Różne oblicza tykwy

Tykwa pospolita (nazwy łacińskie: Lagenaria siceraria, Lagenaria vulgaris, Lagenaria leucantha, Cucurbita lagenaria) jest tropikalną krewniaczką dyni.  Rośnie dziko w Afryce i Azji, a od kilkunastu tysięcy lat uprawiana jest na obszarach tropikalnych Ameryki Południowej. Może być hodowana też w  klimacie umiarkowanym np. w Polsce traktowana jest  jako roślina pnąca i ozdobna. Jest rośliną znaną od wieków – jej wizerunki można spotkać na starożytnych malowidłach w egipskich grobowcach, wspominają o niej także stare księgi Indii i Chin. Pierwsze wzmianki o hodowli tykwy w Europie pochodzą z IX wieku.

tykwa znaczki pocztowe

Owoce tykwy mają wszechstronne zastosowanie w wielu rejonach świata – wyrabia się z nich zarówno przedmioty codziennego użytku, jak też instrumenty, czy dzieła sztuki

Wewnętrzna część młodych owoców i dojrzałe nasiona bywają stosowane jako pożywienie, jednak największe zastosowanie ma wydrążona i wysuszona, twarda, zewnętrzna część owoców tykwy. Twarde i lekkie skorupy mają różnorodne zastosowanie: wyrabia się z nich łyżki, miski, dzbanki, naczynia do picia (np. bardzo znane mateistom calabazy, czy poronga do yerba mate), pojemniki na wodę i olej, nakrycia głowy, przedmioty ozdobne, zabawki dla dzieci, fajki, pływaki do sieci rybackich i wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

tykwy instrumenty muzyczne

tykwa-trabka

Ze względu na różnorodność kształtów i ciekawe właściwości akustyczne, z tykwy można sporządzić całą gamę instrumentów muzycznych: grzechotkę, instrument perkusyjny, a nawet trąbkę.

Ze względu na ciekawe właściwości rezonansowe, puste suszone owoce tykwy wykorzystuje się do sporządzania przeróżnych instrumentów muzycznych, takich jak bębenki, hinduskie sitary, afrykańskie marimby czy  instrumenty perkusyjne.

tykwa-koteka

Przedmiot wywołujący uśmiech na twarzach ludzi „cywilizowanych” – koteka

W wielu regionach Afryki, Ameryki Południowej i Nowej Gwinei plemiona pierwotne używają tykw jako osłon na „wstydliwą” część ciała. I to nie ze względów moralno-obyczajowych, ale jako zabezpieczenie przed urazami. Osłony te, zwane „kotekami” wykonuje się z wydłużonej części owocu tykwy.

tykwy-naczynka

 Jedno z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań owoców tykwy – naczynia do yerba mate. Wykonuje się zarówno z przykwiatowej, cienkościennej części owocu (calabazy stosowane głównie w Argentynie i Paragwaju) jak i z grubościennej, „odogonkowej” części (brazylijskie porongo). Naczynia te, to często małe dzieła sztuki

tykwa-pomnik

A takie tykwy rosną w okolicach miasta Săo Francisco de Paula położonego w brazylijskim stanie Rio Grande de Sul :D

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1917 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
ceny ok. duży wybór yerba mate
2024-05-18
Obsługa bez zarzutu
pixel