Historia o yerbowych ludziach i duchach

2020-09-17
Historia o yerbowych ludziach i duchach
Yerba Mate to ziele. A zioła mają pamięć, pamiętają kiedy były cięte, o jakiej porze dnia były ususzone i z jaką intencją było to zrobione. To czyja ręka to robiła ma tu znaczenie. Zioła doskonale pamiętają i czas suszenia i czas pakowania, czas mieszania z innymi ziołami oraz czas dodawania innych dodatków. Każdy alchemik, zielarz i stary aptekarz przed laty,  kiedy nazywano ich również laborantami doskonale wiedział o tym, iż mając zły nastrój nie zrobi dobrej i leczącej mieszanki, nalewki czy mikstury. Każdy ze zbieraczy, a potem już osiadłych rolników przed łowami lub żniwami modlił się o pogodę i dobry dla tego przedsięwzięcia czas.
Tam, gdzie żyli przez tysiące lat rdzenni Indianie w lasach pełnych drzew yerba mate przed każdymi zbiorami, nawet przed każdym zerwaniem gałęzi oddawano Świętemu drzewu cześć. Po zbiorach rodziny gromadziły się przy ogniskach, gdzie suszono gałęzie, ostrokrzewu, tam dzieci bawiły się obok, było to zawsze święto.
Nawet taka delikatna ingerencja, jaką było zerwanie gałęzi tego świętego dla Indian krzewu miała wielkie znaczenie dla rdzennych mieszkaniowców Ameryki Południowej. Ważne było samo dotykanie świętego ziela, musiało odbywać się to czystymi rękoma, nieskażonymi złą energią. Potem gdy jezuici zaciągnęli Indian do ciężkiej pracy w swych misjach a tak naprawdę małych obozach pracy, cała magia jak była związana z naturalnym pozyskiwaniem mate z dżungli prysła. Zakon jezuitów został wkrótce wyrugowany z plantacji a ruiny ich reduciones można do dziś zwiedzać w Argentynie i Brazylii.

Yerba mate również pamięta

To wspaniałe zioło, które jest w praktyce nieprzetworzone a zawiera tak dużo cenny mikroelementów i witamin jest naszym źródłem energii i dobrego samopoczucia. Dlatego zawsze ważne byśmy pamiętali, że jeśli mate przejdzie przez złe ręce, to może ona zachować tą złą energię w suszu. I dziś bywa, że ludzie, którymi powoduje żądza szybkiego zysku idąc na skróty błądzą. Wielu firm zajmujących w ostatnich 20 latach w Polsce importem yerba mate już nie ma. W yerbamarkecie pamiętamy nasze początki gdy rosyjska mafia starała się kontrolować szlaki kurierskiej mało wówczas popularnej yerby. To były naprawdę ciężkie czasy, kiedy trzeba było różnym służbom tłumaczyć czym jest yerba mate i przede wszystkim, że jest w pełni legalna w całym cywilizowanym świecie. Potem były przeprawy z nieuczciwymi dostawcami, towar ginął gdzieś w głębokim dalekim interiorze bez śladu. Przez lata z rynku znikały i pojawiały się różne firmy zajmujące się mate. Większość nich zniknęła. Nie byli oni dobrzy dla klientów i nie byli szczerzy. Wykorzystywali na przykład różne sztuczki prawne, nie działali zgodnie z prawem a Yerba mate tego nie lubi. Pamiętam jak rozmawiałem ze 80-letnimi pracownikami firmy Rosamonte. Opowiedzieli mi historię o tym, że znają się wszyscy ze szkolnej ławki a dziś ich firma jest znana na całym świecie z kilku prostych przyczyn. Zawsze robili swoje, nigdy nie kopiowali pomysłów od innych plantacji, mieli zawsze własne sposoby na suszenie i magazynowanie yerba mate, nie modyfikowali drzew.

Tak już po prostu jest ten, kto nie jest godny by pracować z yerba mate musi prędzej czy później odejść, by nauczyć się, że nie jest królem życia. Kto wykorzystuje nieswoje pole, niszczy plony lub kradnie sąsiadowi jego zapasy przed zimą ten musi odejść.
W obecnych czasach takie sezonowe, drapieżne grabieże to przeszłość. Czy historia z niegodnymi yerba mate firmami będzie się powtarzać ? Niestety tak. Dziś też są firmy, które sięgają po nieswoje, robiąc szybkie biznesy używając to tego niezgodnych z prawem sztuczek. Warto je ignorować, warto ich unikać i mieć na uwadze, że nie robią nic dla zioła, chcą  by zioło było ich niewolnikiem.

Ale ta historia ma dobry koniec, bo ten, kto ma czyste serce może spokojnie mate pić, ten kto ma coś na sumieniu musi niestety za to zapłacić, właśnie choćby dlatego, że dotyka ziela, świętego złota Indian. Ziela, które rośnie tysiące kilometrów stąd po to, by dawać radość i energię, a nie być źródłem kradzieży i oszustw. W yerbamarkecie oddaliśmy yerba mate serce. Co raz więcej osób jest zainteresowanych yerba mate oraz ziołami . Takich dobrych, klientów jakich mamy to naprawdę  ze święcą szukać :)
Polecane
Rio Negro - Yerba Mate Mocna TradycyjnaRio Negro - Yerba Mate Mocna Tradycyjna
2,93 zł - 36,47 zł
Wybierz rozmiar
50g400g
Yerba Mate Mateine Caffeine+ Mega Moc paragwajska, dymnaYerba Mate Mateine Caffeine+ Mega Moc paragwajska, dymna
4,00 zł - 25,00 zł
Wybierz rozmiar
50g500 g
Yerba mate El Pajaro Tradicional Con PaloYerba mate El Pajaro Tradicional Con Palo
2,24 zł - 29,80 zł
Wybierz rozmiar
50g400g1kg25 g
Yerba Mate Mateine Guarana Super MocnaYerba Mate Mateine Guarana Super Mocna
4,00 zł - 25,00 zł
Wybierz rozmiar
50g500 g
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1442 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-05
Zamówienie bardzo szybko dostarczone.
2023-12-01
Szybko i bez problemów.
pixel