Yerba mate (herbata Jezuitów) - super energetyk!
Yerba Mate zasłynęła początkowo w Europie, jako „herbatka jezuicka”. To właśnie misjonarze jezuiccy odkryli jej potencjał – choć nie tyle potencjał działania ostrokrzewu paragwajskiego, co… zarobkowy. Zaczęli, wraz z Indianami Guarani, uprawiać ostrokrzew paragwajski, który był w czasach kolonizacji bardzo cenną walutą w centrum Ameryki Południowej. Kolonizatorzy rozsmakowali się w yerba mate, powiadano, że tak jak rdzenni mieszkańcy, przesiadują tylko na gankach z mate w dłoni i się rozleniwiają. Naturalny tryb życia oznaczał spokój, stabilność i harmonię z przyrodą. Tego uczy nas yerba mate, ale dziś wykorzystujemy ją również w celu bardzo szybkiego i skutecznego pobudzenia organizmu.
Pobudzenie z Yerba Mate
Jak działa ostrokrzew paragwajski? Posiada nie tylko tzw. mateinę (kofeinę), ale też dwa inne alkaloidy ksantynowe: teobrominę i teofilinę. Działają one stymulująco, poprawiają krążenie krwi, dotleniają organizm, pogłębiają oddech, a nawet rozluźniają mięśnie gładkie, pozwalając na głęboki relaks – który wcale nie kłóci się z równoczesnym pobudzeniem! Yerba Mate działa długo, nawet do 8 godzin, ponieważ sposób przygotowania yerby znacznie różni się od herbat czy ziół. Suszu ostrokrzewu wsypujemy do naczynka ok. ¾ i zalewamy ciepłą wodą (ok. 75 stopni C). Kiedy woda wsiąknie w listki, znów jej dolewamy i pijemy przez rurkę z dziurkami o nazwie bombilla. Tak właśnie yerbę można zalać nawet 15 razy – przy wprawie i mocnym gatunku yerby. Kofeina uwalnia się stopniowo, a wraz z nią inne związki czynne zawarte w ostrokrzewie – polifenole, mikroelementy, saponiny, witaminy. Przepis na pyszny, orzeźwiający i pobudzający napar na cały dzień gotowy!
Najlepsza energia tylko z Yerba Mate
Istotne w naparze yerba mate jest to, że nie wypłukuje ona z organizmu minerałów, tylko ich dostarcza. To właśnie różni ją od kawy czy energetyków. Różni ją też sposób przygotowania, dający nam pobudzenie na cały dzień, rozkładające się w równym stopniu i spadające równie subtelnie. Nie ma przy piciu yerby nagłego spadku energii, po którym mamy tylko ochotę na coś słodkiego. Wręcz przeciwnie – yerba sprzyja zdrowiu jelit! Podczas picia, powoduje uczucie sytości, zmniejszając zachcianki i podjadanie pomiędzy posiłkami. Zaś samo trawienie nawet najbardziej ciężkich dań, jest niewiarygodnie ułatwione. Jak widać, yerba przyspiesza nie tylko umysł, ale też metabolizm i życie w spokojnym rytmie natury.