MACA (Lepidium meyenii)
Maca jest jadalnym korzeniem rośliny Lepidium meyenii z rodziny Kapustowatych (Brassicaceae), rosnącej na stromych zboczach Andów, w Peru.
Jest rośliną odporną na trudne warunki i rośnie na wysokości powyżej 3500 metrów nad poziomem morza, na skalistych glebach.
Swoim wyglądem przypomina rzepę czy rzodkiewkę. Przeważnie ma około 10 centymetrów, zaś sam korzeń może mieć około 15 centymetrów w obwodzie. Rdzenni mieszkańcy Peru spożywali Macę jeszcze przed czasami Inków. *
Maca zalicza się do żywności energetyzującej o szczególnych właściwościach odżywczych i adaptogennych.
Obecnie mieszkańcy Peru traktują Macę jak super żywność. Spożywają ją zatem w postaci świeżego surowca, wytwarzają mączkę z wysuszonego korzenia, stosując ją do przygotowywania codziennych potraw i wypieków. Maca była i jest bardzo wartościowym pokarmem. Suszone słodkie korzenie o delikatnym korzennym smaku, mogą być przechowywane przez lata. Suche korzenie, są głównie zaparzane mlekiem lub wodą dla osiągnięcia smacznej aromatycznej papki albo spożywane w formie napoju.*
Substancje czynne. Maca zawiera aminokwasy, węglowodany, kompleks mikro- i makroelementów, witaminy oraz inne związki naturalne.
Zawartość białka w Macy wynosi aż około 11%, jest to źródło aminokwasów egzogennych. Spożywając Macę dostarczamy organizmowi prawie wszystkie niezbędne aminokwasy, np. arginina jest prekursorem kreatyny o właściwościach immunoregulujących.
Sproszkowany korzeń Lepidium meyenii zawiera około 4% tłuszczu. Głównym składnikiem kwasów tłuszczowych jest kwas linolowy – 33,7%, kwas a-linolenowy – 20,4% i kwas palmitynowy 19%. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych wynosi aż 70,7%, a nasyconych 23,9%. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i nasyconych kwasów tłuszczowych pozostaje w bardzo korzystnych proporcjach.
Maca zawiera około 70% węglowodanów oraz około 20% błonnika pokarmowego, a także zestaw witamin: A,B1,B2,B6,C i E oraz składników mineralnych (wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan, potas i sód).
Działanie. Składniki Maca zwiększają ukrwienie narządów płciowych, przez co Maca zaliczana jest do afrodyzjaków. Ponadto zawarte fitosterole działają estrogennie, co może zostać wykorzystane w leczeniu i profilaktyce dolegliwości przekwitania.
Maca może być polecana w okresie rekonwalescencji. Składniki czynne zawarte w Macy wymiatają wolne rodniki i nadtlenki, przypisuje się im właściwości redukowania zapadalności na nowotwór wątroby i piersi.**
Sposób użycia:
Suche korzenie, są głównie zaparzane mlekiem lub wodą, z czego powstaje smaczna papka.
Można również przyrządzić popularny, słodki, aromatyczny, sfermentowany napój (maca chicha), który jest często mieszany z mocnym alkoholem dla przyrządzenia koktajlu. *
Zaleca się spożywać od 3 do 5 gram dziennie w jogurtach, koktajlach, sokach lub innych napojach na 0,5 godziny przed posiłkiem.
* Jerzy Lutomski, http://www.czytelniamedyczna.pl/2470,maca-zywnosc-energetyzujaca-czy-lek.html
** Henryk Różański, http://rozanski.li/37/maca-lepidium-peruvianum-lepidium-meyenii/
Składniki: maca korzeń sproszkowany 100%. Suplement diety.
Numer partii/ Najlepiej spożyć przed - znajdują się na opakowaniu produktu.
Przechowywać w temp. pokojowej w szczelnym opakowaniu w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.
Kraj pochodzenia: Peru
[ Uwaga! Kopiowanie i powielanie tekstów oraz zdjęć surowo zabronione. ]