Słomka Indianina Mba’

Indianin z plemienia Guarani o imieniu Mba’ któregoś dnia spacerował nad brzegiem rzeki pijąc napój yerba mate. Tradycja nakazywała sączyć przez zęby boski napój, ale Mba’ nie lubił tego, gdyż niekiedy listki i gałązki przedostawały się do ust i łaskotały go w podniebienie, a on wybuchał śmiechem wypluwając przy tym napitek. Nie chcąc marnotrawić boskiego podarunku Mba’ jako najzręczniejszy i najbardziej doświadczony wśród Indian, wymyślił sposób picia mate przez słomkę z dziurkami, co rozwiązało jego zmartwienie.

 

mba indianin pije yerbę

 

Z upływem lat rurkę tę nazwano od jego zniekształconego imienia „bombillą” i zaczęto powszechnie używać. Kolejne pokolenia Indian Guarani ulepszały bombille czyniąc ją jednym z podstawowych akcesoriów do picia yerby. Współcześnie produkowane są dziesiątki rodzajów bombill, począwszy od bambusowych, a skończywszy na produkowanych z tworzyw sztucznych. Ciągle pojawiają się nowe, wyspecjalizowane wersje np. do terere lub do yerby z dużą zawartością pyłu.

 

bomba_guarani

 


Na zdjęciu (u góry) – tradycyjna bombilla Indian Guarani oraz bombilla Brass, oparta na nowoczesnym, szczelinkowym systemie filtrowania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1917 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Obsługa bez zarzutu
2024-05-15
gitarka
pixel