Yerba Mate Blog
Yerba Mate w Urugwaju - Charrua Mate
Na ulicach stolicy Urugwaju Montevideo, na każdym kroku można spotkać sklep yerba mate i siorbiących ludzi. Niezależnie w jakim są wieku i niezależnie od pory dnia Urugwajczycy kochają yerbę do tego stopnia, że wytworzyli własny, specyficzny styl picia yerby. O dziwo! Bo przecież w Urugwaju nie ma plantacji ostrokrzewu paragwajskiego, chociaż oczywiście nie oznacza to, że na tych terenach nigdy yerba mate nie było. Zanim powstał Urugwaj rejon La Platy zamieszkiwali Indianie Charrua.
Przeczytaj więcej
Yerba Mate z Gauchos w Argentynie
Argentyna to największy producent Yerba Mate – ostrokrzew rośnie tam w regionach Corrientes i Missiones. Były to tereny zamieszkałe przez Indian Guarani, a później miejsca redukcji jezuickich, co wpłynęło na późniejszą siłę gospodarczą rejonu – obok Brazylii najwięcej tu plantacji ostrokrzewu oraz rodzajów samej Yerba Mate. Sklepy oferują tu zarówno klasyczne smaki, jak i wyrafinowane, delikatne yerby o na przykład różanym posmaku lub subtelnie owocowe.
Przeczytaj więcej
Yerba mate czyli ostrokrzew paragwajski

Właściwości tej rośliny były wykorzystywane już od XVII wieku, przez mieszkańców Ameryki Południowej. Rzucie liści wiecznie zielonego krzewu, który osiągał wysokość do 15 m rozjaśniało umysł, likwidowało zmęczenie, ale również zwalczało uczucie głodu.
Przeczytaj więcej
Yerba mate - codzienna dawka energii

Yerba mate może z powodzeniem zastąpić codzienną filiżankę kawy. Ten napój pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest znany i ceniony od setek lat. Miejscowa ludność pije mate praktycznie bez przerwy i jest ona ważną częścią lokalnej kultury.
Przeczytaj więcej
O yerba mate jeszcze słów kilka…

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez ulubionego pobudzającego napoju czyli najczęściej kawy. Pijemy ją, aby naładować organizm energią na cały dzień, a zawdzięczamy to zawartej w niej kofeinie. Istnieje jednak znacznie lepsza alternatywa dla kawy, mianowicie yerba mate.
Przeczytaj więcej