Związki czynne w Yerba Mate, a sposób produkcji i uprawy

2018-07-05
Związki czynne w Yerba Mate, a sposób produkcji i uprawy
Na pewno wielu siorbaczy zastanawiało się, czym – oprócz smaku – różni się Yerba Mate mocno dymiona, a zielona, lub ta zalana lodowatą wodą, a zaparzona ciepłą. Czy różnica w produkcji, albo uprawie ostrokrzewu paragwajskiego wpływa na ostateczne działanie Naparu Przyjaźni? I jakie to działanie jest, jeśli się w nie mocno zagłębimy?

Należy pamiętać, że w Ameryce Południowej, Yerba Mate pita wraz z ziołami, jest traktowana jako lekarstwo na wiele schorzeń. Dodatkowo jej socjalizujący charakter ma związek z realnym działaniem oczyszczającym i witalizującym organizm. Zaś to, jak susz zostaje przygotowany do użytku, wpływa na umożliwiający działanie zdrowotne skład ostrokrzewu.

Uprawa i produkcja Yerba Mate ma wpływ na skład chemiczny

yerba mate uprawy
Produkcja yerby przebiega w pięciu podstawowych etapach (tradycyjnie): zbiorze, prażeniu (w celu zatrzymania fermentacji), suszeniu, mieleniu oraz leżakowaniu. Czas leżakowania często ma wpływ na smak i dojrzałość danej Yerba Mate, co niejeden koneser na pewno potwierdzi. Prażenie i suszenie to elementy produkcji bardzo zróżnicowane i to one nadają charakterystyczny aromat yerbie. Podczas prażenia suszu ostrokrzewu, enzymy odpowiedzialne za fermentację zostają dezaktywowane, poprzez bezpośredni kontakt z ogniem. Temperatury wahają się w przedziale 250-550 stopni C.
Niezależnie od mniejszych różnic w produkcji czy przygotowaniu naparu, badania wykazują, że Yerba Mate jest pełna polifenoli, antyoksydantów, saponin i alkaloidów ksantynowych, które wspólnie dają jej właściwości stymulacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne, moczopędne, przeciwgrzybicze, przeciwdziałające otyłości i tworzeniu się wolnych rodników. Innymi słowy, Yerba Mate oczyszcza organizm i chroni go przed wieloma chorobami już w zarodku, wzmacniając odporność na bakterie.
Większość marek Yerba Mate pozyskuje swój surowiec z własnych plantacji, lecz istnieją także punkty dziko rosnącego ostrokrzewu. Według badań przeprowadzonych w 2008 roku, to yerby na plantacji mają wyższą zawartość polifenoli. Dodatkowo stwierdzono, że zielone liście mają delikatnie niższą ich zawartość, niż susz poddany prażeniu i leżakowaniu. Zaplusowała tu zatem tradycyjna metoda produkcji. Wykazano też, że ekstrakt przy pomocy zimnej wody, czyli terere, oddaje całą zawartość polifenoli.
Kiedy jednak chcemy zwiększyć w yerbie działanie saponin oraz alkaloidów ksantynowych (czyli mateiny, teobrominy i teofiliny), powinniśmy pić Yerba Mate na ciepło. Otrzymujemy wtedy bardziej oczyszczające, a nawet przeczyszczające właściwości mate, przeciwzapalne czy antyrakowe.
Jeśli Yerba Mate parzymy podobnie jak zioło, herbatę czy kawę (mała ilość suszu, duża ilość wody), zawartość kofeiny na kubek naparu wynosi 78mg, czyli podobnie do filiżanki kawy (85mg). Jednak klasyczny sposób na mate, czyli wielokrotne zalewanie i spijanie esencji poprzez bombillę, potęguje zawartość ksantyn o więcej niż 260mg na porcję. Ekstrakcja przy ciepłym naparze jest przy tym bardzo szybka. Wykazano też, że intensywne suszenie ostrokrzewu w produkcji zmniejsza samą mateinę o 30% i powinno się to zgadzać z choćby najbardziej stymulującą brazylijską chimarrao, która jest yerbą złożoną z bardzo świeżych, zielonych liści. Krócej suszone yerby mogą więc być bardziej pobudzające, lecz stopień ich prażenia i podgrzewania nie wpływa już na ilość mateiny w suszu.
Podsumowując ten wątek, badania nad Yerba Mate pokazały ziołoleczniczą zasadę, bardzo uwypuklaną w ayurvedzie po dziś dzień: zioła parzone leczą, zaś zioła świeże (zjadane/surowe itp.) - odżywiają.

