Jakich yerba mate unikać?

2020-08-19
Jakich yerba mate unikać?

Unikaj chemicznych i mocno aromatyzowanych Yerba Mate

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego, który  nie został wyprodukowany pod okiem specjalisty od żywienia a następnie nie został zaklasyfikowany przez specjalistę od jakości może być na przykład, prze-aromatyzowany. To właśnie wtedy istnieje możliwość, że zacznie zbyt silnie działać na żołądek czy dwunastnicę. Dlatego, zawsze stawiaj na sprawdzone marki, najlepiej o ugruntowanej pozycji , gdzie liczy się jakość a nie ilość i cena. Dobrym przykładem na yerbę o zbilansowanym, przebadanym gruntownie i dopuszczonym do obrotu składzie jest Mate Green, która jest regularnie badana w najlepszych renomowanych laboratoriach. O klasie tej smacznej yerba mate świadczy, że przeszła ona testy w krajach takich jak Japonia , Holandia, Arabia Saudyjska  oraz w  krajów Dalekiego Wschodu, gdzie dystrybutorzy przywiązują olbrzymią wagę do jakości. Mate Green badana jest nie tylko pod kątem zawartości pestycydów ale analizowana jest w niej dodatkowo zawartość metali ciężkich oraz innych organicznych zanieczyszczeń. Warto dodać, że na terenie zakładu Mate Green nie stosuje się sztucznych polepszaczy ani nie są tu stosowane surowce roślinne konserwowane siarką.  Zioła pochodzą z certyfikowanych upraw a ich skład i jakość są udokumentowane. Producent Mate Green postarał się również o całkowite wykluczenie glutenu z kompozycji. Coraz częściej pytacie o mocno aromatyzowane yerby po których można odczuć uczucie wzdęcia lub innego dyskomfortu. Nie powinny sięgać po nie jedynie osoby, które zmagają się ze schorzeniami układu pokarmowego ale też każdy z nas powinień zadać sobie pytanie kto i  dlaczego. Wiadomo jest, że yerba wzmaga pracę i motorykę jelit, ale na przykład  nasilenie się biegunki powinno być alarmujące. Dlatego w yerbamarkecie nie znajdziecie, mocno podkręconych zapachem, kolorowych wynalazków, które straszą pstrokacizną i fałszywymi opisami o rzekomym pochodzeniu z dzikich amazońskich upraw. Jesteśmy tak często na plantacjach jak jest to możliwie i żadna nie jest nawet w pobliżu dżungli. Codziennie nasz dział jakości wraz laborantami oraz pracownikami kontroli, badają susz i jego składniki. Dostawcy są skrupulatnie kontrolowani i dobierani według ustalonego przez dział jakości klucza.
Naturalnym oczywiście jest, że do występowania skutków ubocznych często przyczyniają się zawarte w yerba mate saponiny ( nasza ukochana pianka) oraz ksantyny np; kofeina, która jest szkodliwa dla dzieci. Ale czasem wystarczy złej jakości składnik by synergicznie działające zioła spowodowały uruchomienie kaskady zmian w łańcuchach związków występujących w naparze. Należy nadmienić iż z badań wynika że alkaloidy purynowe w tym teobromina, teofilina i kofeina uwalniają się w wodzie stopniowo przez to nie powodują one gwałtownego pobudzenia. Jednocześnie na nasz żoładek oddziaływują zawarte w mate garbniki, które wykazują działanie sciągające. To razem jednak nie ochrania nas w sytuacji kiedy mamy do czynienia z produkcją nieklasyfikowaną.

Warto tu dodać ogólną uwagę by nie spożywać kawy oraz innych napojów energetycznych w ciągu kilku godzin po spożyciu yerba mate. Taka ilość kofeiny wraz z innymi związkami zawartymi w napojach i mate może spowodować nie tylko rozdrażnienie ale nawet uczucie niepokoju. Powszechnie znane właściwości energetyzujące yerby wskazują, iż picie jej wieczorem przed położeniem się do snu nie jest dobrym pomysłem. Dlatego dyskomfort który jest odczuwany po mate możne mieć dodatkowo swoje źródło zarówno w diecie jak i w samym sposobie odżywiania się.

