Herbata Jezuitów, czyli Yerba Mate

2019-07-26
Herbata Jezuitów, czyli Yerba Mate
Yerba Mate jest czasem nazywana herbatką jezuicką, ponieważ to Jezuici jako pierwsi zaczęli uprawiać ostrokrzew paragwajski i rozpowszechnili go w Europie. W trakcie kolonizacji zakładali tzw. redukcje jezuickie, w których mieszkali i pracowali Indianie Guarani - rdzenni mieszkańcy centrum Ameryki Południowej (obecnie Paragwaju, Północnej Argentyny i Południowej Brazylii). Z pomocą Indian oraz poprzez obserwację naturalnych cykli przyrody, Jezuici sprawnie zarządzali plantacjami, bogacąc się tym samym i nawet zagrażając Hiszpańskiej Koronie. To w końcu doprowadziło do wygnania ich z tamtejszych ziem i zakończenia tym samym kościelnej misji. "Misyjna" nazwa yerba mate przetrwała jednak do dziś.

Zdrowa i smaczna Yerba Mate

Jezuici zauważyli, że Guarani bez swojego świętego ziela nie są skorzy do pracy. Zaczęli więc poznawać ostrokrzew paragwajski, który dotąd był uważany za szkodliwą używkę Indian (jak wiele innych rdzennych roślin). Yerba Mate dawała im siłę i wzmocnienie organizmu podczas długich wędrówek (Guarni byli ludem koczującym w lasach), pozwalała też Indianom zyskać niebywałą sprawność i koncentrację na polowaniach. Przede wszystkim zaś - była tradycją podtrzymującą więzi kulturowe i plemienne. Przyrządzana przez gospodarza wedle specjalnego rytuału "cebar" i pita w kręgu, pozwalała zacieśnić relacje i wprowadzać harmonię pomiędzy współplemieńców. Jezuici w końcu zaczęli doceniać roślinę, rosnącą tuż pod ich nosem! Okazuje się nawet, że hiszpańscy kolonizatorzy też korzystali z jej dobroczynnych właściwości, może nawet było to przyczyną powstania Paragwaju z połączenia plemion i narodowości Metysów (potomków kolonizatorów i Indianek), Guaranich oraz Hiszpanów. Yerba Mate pozwoliła wszystkim zachować rozsądek i zdrową współpracę.

Herbatka Jezuicka: popularna po dziś dzień!

Pijąc Yerba Mate odżywiamy swój organizm, wspomagamy metabolizm, poprawiamy koncentrację. Napar z ostrokrzewu okazuje się być bardzo elastyczny względem aktualnych potrzeb danego człowieka i organizmu. Nie musimy energetyzować się, jak Indianie na polowaniach, ale potrzebujemy sprawnego umysłu w pracy czy w szkole. Potrzebujemy także oczyszczania organizmu na bieżąco, z powodu zanieczyszczeń środowiskowych, smogu oraz chemii w pożywieniu. Yerba Mate pozwala uporać się z każdymi warunkami i zawsze będzie stała na straży zdrowia i równowagi naszego ciała!

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1956 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
zakupy udane ,szybka wysyłka ,wszystko zgadzało się z zamówieniem polecam
2024-06-15
Zamówienie jak zwykle przygotowane i wysłane sprawnie i szybko. Przesyłka dotarła nienaruszona, tylko gabaryt trochę nietypowy (długi karton sprawił delikatny kłopot w transporcie). Serdecznie polecam, szczególnie, że produkty są wyjątkowo dobrej jakości.
pixel