Yerba Mate a inne ostrokrzewy

Ostrokrzew paragwajski i inne

Kawa (nasiona kawowca Coffea) i klasyczna herbata (suszone liście i pąki krzewu Camellia sinensis) są „od zawsze” popularne na całym świecie, głównie ze względu na zawartość pobudzającej kofeiny. Statystycznie mniej popularna od tych dwóch napitków aktywizujących większość mieszkańców Ziemi, jest yerba mate zawierająca stymulujące ksantyny: kofeinę, teofilinę i teobrominę) oraz dostarczająca bogactwa witamin i minerałów, w tym magnez, który jest wypłukiwany z organizmu przez klasyczną kawę.

Pod tą nazwą „Yerba Mate” kryje się susz pozyskiwany z liści i gałązek rośliny o łacińskiej nazwie Ilex Paraguariensis ostrokrzew paragwajski - drzewiastej lub krzewiastej rośliny przeciętnych rozmiarów - największe egzemplarze mogą dochodzić do kilkunastu metrów wzrostu.
Ostrokrzew paragwajski jest bliskim krewniakiem innych znanych ostrokrzewowatych:rosnącego również w Polsce ostrokrzewu kolczastego (Ilex aquifolium) używanego do stroików bożonarodzeniowych (głównie w Stanach Zjednoczonych), ostrokrzewu Ilex dumosa, stosowanego jako bezkofeinowa domieszka w niektórych gatunkach yerba mate np. Union Relax (zawierający 30% ilex paraguariensis i 70% ilex dumosa) oraz ostrokrzewu Ilex guayusa występującego w amazońskiej dżungli na terenie Ekwadoru zawierającego więcej kofeiny w suszu (od2.90-3.28%) od yerba mate(od 0,7% do 1,7%), a także kuzynem ostrokrzewu ilex vomitorium, mającego również ksantyny w swoim składzie. Ilex vomitorium zwany „czarnym napojem” był stosowany w oczyszczających rytuałach przez Indian północnoamerykańskich.

W odróżnieniu od roślin jakie dostarczają kawę i tradycyjną herbatę, a które występują w różnych rejonach globu, bylina Ilex Paraguariensis występuje endemicznie wyłącznie na ściśle określonym obszarze Ameryki Południowej – pomiędzy 18 i 30 równoleżnikiem oraz od Atlantyku na wschodzie i rzeki Paraguay na zachodzie. Przywiązanie tej rośliny do rodzimych terenów jest silne – wielokrotne, trwające od stuleci próby przeorientowania jej w inny ekosystem spełzły na niczym, a obecnie dokonywane przymiarki zaadaptowania dostarczycielki yerba mate na grunty o klimacie podobnym do rodzimego są niezmiennie zakończone fiaskiem.

Ta autochtoniczna cecha ostrokrzewu paragwajskiego spowodowała to, że yerba mate była od wieków spożywana głównie przez rdzennych mieszkańców współistniejących z rośliną. Odkrywcami wzmacniających cech ostrokrzewu paragwajskiego i pierwszymi spożywcami byli Indianie Guarani, którzy pierwotnie żuli jego świeże liście. Z czasem wypracowali metody suszenia i prażenia łodyg nad ogniskiem, aby z uzyskanego suszu sporządzać napar. Temperatura wody do zalewania yerba mate musi wahać się w granicach 70-80 Celsjusza (158-176 Fahrenheita). Yerba mate zaparzona wrzątkiem traci sporo zdrowotnych przymiotów i staje się intensywnie gorzka.

Dzięki prozdrowotnym i dynamizującym wpływie na nasze ciało yerba mate pozyskuje coraz większe rzesze sympatyków na całym świecie. Zalewana gorącą lub lodowatą wodą (tzw. terere) yerba mate gości codziennie u milionów użytkowników, zarówno w Ameryce Południowej (w Argentynie yerba mate jest napojem narodowym), jak i na stołach ludzi mieszkających tysiące kilometrów od jej endemicznego występowania.
W Ameryce Południowej istnieje ponad kilkaset marek pod jakimi jest rozprowadzana yerba mate. Istnieje duży rozrzut smaków, aromatów oraz mocy yerba mate, a na różnice wpływają rozmaite metody przetworzenia świeżych liści i łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego oraz zastosowane dodatki ziołowe i zapachowe. Każdy znajdzie swój ulubiony gatunek, od mocno prażonych i wędzonych po całkowicie nieprzetworzoną, wyłącznie suszoną mate green.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1822 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-08
Ogólnie git mocna
2024-04-06
Yerba, jak zawsze super polecam
pixel