Co decyduje o działaniu yerba mate?

2019-08-29
Co decyduje o działaniu yerba mate?

Yerba mate pobudza, dodaje energii a także odpręża, dzięki czemu możemy skuteczniej i efektywniej pracować lub uczyć się. Liczne badania kliniczne, eksperymenty naukowe i certyfikaty potwierdzają leczniczy wpływ ostrokrzewu paragwajskiego na organizm ludzki, na wiele jego układów, przede wszystkim na układ nerwowy. Picie naparu poprawia samopoczucie, podnosi wydolność fizyczną i psychiczną, ułatwia zapamiętywanie, uczenie się, poprawia koncentrację, leczy zaburzenia trawienne, daje uczucie sytości, zmniejsza napięcie nerwowe. Potwierdzono, że zwiększa działanie leków przeciwbólowych. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy zawartych w liściach Ilex paraguariensis spowalnia procesy starzenia się komórek oraz sprawia, że napój poprawia funkcjonowanie nerek, zapobiega otłuszczaniu się wątroby, zmniejsza poziom cholesterolu i cukru we krwi, działa przeciwzapalnie i niweluje ataki grzybów i pasożytów, dzięki zdolności oczyszczania krwi z toksyn.

Co powoduje takie działanie yerba mate?

Yerba Mate zawiera teinę, czyli kofeinę w ilości od 0,8 do 2,4%, przeciętnie 1,3%, zawiera również teofilinę i teobrominę w ilości 0,065-0,5%, taninę (15-16%), flawonoidy, olejek eteryczny, saponiny, kwas chlorogenowy, kwas kawowy, terpeny, furanony, laktony, witaminy (B1, B2, C, karotenoidy), pirole i pirazyny.

Za pobudzające działenie yerba mate odpowiada kofeina zwana tu mateiną.

Kofeina jest alkaloidem metabolizowanym w ustroju do kwasu 1-metylomoczowego i 1-metyloksantyny. Czysta kofeina pobudza korę mózgową i ośrodki podkorowe, pobudza ośrodek oddechowy i naczynioruchowy, powoduje rozszerzanie naczyń mózgowych, nerkowych i wieńcowych serca. Powoduje przepływ krwi z jamy brzusznej do skóry, mięśni i mózgu. Dzięki kofeinie zwiększa się wydolność psychofizyczna oraz przyśpiesza przemiana materii. Duże dawki kofeiny zwiększają siłę skurczową mięśnia sercowego, a małe dawki kofeiny spowalniają czynność serca. Kofeina zwiększa wentylację płuc, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, pobudza ruchy robaczkowe przewodu pokarmowego, nasila diurezę (ilość wydzielanego moczu), nasila działanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. To kofeina odpowiada za lepszą koncentację, percepcję i analizę wrażeń, usprawnione procesy myślowe po wypiciu yerba mate. Ułatwia pracę umysłową, polepsza procesy zapamiętywania i kojarzenia. Znosi uczucie znużenia, niechęci i zmęczenia. Trzeba jednak pamiętać, że przyjęcie zbyt dużych dawek kofeiny powoduje gonitwę myśli i ogólne rozbicie. Nadużywana i przedawkowywana osłabia koncentrację i powoduje bezsenność, niepokój, drżenie mięśniowe, a nawet drgawki.

Większość zdrowotnych oddziaływań yerba mate przypisuje się przeciwutleniaczom.

Wśród antyoksydantów naturalnie obecnych w suszu Yerba Mate można wymienić polifenole, saponiny, czy kwas chlorogenowy. Wszystkie te przeciwutleniacze występują w ilościach na tyle dużych, że można mówić o działaniu powstrzymującym rozwój komórek nowotworowych, a także stymulującym działanie układu immunologicznego.

Przeciwutleniacze to fitoskładniki mające właściwości antyoksydacyjne zalecane są dla osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, zaćmę, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Alzheimer’a, alergię, choroby wątroby i nerek. Fitoantyoksydanty hamują tworzenie wolnych form tlenu i usuwają wolne rodniki. Wolne rodniki to reaktywne cząsteczki tlenu, które mają dużą zdolność utleniania. Przeciwutleniacze to substancje, które neutralizują wolne rodniki, pozwalając się im utlenić. Dzięki czemu nasze komórki są chronione, co spowalnia starzenie się naszego ciała. Antyoksydanty chronią organizm przed stresem oksydacyjnym , który powoduje uszkodzenie struktury wielu tkanek i całych organów oraz miażdżycę naczyń. Zawartość polifenoli w ostrokrzewie paragwajskim jest bardzo duża, jednym z nich jest kwas chlorogenowy, w ilości większej niż w zielonej kawie.

Kwas chlorogenowy to silny przeciwutleniacz, który skutecznie redukuje stres oksydacyjny, czyli stan nagromadzenia dużej ilości wolnych rodników w ciele. Ma właściwości przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne, wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe. Działa stymulująco na układ nerwowy i obniża ciśnienie krwi. Kwas chlorogenowy ma właściwości ochronne na trzustkę, wątrobę i nerki. Ma również właściwości antynowotworowe. Potrafi zabezpieczyć organizm przed rozwojem komórek rakowych, a także zmniejszyć już powstałe zmiany nowotworowe.

Substancje zawarte w yerba mate, takie jak kofeina i przeciwutleniacze oraz liczne witaminy i minerały synergicznie działając, powodują to wielokierunkowe, przez wielu doceniane, korzystne działanie naparu na ciało i umysł.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 2017 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Szybko,profesjonalnie i bez jakich kolwiek problemów z zamówieniem
2024-07-12
Wszystko ok
pixel