Yerba mate, a ochrona ptaków w Atlantyckim Lesie Deszczowym

   Ochrona miejsc w których naturalnie występuje ostrokrzew paragwajski (z którego pozyskuje się yerba mate) jest szczególnie ważna dla zachowania różnorodności biologicznej, a jedną z ważniejszych rzeczy jest ochrona ptaków. Nie więcej niż sto lat temu większość obszaru pokrytego Atlantyckim Lasem Deszczowym była praktycznie nienaruszona. Do dziś pozostało mniej więcej 5% jego pierwotnego obszaru (patrz mapa poniżej).

Las deszczowy MAPA

   Atlantyckie Lasy Deszczowe Wschodniego Paragwaju, Północno-Wschodniej Argentyny i Południowej Wschodniej Brazylii są jednymi z pięciu najbardziej bioróżnorodnych obszarów na świecie (Myers i wsp. 2000) i jednym z miejsc, gdzie priorytetem jest ochrona ptaków na terenie Ameryki Południowej (Stotza i wsp. 1996; Stattersfield et al. 1998). Ostrokrzew paragwajski ma w stosunku do Lasów Atlantyckich charakter typowo endemiczny. Na przykład w południowej prowincji Santa Catarina - Brazylia, ostrokrzew występuje naturalnie i obficie wzrasta poniżej baldachimów drzew Araukaria, które jest również zagrożone i objęte ochroną.

ochrona ptaków

   Ochrona miejsc występowania zagrożonych gatunków oraz umiejscowienie w nich plantacji ostrokrzewu paragwajski idzie w parze. Choć może trudno w to uwierzyć, większość ostrokrzewu jest dziś uprawiana na plantacjach „słońca” na ziemi, która była kiedyś częścią Lasu Atlantyckiego. Nieustający ciąg presji ekonomicznej w regionie oraz jego historia wydatnie pokazują, że losy tego miejsca stoją pod znakiem zapytania. Bieg tych wydarzeń może zatrzymać tylko współpraca pomiędzy producentami, dystrybutorami i konsumentami, którzy biorą dziś udział w świadomej odbudowie lasów tropikalnych. Dziś przetrwanie wielu gatunków zagrożonych ptaków zależy od różnorodności biologicznej Atlantyckich Lasów Deszczowych.

LAS DESZCZOWY

   Jedną z najbardziej rozpowszechnionych roślin dla opisywanego regionu jest naturalnie występujący w nim ostrokrzew paragwajski. Mimo, iż obecnie w większości wypadków roślina ta jest produkowana w monokulturze na pełnych słońca sztucznych plantacjach, może być uprawiana w cieniu pod rodzimymi drzewami (Eibl i wsp. 2000). Za yerba mate pozyskiwaną z rosnących w cieniu, uprawianych w tradycyjny sposób roślin, rolnicy otrzymują blisko dwukrotność ceny yerba mate pozyskanej z nieocienionych plantacji, pomimo uzyskanych na nich nieco niższych plonów.

   Wyciąg z badań: "Tak więc, uprawiany w ocienionych lasach ostrokrzew paragwajski może być sadzony w strefach między ziemią uprawianą lub w rezerwatach biosfery jako kompromis między ochroną ptaków, a rolnictwem. Chociaż sama plantacja nie wspiera poszycia i środkowych części drzew tak ważnych dla ptaków, jest ona częściowo po baldachimami i pniami drzew z pobliskiego lasu, ze wszystkimi występującymi tam gatunkami, w tym pięcioma globalnie zagrożonymi. Wyniki badań sugerują, że ostrokrzew paragwajski uprawiane w cieniu może stanowić właściwą ochronę gruntów w strefach buforowych wokół rezerwatów Lasów Deszczowych”.

   Yerbamarket i wszyscy nasi klienci są częścią tego programu. Pracujemy z tymi producentami, którzy rozumieją problem i świadomie uprawiają yerba mate. Organiczna yerba mate La Mejor, Fede Rico oraz La Potente pochodzą w dużej mierze z terenów rekultywowanych.

RIO ITAMBEY

Produkty yerba mate RIO ITAMBEY.

   Plantacje Rio Itambey są rozmieszczane blisko leśnych rezerwatów założonych na obszarach występowania rodzimych dla Paragwaju lasów deszczowych. Organiczne sadzonki krzewów ostrokrzewu paragwajskiego sadzone na rekultywowanych obszarach stanowią naturalną bazę dla odnowy fauny i flory, skutecznie zalesiając miejsca gdzie występują najbardziej zagrożone dla tego regionu gatunki. W szkółkach plantacji prowadzona jest produkcja sadzonek gatunków rodzimych i egzotycznych. Las ten jest częścią regionu ekologicznego Paraná, który należy do Alto Parana Atlantic Forest i ma olbrzymie znaczenie biologiczne, zwłaszcza dla jego fauny. W lesie zagrożone są gatunki takich ptaków jak w Harpia, Dzwonnik nagoszyi, czy Amazonka czerwona. Wśród różnorodnej flory Atlantyckiego Lasu Deszczowego, możemy podkreślić ogromną różnorodność drzew i storczyków. Wśród najważniejszych gatunków botanicznych chronionych w rezerwatach są: paprocie drzewiaste - tzw srebrne paprocie oraz drzew Peroba i Jucara.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 2022 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
ok
2024-07-14
Wszystko jak zawsze OK
pixel