Kultura Yerba mate wśród rdzennej ludności Tupi i Charrúa

2023-10-24
Kultura Yerba mate wśród rdzennej ludności Tupi  i Charrúa

Z historią yerba mate są związane różne plemiona o których bardzo często zapomina się wymieniając ludy zamieszkujące Amerykę Południową, dzięki którym tradycja spożywania  yerba mate przetrwała do dziś.

Dziś przypomnimy dwa ważne plemiona zamieszkujące południe Brazylii i Urugwaj.

Indianie Tupi to jedna z wielu grup etnicznych zamieszkujących Amerykę Południową przed przybyciem Europejczyków. Ta grupa zamieszkująca przede wszystkim obszary dzisiejszej Brazylii była jednymi z plemion indiańskich, które korzystały z yerba mate, zanim napój ten stał się popularny na szerszą skalę. Yerba mate (nazywana w języku Guarani "ka'a") była tradycyjnie używana przez wiele indiańskich plemion w regionie, w tym przez Indian Tupi i Guarani.

Yerba mate była spożywana przez Indian Tupi w formie napoju przygotowanego z liści krzewu mate (Ilex paraguariensis). Tradycyjnie, liście te były suszone na słońcu, następnie kruszone i maczane w wodzie, aby uzyskać napój o intensywnym smaku i stymulującym działaniu. Był to istotny element kultury i życia społecznego plemion indiańskich, a yerba mate pełniła rolę napoju towarzyskiego, który spożywano wspólnie w ramach rytuałów i obrzędów.

Po nadejściu konkwistadorów i kolonizacji obszarów Ameryki Południowej, yerba mate stała się bardziej powszechna i popularna wśród różnych grup etnicznych, w tym wśród osadników hiszpańskich i portugalskich. Dziś yerba mate jest ważnym elementem kultury i społeczeństwa, zwłaszcza w południowej Brazylii gdzie picie mate ma długą tradycję i jest często spożywane w towarzystwie.

Plemiona Urugwaju

Indianie w Urugwaju, zwani również Indianami Charrúa, to rdzenna ludność zamieszkująca ten region przed przybyciem Europejczyków. Charrúowie stanowili jedną z głównych grup etnicznych w Urugwaju. Choć Indianie Guarani byli bardziej znani z używania yerba mate w innych częściach Ameryki Południowej, to Charrúowie również mieli swoje własne tradycje i kulturowe znaczenie napoju.

Yerba mate jest napojem związanym z kulturą i tradycjami społeczności w całym regionie Ameryki Południowej, w tym w Urugwaju. Chociaż szczegółowe informacje na temat sposobu picia mate przez Indian Charrúa są ograniczone, to można przypuszczać, że yerba mate była obecna wśród rdzennej ludności tego regionu przed przybyciem kolonizatorów.

Po kolonizacji i wymianie kulturowej między rdzennymi mieszkańcami a Europejczykami, yerba mate stała się powszechniejsza i zyskała na popularności w całym regionie, włączając w to Urugwaj. Obecnie picie mate jest ważnym elementem kultury i społeczeństwa w Urugwaju, gdzie jest spożywane zarówno na co dzień, jak i w ramach towarzyskich spotkań.

Urugwaj jest jednym z krajów o największym spożyciu yerba mate na osobę na świecie, a picie mate jest ważnym elementem społecznego życia i tradycji tego kraju. W Urugwaju picie mate jest często bardziej popularne niż kawa i herbata, a mieszkańcy tego kraju przywiązują dużą wagę do jakości yerba mate i specyficznych tradycji picia mate.

Rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia
Yerba mate, jest dziś postrzegana jako zdrowsza alternatywa dla kawy i innych napojów energetycznych z wielu względów. Warto wspomnieć, iż rdzenna ludność nie posiadając żadnych możliwości badań nad yerba mate intuicyjnie sięgała po nią uzupełniając swoją dietę w mikroelementy i witaminy. To co dziś możemy zmierzyć i zbadać, określić i opisać nie daje się łatwo wyobrazić sięgając nawet do czasów oświecenia. Picie yerba mate było częścią codziennego jadłospisu setek tysięcy mieszkańców dorzecza Rio Grande i na setkach tysięcy kilometrów kwadratowych w około tego obszaru wszelka wiedza przekazywana była jedynie drogą ustną i w rytuałach. Jak wielką wagę stanowiła ona wówczas? Dziś z perspektywy czasu z całkowitą pewnością możemy określić ją jako niezmiernie ważną.  Kultura picia yerba mate nie została wyparta z tego olbrzymiego obszaru do dnia dzisiejszego ani przez kawę i przez czarną herbatę jak miało to na przestrzeni wieków np. w Europie, gdzie herbata wraz z kawą i kakao wypierała bliższe nam zioła.  Więcej o ziołach i ich właściwościach przeczytasz niestety co bardziej schowanym z uwagi na rosnącą kontrolę naszych wolności w naszym leksykonie.
Polecane
Yerba Mate Green ENERGY Yerba Mate Green ENERGY
5,99 zł - 59,99 zł
Wybierz rozmiar
200g50g400g1kg
Yerba Mate El Pajaro Mas Energia Yerba Mate El Pajaro Mas Energia
5,99 zł - 52,21 zł
Wybierz rozmiar
50g400g1kg
Rio Negro - Yerba Mate Mocna TradycyjnaRio Negro - Yerba Mate Mocna Tradycyjna
6,99 zł - 36,47 zł699 pkt.
Wybierz rozmiar
50g400g
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1917 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Jak zawsze, wszystko sprawnie i bez problemów z skompletowaniem zamówienia. Na duży plus możliwość wybrania czegoś za punkty :)
2024-05-21
Bez uwag.
pixel