Pieprz czarny (Piper nigrum L.)

Pieprz czarny (Piper nigrum L.)
W fitoterapii stosuje się Fructus Piperis nigri - owoc pieprzu czarnego.

W Ajurwedzie
pieprz ma działanie żółciotwórcze, zółciopędne, wiatropędne, przeciwwzdęciowe, ślinopędne, wykrztuśne, przeciwastmatyczne, moczopędne, pobudzające układ nerwowy i układ krążenia, przeciwbakteryjne. Stosuje się jako środek poprawiający trawienie, wykrztuśny i poprawiający pracę serca, jako środek na nudności, wymioty, biegunkę, niezyt jelit (łagodny i średni), niestrawność nerwową i czynnościową, robaczyce przewodu pokarmowego, bóle zębów i stawów, niewydolność krążenia, a także w zespole przewlekłego zmęczenia, neurastenii, zakażeniu górnych dróg oddechowych, w nadwadze i otyłości. Miejscowo na świerzb.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej pieprz czarny ma działanie głównie rozgrzewające, wzmacniające śledzionę i rozpraszające śluz. Stosowany jest w syndromie śluzu, bólu brzucha i okolicy serca wywołanym przez zimno (silny ból żołądka wodniste wymioty, dreszcze, uczucie chłodu), w biegunkach, wielomoczu, czerwonce. Nie wolno stosować przy krwaewieniach i hemoroidach.

Według dr Henryka Różańskiego Wyciągi z pieprzu wpływają immunostymulująco, podobnie jak kapsaicyna i olejek kubebowy, poprzez stymulowanie systemu MALT i GALT. Pobudzają również wydzielanie enzymów proteolitycznych, kwasu solnego, zwiększają przyswajanie białek i aminokwasów. Wywierają działanie fitoncydowe (antybakteryjne i fungistatyczne). Ograniczają powstawanie amin i siarkowodoru w jelicie grubym, zapobiegając wzdęciom i procesom gnilnym w masie kałowej. Zapobiega atonii jelit. Wzmaga apetyt. Nalewka pieprzowa 1:5 na etanolu 50-60% wcierana w skórę działa rozgrzewająco, poprawia krążenie krwi skórne, usprawnia wymianę metaboliczną, co może być wykorzystywane przy zaburzeniach krążenia obwodowego, przy “zespole zimnych dłoni i stóp” i w chorobach reumatycznych. Nalewka na owocach (owoce przed zalaniem rozdrobnić!) pieprzu może być wcierana w skórę owłosioną dla poprawy ukrwienia cebulek włosowych, co jest szczególnie ważne przy łysieniu na tle zaburzeń troficznych.
W fitoterapii pieprz uznawany jest za środek napotny, poprawiający trawienie i apetyt, moczopędny i pobudzający ogólnie. Istnieją doniesienia o lipolitycznych (wspomagających utratę tkanki tłuszczowej) właściwościach pieprzu, a jednocześnie zapobiegających utracie masy mięśniowej, a nawet wzmagające przyrost masy mięśni. Zewnętrznie używany jako środek rozgrzewający i poprawiający krążenie.

* Ilona Kaczmarczyk Sedlak, Zbigniew Skotnicki, Leksykon naturalnych surowców leczniczych, Kraków 2018.
** Henryk Różański,
https://rozanski.li/2710/owoc-pieprzu-czarnego-fructus-piperis/

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 2219 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-22
Zakupy zawsze udane szybko bez pomyłek tak dalej dla mnie jest ok
2024-10-13
Ok
pixel