Yerba mate a cholesterol

2019-04-29
Yerba mate a cholesterolKiedy prawie 15 lat temu kupiliśmy pierwszą paletę mate zastanawialiśmy się komu i jak mamy ją zaoferować. Pamiętam jak zawoziliśmy yerba mate do dwóch warszawskich kubów Art Pracowni i nieodżałowanej Dobrej Karmy by wraz z nimi robić stoiska na koncertach. Prawie nikt wtedy nie wiedział co to jest i jak to pić. Dziś naukowcy dowodzą w nowych badaniach, że yerba mate to doskonały środek odchudzający. Dowody naukowe jednoznacznie wskazują, na to iż mate obniża apetyt, ale też wydajnie przyspiesza przemianę materii,  w szczególności katabolizm cukrów i kwasów tłuszczowych. Tych odkładających się " na zapas" w naszych komórkach za dużo nie potrzebujemy.  Nasze organizmy tysiące lat były przyzwyczajone do ruchu , dziś najczęstszym ruchem jaki wykonujemy, jest ruch gałki ocznej, ale przy nim nie spala się zbyt dużo kalorii. Kilka grup naukowych już od początku lat dziewięćdziesiątych  badających wpływ mate na spalanie jednoznacznie potwierdza, że spożywanie mate przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. W ukazanym w The British Dietetic Association Ltd / J Hum Nutr Dietet, 14, pp. 243-250 artykule, naukowcy oznaczyli związek między zmniejszeniem się masy ciała i długością stosowania wywaru z Yerba Mate. Te wyniki badań pokrywają się z później opublikowanymi przez południowokoreańskich naukowców w 2015 badaniami opublikowanymi Medicine Jurnal. Badanie stabilizacji dobrego cholesterolu HDL potwierdzają badania opublikowane przez Department of Clinical Analyses, Agrarian Sciences Center, Federal University of Santa Catarina, Florianópolis, SC, Brazil.  

Celem tego badania była weryfikacja wpływu spożycia yerba mate na poziom lipidów i lipoprotein u  stu dwóch osobników. Grupa ta wzięła udział w  kontrolowanym badaniu z pojedynczą ślepą próbą. W grupie znajdowali się osobnicy normolipidemiczni , dyslipidemiczni i hipercholesterolemiczni z historią długotrwałego leczenia statyną. Wypijali oni 330 ml, 3 razy na dobę,  napar z zielonych i palonych ( toasted) liści yerba mate przez 40 dni. U osób normolipidemicznych spożycie yerba mate zmniejszyło cholesterol LDL o 8,7% . W porównaniu z okresem wyjściowym. Picie yerba mate przez osoby z dyslipidemią przez 20 i 40 dni obniżyło ich poziom cholesterolu LDL o 8,1 i 8,6%  a poziom cholesterolu HDL  o 5,4 i 6,5% . Po 20 dniach przyjmowania yerba mate apolipoproteina B była zmniejszona o 6,0%  a  poziom cholesterolu HDL zwiększył się o 4,4%. U wszystkich uczestników poziom triglicerydów pozostał niezmieniony. Zużycie yerba mate przez osoby z hipercholesterolemią stosujących terapię statyną promowało dodatkowe zmniejszenie LDL-C o 10,0% i 13,1%  odpowiednio po 20 i 40 dniach  i zwiększenie cholesterolu HDL o 6,2% po 40 dniach. Stwierdzono zatem, że spożywanie naparu z yerba mate poprawiło parametry lipidowe u pacjentów z normolipidemią i dyslipidemią oraz zapewniło dodatkową redukcję cholesterolu LDL u pacjentów zhipercholesterolemią podczas leczenia statyną, co może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Te przytoczone wyniki badań wskazują ,że nadal warto kontynuować prace akademickie w celu dokładniejszego zbadania wpływu yerba mate na organizmy. Popularyzacja picia z naparu yerba mate, przy jednoczesnej współpracy różnych grup naukowców mogłaby doprowadzić do odwrócenia niekorzystnych trendów wskazujących rosnące spożywanie niezdrowych napojów energetyzujących. Do pracy na badaniami powinni być zapraszani dietetycy, chemicy i biologowie a fito zielarze winni brać liście yerbamate pod uwagę w swoich pracach nad zioło lekami i suplementami.
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1441 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
Wszystko ok. Sprawnie, szybko.
2023-11-28
Super obsluga
pixel