Daktyle

Daktyle to owoce daktylowca (palmy) - najstarszego, owocowego drzewa na świecie. Były uprawiane i znane od czasów prehistorycznych. Współcześnie daktylowce uprawia się głównie w południowo-zachodniej Azji, północnej Afryce i na południu USA. Dojrzałe drzewo osiąga do 40 metrów i posiada 40 gron owocowych (w każdym około 30 daktyli).
Mają liczne
właściwości odżywcze, dzięki którym mieszkańcy krajów arabskich, nazywają je "chlebem życia", a  palmę z której pochodzą (Phoenix dactylifera) "drzewem życia". Daktyle, zarówno suszone jak i świeże, są bogate w błonnik, witaminy, głównie witaminę B3, związki mineralne (dużo potasu), przeciwutleniacze i salicylany, które mają działanie przeciwzapalne. Zawarte w nich salicylany mają również właściwości przeciwzakrzepowe, działają jak aspiryna, ale w przeciwieństwie do niej nie podrażniają żołądka.
Wysoka zawartość potasu w daktylach pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i rytm serca.*
Sposób użycia:  Można stosować jako dodatek do ciast, deserów, musli oraz spożywać jako osobną przekąskę. Najbardziej popularne są w krajach arabskich, gdzie ich zastosowanie jest szersze. Stosuje się je tam do wyrobu dżemów, octu oraz syropu stosowanego jako ekwiwalent białego cukru do słodzenia herbaty i kawy.

* https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/daktyle-suszone-i-swieze-wlasciwosci-odzywcze-jakie-witaminy-zawieraja-aa-cGdn-QrtR-ZAei.html

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1842 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Bardzo sprawna realizacja zamówienia, nic nie zmieniać, wszystko jest ok.
2024-04-15
Bardzo szybka dostawa jestem bardzo zadowolona
pixel