny.

[ Uwaga! Kopiowanie i powielanie tekstów oraz zdjęć surowo zabronione.]
Polecane
Yerba Mate Green NATIVA Acerola TROPICALES Yerba Mate Green NATIVA Acerola TROPICALES
15,98 zł - 49,99 zł29,00 zł - 29,00 zł
Wybierz rozmiar
400g1kg50g200g
Yerba Mate Green NATIVA CON Montana CACTUS Yerba Mate Green NATIVA CON Montana CACTUS
14,75 zł - 49,99 zł24,00 zł - 24,00 zł
Wybierz rozmiar
400g1kg50g200g
Yerba Mate Green NATIVA Atlantica BOSQUE Yerba Mate Green NATIVA Atlantica BOSQUE
15,98 zł - 49,99 zł29,00 zł - 29,00 zł
Wybierz rozmiar
400g1kg50g200g
Yerba Mate Green NATIVA Hierbas REGULARES Yerba Mate Green NATIVA Hierbas REGULARES
11,64 zł - 49,99 zł29,00 zł - 29,00 zł
Wybierz rozmiar
400g1kg50g200g
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel