Ziołowe kosmetyki

ZIOŁOWE PŁYNY DO PIELĘGNACJI

Tonik do cery tłustej:
Ziele skrzypu    4 łyżki
Liść pokrzywy     1 łyżka
Liść rozmarynu    1 łyżka
Białe wytrawne wino 2szklanki
Zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem do wystygnięcia. Następnie zalać białym wytrawnym winem i w ciemnym zamkniętym naczyniu trzymać przez 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować, zlać do ciemnej butelki, zakorkować. Przemywać twarz 2- 3 razy dziennie.(1)

Tonik do cery tłustej z przekrwieniami i wypryskami:
średni świeży ogórek
Wódka 45% - 2 łyżki
Woda utleniona 15 kropli
Świeży ogórek średniej wielkości zetrzeć na tarce i wycisnąć sok, dodać wódkę i wodę utlenioną. Przechowywać w lodówce w ciemnej butelce. Przecierać twarz kilka razy dziennie.(1)

Tonik do cery tłustej i mieszanej:
Kwiat arniki - 2 łyżki
Liść szałwii - 2 łyżki
Białe wytrawne wino - 2 szklanki
Cytryna - 1 szt.
Zioła zalać 2 szklankami wrzątku i zostawić pod przykryciem do wystygnięcia. Następnie dodać białe wino i sok z cytryny. Pozostawić na 14 dni w zamkniętym ciemnym naczyniu. Przecedzić przez gazę i przechowywać w ciemnej szczelnie zamkniętej butelce. Przecierać twarz 2-3 razy dziennie.(1)

Tonik z podbiału do cery trądzikowej i skłonnej do podrażnień:
Liść podbiału - 5 łyżek
500ml wody
20ml wódki
Podbiał zalać wrząca wodą, odstawić na 10 min. do zaparzenia. Przecedzić. Po wystygnieciu dodać alkohol. Przechowywać w lodówce w ciemnej butelce z nakretką. Zużyć w ciągu 2 tygodni.Ma pozytywny wpływ na cerę trądzikową, gasi stany zapalne, działa chłodząco i odświeżająco. (2)

Nalewka mydlnicowa do skóry łojotokowej:
pół szkl. kłączy lub ziela mydlnicy zalać 300 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Nalewką przemywać skórę łojotokową, ze stanami zapalnymi i z trądzikami. Codzienne przemywanie skóry naparem lub nalewką mydlnicową czyni ją jasną i jędrną. (3)

Tonik do cery suchej:
Kwiat lipy - 2 łyżki
Kwiat rumianku - 2 łyżki
Liść rozmarynu - 2 łyzki
Białe wytrawne wino - 2 szklanki
Gliceryna - 1 łyżka
Miód - 1 łyżka
Zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem do ostygniecia. Następnie dodać białe wytrawne wino. Po 2 tyg. przecedzić, dodać glicerynę i miód. Przechowywać w ciemnej butelce. Przed stosowaniem silnie wstrząsnąć.(1)

Tonik do cery suchej z rozszerzonymi naczynkami:
Liść szałwii - 2 łyżki
Ziele dziurawca - 2 łyżki
Kwiat lipy - 2 łyżki
Kwiat kasztanowca - 2 łyżki
Białe wytrawne wino - 2 szklanki
Witamina PP - 3 pastylki
Zioła zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Następnie dodać białe wytrawne wino i pozostawić na 2 tyg. w ciemnym miejscu. Potem przecedzić przez gazę. DO otrzymanego płynu dodać 3 tabletki witaminy PP rozpuszczone w 1/4 szklanki wody. Przechowywać w ciemnej butelce. Stosować 2 razy dziennie.(1)

Tonik do cery suchej, normalnej i mieszanej:
Płatki róży - 2 filiżanki
Białe wytrawne wino - 3 szklanki
Witamina A+E  - 20 kropli
Świeże płatki dzikiej róży zalać winem. Pozostawić w szklanym naczyniu w ciemnym miejscu. Po 14 dniach przecedzić, odcisnąć, dodać witaminę A+E. Przed uzyciem zawsze wstrząsnąć. Przechowywać w ciemnym naczyniu, dokładnie zamkniętym. Przecierać twarz i szyję tamponami z waty 2 razy dziennie. Dodatkowo 2 razy w tyg. można robić okłady z tego płynu, które pozostawia się na twarzy na 15-30 min.(1)

Nalewka lipowa do skóry wrażliwej i suchej:
Kwiat lipy - pół szklanki
Wódka - 300ml
pół szklanki świeżych lub suchych kwiatów lipy zalać 300 ml wódki; alkoholem o temp. pokojowej lub 40o C ; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Skórę rozjaśnia regularne przemywanie jej nalewką lub naparem z lipy. (4)

Tonik z ziela mniszka
50g ziela mniszka z kwiatem
2 szklanki wody
Ziele mniszka zalać wrzącą wodą i odstawić pod przykryciem na godzinę. Przecedzić.  Przemywać twarz 2-3 razy dziennie. Taki napar można przechowywać w lodówce 2 dni. Jednak najlepiej zaparzać swieży codziennie. (5)

MASECZKI

Maseczka do cery tłustej z łojotokiem:
Ziele bratka trójbarwnego - 1 łyżka
Ziele skrzypu pol. - 1 łyżka
Ziele dziurawca - 1 łyżka
Otreby pszenne - 1 łyżeczka
Drobno zmielone zioła rozrobić z niewielką ilością przegotowanej wody i otrębami. Papkę nałożyć na twarz, przykryć płatkami ligniny, ceratka i ręcznikiem. Pozostawić na twarzy ok. 3o min. Potem zmyć twarz letnią wodą.(1)

Maseczka do cery tłustej i mieszanej:
Ziele skrzypu - 1 łyżka
Płatki owsiane - 1 łyżka
Woda utleniona 3% - 1 łyżeczka
Sok żurawinowy - 20kropli
Zioła drobno zmielić i zmieszać z niewielka ilością przegotowanej wody, wodą utleniona i sokiem z żurawiny. Przy rozszerzonych porach można dodać do tej mieszanki białko jaja. Maseczkę nakładać na 20 min.(1)

Maseczka do cery zwiotczałej:
Liść rozmarynu - 2 łyżki
Miód - 1 łyżeczka
Zmielone ziele rozmarynu zalać 1/2 szklanki wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na 15 min. Dodać miód. Nałożyć na twarz na 20 min.
Uwaga! Jeśli na skórze są przekrwienia lub naczynka, do maseczki dodaje się zamiast miodu napar z kwiatu kasztanowca (przyrządzony jak napar z rozmarynu).(1)

Maseczka ze stokrotki  do cery zmęczonej i z wypryskami:
2-3 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów stokrotki pospolitej
100 ml wody
2 łyżki otrębów owsianych lub pszennych
1 łyżka płynnego miodu
Kwiaty stokrotki zalać wrzącą wodą (100ml), zaparzać przez 20 min. Przecedzić dobrze wyciskając. 4łyzki jeszcze ciepłego naparu wymieszać z otrebami i miodem. Nałożyć papkę na twarz na 10 min. Potem zmyć ciepłą wodą. Ma pozytywny wpływ na skóre zmęczoną, poprawia ukrwienie i łagodzi wypryski.(2)

Maseczka do każdego rodzaju skóry:
1 łyżka koszyczków rumianku
1 żółtko jaja kurzego
1 łyżka świeżego, surowego mleka (niepasteryzowanego)
Zółtko roztrzepać z mlekiem. Nałożyć maseczkę. Po wyschnięciu zmyć twarz ciepłym naparem z rumianku (łyżka rumianku na szklankę wrzącej wody).(5)

Oczyszczanie cery z wągrami:
Zabieg 1:
Natrzeć twarz prażonymi otrębami rozrobionymi w ciepłej wodzie. Po paru minutach umyć twarz w chłodnej wodzie.
Zabieg 2:
Zrobić kąpiel parową twarzy w naparze z rumianku. Łyżkę kwiatów rumianku zalać szklanka wrzącej wody i zaparzać 15 min. Napar przecedzić, po lekkim ostudzeniu wykonac kąpiel twarzy.(5)

Maska na skórę zniszczoną i wysuszoną:
2 łyżki siemienia lnianego zalać wrzącą wodą (150ml). Papkę z siemienia lnianego (zmielonego) nakłada się na twarz, szyję i dekolt na około 20-30 minut, po czym zmywa w naparze z rumianku (1 łyżka na 1 l wody).
Maseczka z lnu ma szczególne znaczenie dla skóry spękanej, zniszczonej, pomarszczonej, z ogniskami zapalnymi i z licznymi wągrami oraz pryszczami. Suchą skórę po maseczce należy natłuścić środkiem odżywczym, przyśpieszającym regenerację naskórka, przeciwzapalnym, a zarazem dobrze natłuszczającym i nawilżającym np. Linomagiem. (6)

PŁUKANKI i WCIERKI DO WŁOSÓW

Włosy tłuste
Włosy tłuste należy płukać w naparach ziołowych - włosy jasne w intensywnym naparze rumiankowym; włosy ciemne w łupinach orzecha włoskiego lub tataraku.
W celach leczniczych płuczemy włosy w mocnych naparach z tymianku, pokrzywy, szałwii, skrzypu, lebiodki, melisy.(1)

Przykład przetworów z pokrzywy do pielęgnacji włosów tłustych:
Nalewka pokrzywowa: pół szkl. ziela, liści lub kłączy zalać 300 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować.  Alkoholatura zimna: pół szkl. świeżego i zmielonego ziela lub kłącza zalać 300 ml alkoholu o temp. pokojowej; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Napar pokrzywowy: 2 łyżki kłączy, ziela lub liści zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić.
Wyciągi alkoholowe z pokrzywy można wcierać we włosy w celach pielę­gnacyjnych (co 2 dni przez 2 tygodnie, potem przerwa). Włosy płukać w naparze lub w odwarze, albo też w rozcieńczonych wyciągach alkoholowych (1 łyżka wyciągu na 2 szkl. wody).(7)

Włosy suche
Włosy suche powinno się myć żółtkiem, a przy bardzo suchych włosach stosuje się kąpiel oliwną: włosy smaruje się oliwą lub olejem rycynowym z dodatkiem witaminy A, nakrywa czepkiem kapielowym na godzinę lub dłużej, a nawet na noc. Rano zmywa się i można spłukać w naparze z lipy lub  babki.(1)

Przykładowa mieszanka do płukania włosów suchych:
Liść lub kwiat podbiału - 1 łyżka
Liść babki - 1 łyżka
Siemię lniane - 1 łyżka
Korzeń babki - 1 łyżka
Kwiat lipy - 1 łyżka
Ziele lebiodki - 1 łyżka
2 łyżki mieszanki zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 minut; przecedzić.

Płyn do wcierania przy wypadaniu włosów:
Liść łopianu - 2 łyzki
Liść pokrzywy - 2 łyzki
Liść rozmarynu - 2 łyżki
Do naczynia z 1 szklanką wrzącej wody wsypać zioła, zostawić pod przykryciem na 30 min.Płynu uzuwać do wcierania i masowania skóry głowy. (5)

Wywar na porost włosów:
Liść bukszpanu - 4 łyzki
Suszone liście bukszpanu zalać 2 litrami wody, gotować 20 minut. Wywarem codziennie nacierać skórę głowy. (5)

Mieszanka do mycia przy wypadaniu włosów:
Korzeń łopianu - 20g
Kwiat nagietka lekarskiego - 10g
Całą porcję ziół zalać litrem wrzącej wody i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 15 min. Odstawić na 15 min, przecedzić. Myć w takim naparze głowę 2 razy w tygodniu przy wypadaniu włosów. (5)

1. Teodor Książkiewicz, Ziołolecznictwo ojców Bonifratrów dla kobiet, Warszawa, 2014
2. Karin Greiner, Zioła w domowej aptece. Kiedy zbierać i jak stosować, Stuttgart 2015.
3. Henryk Różański, http://www.gramzdrowia.pl/arzt-henry-rozanski/herb/mydlnica-lekarska-saponaria-officinalis-caryophyllaceae.html
4. Henryk Różański, http://www.gramzdrowia.pl/arzt-henry-rozanski/herb/lipa-tilia-tiliaceae.html
5. Marta Szydłowska, Naturalna księga zdrowia, Warszawa 2013.
6. Henryk Różański,  http://www.gramzdrowia.pl/arzt-henry-rozanski/herb/len-zwyczajny-linum-usitatissimum-linaceae.html
7. Henryk Różański, http://www.gramzdrowia.pl/arzt-henry-rozanski/herb/pokrzywa-zwyczajna-urtica-dioica-i-pokrzywa-zegawka-urtica-urens-urticaceae.html

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1952 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Wszyscy było super
2024-06-10
Wszystko ok , zostałam uprzedzona o opóźnieniu . Dostałam gratis na pocieszenie. Matcha jak zawsze dobra a nie jest to oczywiste
pixel