Yerba Mate i jej wpływ na gęstość kości u kobiet po menopauzie

Yerba mate, a osteoporoza - profilaktyka osteoporozy

Kiedy wstaję rano i potrzebuję dobrego kopa do pracy, rezygnuję z kawy, czy zwykłej herbaty. Zjadam obfite śniadanie i wypijam kilka łyków świeżo przygotowanej yerba mate. Choć od jakiegoś czasu używam zamiast ulubionej tykwy zwykłego gliniane matera, moc naparu działa jednakowo i daje mi dużo pozytywnej energii na cały dzień. Co więcej, okazuje się, że yerba mate jest nie tylko wzmacniaczem naszych sił mentalnych i fizycznych ale zwiększa masę moich kości!

Częstość występowania osteoporozy oraz częstość złamań osteoporotycznych w Ameryce Łacińskiej jest niższa niż w Europie Północnej i Stanach Zjednoczonych, ale i tak jest ona coraz większa. Czy zatem spożywanie kofeiny, która jest obecna w wysokich stężeniach w yerba mate, może mieć negatywny wpływ na gęstość mineralną kości (BMD) i ryzyka złamań? Yerba mate zawiera ksantyny, klasę związków chemicznych do których zaliczamy kofeinę, teofilinę i teobrominę. Te same stymulanty znajdziemy w herbacie i czekoladzie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że podstawowym rodzajem ksantyny w paragwajskiej yerba mate jest "mateina," i starają się ją wyodrębnić. Wprawdzie związek ten jest jest chemicznie podobny do kofeiny, ale wpływa on na organizm w nieco inny sposób. Spożycie yerba mate w Argentynie i niektórych krajach Ameryki Południowej jest większe niż spożycie kawy i herbaty, a wpływ spożywania naparu z liści yerba mate na kości nie był do tej pory szczególnym obiektem badań. Dlatego nadrzędnym celem badania przeprowadzonego przez zespół argentyńskich naukowców, była ocena wpływu spożywania yerba mate na BMD.

Rezultaty przeprowadzonych w ostatnich latach badań naukowych sugerują, że picie naparu z yerba mate wpływa dodatnio na gęstość mineralną kości u kobiet po menopauzie. Badania z Argentyny, opublikowane w styczniu 2012 w periodyku Bone porównują 146 kobiet po menopauzie, które wypijały około jednego litra yerba mate dziennie przez pięć lat oraz grupę, która nie piła yerba mate. Do badania zostały wytypowane jedynie kobiety, których historia zdrowia wskazywała na wysokie ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ostateczne wyniki badań wykazały, że osoby pijące yerba mate miały 9,7 procent wyższą gęstość kości w kręgu lędźwiowym i 6,2 procent większą gęstość kości w okolicy uda, tuż poniżej biodra (cały ten obszar nazywa się szyjką kości udowej), niż kobiety, które nie piły yerba mate.

W rezultatach podobnego badania kobiety, które piły herbaty chińskie, miały również większą gęstość kości w tych dwóch miejscach w porównaniu do kobiet niepijących herbaty - wzrosty zostały określone odpowiednio na 4,3 i 4,7 procent. Badania zostały przeprowadzone przez MD Andree Conforti, z programu profilaktyki i leczenia osteoporozy -"Program for the Prevention and Treatment of Osteoporosis in Mendoza, Argentina" i zostały opublikowane w styczniowym wydaniu pisma Bone w roku 2012.

Bone. 2012 Jan;50(1):9-13.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1956 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
zakupy udane ,szybka wysyłka ,wszystko zgadzało się z zamówieniem polecam
2024-06-10
Polecam!!!!!
pixel