Antybakteryjne związki czynne w Yerba Mate

uprawa yerba mate
Antybakteryjne działanie Yerba Mate zostało szczególnie uwzględnione w artykule Chilean Journal of Agricultural Research. Zwrócono tam uwagę na możliwość wyizolowania określonych związków czynnych z yerby, w celu wykorzystywania ich do walki z bakteriami gram dodatnimi i gram ujemnymi. Owe bakterie to na przykład gronkowce, paciorkowce, patogeny pokarmowe i bakterie jamy ustnej.
Znaleziono ponad 10 głównych związków chemicznych, które wspólnie przeciwdziałają większości wymienionych wyżej bakterii. Hamują ich rozwój i dezaktywują, zaś oczyszczające ksantyny pozwalają skutecznie usunąć bakterie z organizmu. Pomimo izolowania poszczególnych flawonoidów i kwasów z Yerba Mate, w celu leczenia zakażeń, wyniki ukazały synergiczne działanie tych komponentów. Rozważano na przykład używanie ekstraktów mate w jedzeniu, pomimo obaw o gorzki i specyficzny posmak yerby, w celu zmniejszenia ryzyka chorób. Niestety, jak to w przypadku badań nad surowcem roślinnym, nie znaleziono idealnej metody: Yerba Mate właśnie jako całość działa najlepiej. Ponadto, odnosząc te wieści do sposobów produkcji i parzenia yerby, można stwierdzić, że klasyczne metody obróbki suszu i przyrządzania naparu skutkują lepszym prozdrowotnym działaniem. Suszenie zwiększa koncentrację aktywnych związków w ostrokrzewie paragwajskim, a ciepła woda przyspiesza ich uwalnianie.
Owa kompensacyjna właściwość yerby polega w dużej mierze na tym, że dzięki polifenolom ma ona działanie antyoksyacyjne. Neutralizuje wolne rodniki, powstałe w wyniku nieprawidłowej diety i zanieczyszczeń powietrza. Sprawia, że czujemy się syci, dzięki czemu sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi ciała – reguluje przemianę materii i oczyszcza jelita, zatem przeciwdziała zapaleniom i nagromadzeniu szkodliwych produktów w organizmie. Zapalenia są w końcu przyczyną wielu poważnych chorób takich jak cukrzyca, rak, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe. Wszystko to jest jednak możliwe dzięki interakcji, pomiędzy rozmaitymi związkami czynnymi zawartymi w Yerba Mate, nie zaś poprzez indywidualne właściwości każdego z nich.
Obecnie badacze rozważają możliwości optymalizacji procesów produkcji i uprawy Yerba Mate, tak aby dawały one najbardziej idealny bukiet związków czynnych, do poszczególnych potrzeb współczesnego człowieka: do użycia w jedzeniu, kosmetyce, czy suplementach. Jednak owe badania przemawiają też jednogłośnie za zaletami tradycyjnego sposobu - tak produkcji, jak i picia - Yerba Mate, co ucieszy każdego siorbacza. Natomiast osoby dbające o zdrowie i szukające ciągle nowych metod na walkę z zapaleniami, bakteriami i złym trawieniem, powinno to skusić do prostego, klasycznego wykorzystywania surowców roślinnych.


Na podstawie: Composition and bioactive properties of yerba mate by Chilean Journal of Agricultural Research.

MB[ Uwaga! Kopiowanie i powielanie tekstów oraz zdjęć surowo zabronione.]
Polecane
Yerba Mate Green SILUETAYerba Mate Green SILUETA
5,99 zł - 59,99 zł
Wybierz rozmiar
50g400g1kg
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1910 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Bez zastrzeżeń
2024-05-13
Sprawnie...
pixel