Po pewnym czasie regularnego przyjmowania dużych dawek kofeiny dochodzi do tak zwanej tachyfilaksji, czyli zwiększonej  tolerancji. Wciąż nastawieni na osiągniecie wyniku szturmujemy własny organizm i z czasem musimy wypijać coraz większe  ilości napojów pobudzających, przez co stopniowo mogą się pogłębiać działania niepożądane. By kofeina służyła nam swym szerokim spektrum pozytywnego działania, a nie szkodziła, należy pamiętać o piciu dużej ilości zwykłej wody. Zwłaszcza w dni kiedy temperatura przekracza 20 stopni. Po wypitej yerba mate należy dopić sobie nawet 1 litr wody, która zobojętni nadmiar soków trawiennych, ponadto oczyści organizm i przyspieszy wydalanie nadmiaru kofeiny i pozostałych puryn wraz z moczem. 

Czy osoby które mają problem z układem pokarmowym powinny zrezygnować z yerba mate?


Według naszej oceny na początek powinny zapytać sklep a w nim konsultanta o jak najwięcej detali dotyczących samego suszu oraz zawartych w nim dodatków. Firma powinna mieć dział jakości i kontroli do którego zawsze można wysłać zapytanie. Osoba, która tam pracuje powinna być zawodowcem z doświadczeniem  oraz legitymować się odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania zawodu. Oczywiście każdy przypadek rozpatrywać należy indywidualnie. Całkowite odstawienie ulubionego napoju to jednak ostateczność. Na początek warto sprawdzić kilkanaście rodzajów mate najlepiej po ustaleni z konsultantem i poczekać na to w jaki sposób organizm na nie zareaguje . Drugim sposobem jest na pewno samo ograniczenie dawki lub zmiana naparu na łagodniejszy np, yerba mate 30% i  dobrane indywidualnie zioła 70% . Taki dobór może zasugerować nam zarówno dietetyk, fitoterapeuta jak i lekarz. W yerbamarket pracują specjaliści zarówno od żywienia jak i dietetyki mamy tu też fitoterapeutów, dlatego wasze pytania nie zostaną bez odpowiedzi. Na rynku znajdziemy wiele gatunków yerba mate. Wśród nich są bardzo mocne np Mateine caffeine + , wtedy producent od razu sugeruje porcję. Być może jeden z charakterystycznych dla danej odmiany dodatków powoduje nieprzyjemne dolegliwości, być może inny  zadziała inaczej.  Dlatego zachęcamy do zadawania nam pytań.
 Pamiętajmy,  o tym, iż napar z ostrokrzewu paragwajskiego to źródło wielu związków chemicznych aich działanie może przynieść stopniowe pobudzenie, ale również wraz z odpowiednią dieta lub ziołami doprowadzenie do homeostazy w organizmu. W sklepie yerbamarket znajdziesz wiele interesujących odmian, a na naszym blogu cenne wskazówki. Wybierz rozwiązania, które idealnie wpiszą się w zakres Twoich preferencji zdrowotnych i nie daj się nabrać na tanią i smaczną yerba mate o mega mocnym zapachu.
Polecane
Yerba Mate Green DESPALADAYerba Mate Green DESPALADA
6,99 zł - 54,99 zł
Wybierz rozmiar
200g50g400g1kg
Rio Negro - Yerba Mate Mocna TradycyjnaRio Negro - Yerba Mate Mocna Tradycyjna
6,99 zł - 36,47 zł699 pkt.
Wybierz rozmiar
50g400g
Yerba Mate Green Absinth. Suplement diety.Yerba Mate Green Absinth. Suplement diety.
5,99 zł - 27,00 zł
Wybierz rozmiar
50g400g
Yerba Mate Mateine Caffeine+ Mega Moc paragwajska, dymnaYerba Mate Mateine Caffeine+ Mega Moc paragwajska, dymna
4,79 zł - 19,99 zł5,99 zł - 24,99 zł479 pkt.
Wybierz rozmiar
50g500 g
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1956 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Ok
2024-06-10
Wszystko ok , zostałam uprzedzona o opóźnieniu . Dostałam gratis na pocieszenie. Matcha jak zawsze dobra a nie jest to oczywiste
pixel