Rooibos

Rooibos oznacza czerwonokrzew („rooi” - czerwony i „bos” - krzew). Jest krzewem uprawianym w RPA, osiągającym wysokość do 2 metrów, a jego liście przypominająigły sosny. Zakwita w październiku na żółto. Gałązki zbierane są od lata do wczesnej jesieni.
Dojrzałe liście po ususzeniu tnie się na bardzo drobne kawałki, z nich otrzymuje się napar ziołowy, zwany najczęściej rooibos tea a także bush tea, redbush tea, South African red tea lub rooi tee. Bywa też nazywany czerwoną herbatą, choć czerwonokrzew nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym.
Parzy się napój o specyficznym, miodowym smaku, który wyróżnia się łagodnością i brakiem typowego w herbatach zielonych lub czarnych posmaku goryczy. W porównaniu ze zwykłą herbatą ma w sobie niewielkie ilości garbników, będących jego przyczyną.
Główną cechą rooibos, jest to, że nie zawiera kofeiny, więc może być pity bez ograniczeń przez dzieci oraz przed snem. Napój zawiera przeciwutleniacze, dzięki czemu pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, spowalnia proces starzenia i hamuje procesy powstawania komórek nowotworowych. Rooibos goi również swędzące rany i może być używany w formie okładu, a dzięki zawartości kwasów fenolowych korzystnie wpływa na układ pokarmowy.*
W Europie pije się rooibos od około 100 lat. Na początku XX wieku, Rosjanin Benjamin Ginsberg zainteresował się tym krzewem uprawianym w górach Cedar w Afryce Południowej. Z czasem poznano wartość napoju rooibos i opracowano metody polowej uprawy czerwonokrzewu. Sprzedawany jest od 1904 roku, a szeroką popularność zdobył w 1930 roku, kiedy to dr P. Le Fras Nortier odkrył niektóre z jego właściwości zdrowotnych.*

Właściwości napoju rooibos:
- wykazuje działanie przeciwskurczowe i przeciwzapalne; stosowany jest przy schorzeniach przewodu pokarmowego, przy biegunkach, bólach brzucha i zatwardzeniach, ochrania błonę śluzową, dzięki kwasom fenolowym w sobie zawartym. W RPA zalecany jest nawet przez lekarzy jako skuteczny środek na kolkę u niemowląt.
- zawiera przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki, które powodują szybsze starzenie się oraz które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych (nowotwory, choroby serca czy cukrzyca).  
- ma właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, stosuje się preparaty z rooibos do leczenia trądziku czy poparzeń słonecznych.
- zawiera minerały: potas, sód, magnez, wapń, fluor, miedź, żelazo, mangan, cynk, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
- obniża ciśnienie tętnicze i ułatwia pracę układu krwionośnego, zapobiega zakrzepom krwi oraz zmniejsza szansę tworzeniu się zwapnień w tętnicach.
- kojąco działa także przy bólach głowy, rozdrażnieniu, skokach ciśnienia
- obniża poziom złego cholesterolu.
- wspomaga leczenie alergii na kurz domowy, roztocza czy środki spożywcze, gdyż zawiera kwercetynę, która hamuje uwalnianie histaminy.
- zawiera wysoką ilość witaminy C.
- wyrównuje poziom cukru we krwi oraz łagodzi przebieg cukrzycy. **

* https://pl.wikipedia.org/wiki/Rooibos
** https://oherbacie.pl/rooibos-czerwonokrzew-afrykanski/

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 2122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-07
Profesjonalne podejście do klienta
2024-09-05
Extra
pixel