Ile Yerba Mate pić?

ILE YERBA MATE POWINIENEM/POWINNAM PIĆ, JAK PIĆ?

Jak pić yerba mate? Ile yerba mate powinienem/powinnam pić?” - jest pytaniem osób nowych w piciu yerba mate. Taka roślina, z długą listą korzyści zdrowotnych, społecznych, oraz wszelkiego rodzaju magii, która otacza mate (jest to odnośnik do filmu autorstwa "Dave Mate", który jest założycielem strony www.circleofdrink.com, z której to pochodzi ten tekst), musi, na pewno, słusznie zwiększyć twoją ogólną ostrożność. W rzeczy samej. A więc, autor tego tekstu zmontował krótki filmik, omawiający jego przemyślenia o tym, jak powinno wyglądać picie yerby, ile yerba mate powinieneś/powinnaś (albo możesz) pić, jak pić, ile pić, ile gram dziennie Dojdziemy do tego niebawem.

Ale najpierw, wspomnijmy o kilku pomysłach, aby je przemyśleć:

Yerba Mate jest ziołem

 • Jak oregano czy mięta i pietruszka, yerba mate jest ziołem. Nasza planeta Ziemia obfituje w zioła eksploatacyjne, z których tak hojnie korzystamy, bez chwili wahania. Kiedy był ostatni raz, kiedy zapytałeś się samego siebie, ile herbaty miętowej mogę spożyć? Tak samo jest z kawą; większość ludzi nigdy nie zastanawiała się, w jakiej ilości jest ona spożywana – a jest spożywana na okrągło 24 godziny na dobę!

  Yerba Mate wydaje się być adaptogeniczna

 • Mate wydaję się być w grupie ziół, znanych jako adaptogeny. Te specjalnie zioła wspomagają organizm w walce ze stresem chorobotwórczym oraz środowiskowym. Pomagają one również w radzeniu sobie z problemami psychologicznymi, takimi jak depresja, zmieszanie, niepokój, itd. Naukowcy wykazali, iż większość, jeśli nie wszystkie z tych ziół, mogą być spożywane bez końca, z racji tego, że starają się one stale zharmonizować nasz organizm.

  Moc Wielkich Korporacji Farmaceutycznych

 • Tabletki farmaceutyczne, metoda działająca odwrotnie od zamierzonej w zarządzaniu chorobami, ma na swoim koncie ponad 100 tys. zgonów w Stanach Zjednoczonych co roku. Tak, to te tzw. "bezpieczne" granulaty zmodyfikowanych związków chemicznych, które wypełniają te plastikowe buteleczki, które zajmują większość miejsca w naszych łazienkach. Istnieje warta wiele miliardów dolarów kampania marketingowa, która działa nawet teraz, szaleńczo promując ten przemysł produkcyjny. Stwierdzając to, autor sądzi, iż jest to absolutnie genialne, co osiągnął Zachód dzięki temu alopatycznemu przebiegowi leczenia oraz zarządzania chorobami. Wiele istnień zostało ocalonych, lecz też wielu ludzi uległo filozofii, która przekłada chirurgię i związki stworzone przez człowieka ponad zioła Natury. Należałoby znaleźć równowagę pomiędzy tymi dwoma sprawami. Krucjata zdyskredytowania roślin, które nie mogą być opatentowane (miej to na uwadze) – nie przetrwa. Zbyt wielu ludzi przekłada moc ziół i ich względne bezpieczeństwo ponad modyfikowane odpowiedniki.

  Argentyńczycy i Urugwajczycy piją yerba mate jak szaleni!

 • W Argentynie, Paragwaju, południowej Brazylii, oraz Urugwaju, gdzie yerba mate jest narodowym napojem, autor tego tekstu ("Dave Mate") był świadkiem, jak ludzie piją do nawet 3 litrów yerba mate dziennie. Podczas jego trzyletniego życia w tych regionach, ilość spożywanej codziennie yerba mate nigdy nie przestała go zadziwiać. Ukazuje on to w ten sposób: z bardzo ostrożnych szacunków 80% ludności (tych czterech krajów) spożywających yerba mate na co dzień, przeciętny mieszkaniec wypija więcej mate niż jakikolwiek mieszkaniec Europy czy Ameryki Północnej wypija kawy lub tradycyjnej zielonej herbaty, w ciągu dnia oczywiście (w obu przypadkach). Żadne epidemiologiczne badanie nigdy nie wykazało, aby tak wielkia ilość dziennego spożycia yerba mate powodowała jakiekolwiek szkody dla organizmu. Co więcej, wielu ludzi utrzymało taki poziom picia yerba mate aż do swoich złotych lat 80-tych i 90-tych.

A więc, ile yerba mate mogę bezpiecznie pić?

Okej. To, co jest napisane wyżej, było zaledwie kilkoma "kąskami" myśli do "przegryzienia" o tym, jaka ilość yerba mate jest bezpieczna do skonsumowania. Ryzykując dwuznaczne zrozumienie, stwierdzamy, iż niestety nie ma absolutnej odpowiedzi na to pytanie. Tak dynamiczne, jak nasze indywidualne organizmy są, tak jest tyle odpowiedzi na to pytanie. Inaczej to ujmując, wsłuchaj się w swój własny organizm. Miej na uwadze to, iż niektórzy ludzie piją nawet 12-16, około 240 ml-owych kubków mate codziennie, jak to jest na porządku dziennym w Ameryce Południowej, gdzie inni pijący mate piją 2-3 kubki dziennie. Wiele więcej ludzi pije yerba mate codziennie, gdzieś pomiędzy tymi ilościami. (tutaj jest strona o tym, jak najlepiej przygotować yerba mate).

Być może zastanawiałeś/-aś się nad tym, jakie są poziomy kofeiny w yerba mate. “Cóż, nie mam zamiaru wypijać dużej ilości kofeiny..." sobie myślałeś/-aś. Słuszne myślenie. Autor tekstu stworzył filmik, gdzie omawia fundamentalne różnice pomiędzy kofeiną w yerba mate, a kofeiną w kawie. Co interesujące, kofeina w yerba mate wydaję się nie stwarzać takich miażdżących efektów, jak to jest w przypadku, nie do końca potwierdzonych, efektów znalezionych u ludzi pijących kawę. Jednakże, jak zobaczycie na tym filmiku, jeżeli jesteś mocno podatny na kofeinę, poświęć czas, aby przystosować swój organizm, zwiększając co jakiś czas wypijaną dawkę yerba mate, aby twój organizm mógł się przystosować do tego wspaniałego zioła.

Jeżeli jesteś całkowicie nowy w temacie yerba mate, i jesteś przyzwyczajony do picia smakowych herbat, z pewnością docenisz niektóre z naszych yerb z dodatkami, lub nasze herbatki, w tym przeróżnego rodzaju smakowe albo aromatyzowane.

Ile razy można zalewać yerba mate?

I tutaj znów nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najogólniej można powiedzieć, że możesz zalewać yerba mate tyle razy ile masz na to ochotę :) Najczęściej zalewa się napar po prostu do utraty smaku. Nikt przecież nie chce pić wody po yerba mate... Najczęściej kilka do kilkunastu razy zalany susz traci swój smak.


Salud!

Źródła

 • Adaptogens, David Winston and Steve Maimes, 2007.

 • Yerba Mate Tea (ilex Paraguariensis): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations, E.G. Mejia, 2007.

 • Medical Herbalism, David Hoffman, FNIMH, AHG, 2003.

Tekst zaczerpnięty ze strony: Circle of Life – How much yerba mate should I drink?

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1956 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Ok
2024-06-12
Wszyscy było super
pixel