Pytania o Lapacho
Ostatnio coraz częściej pojawią się od Państwa pytania o korę Lapacho, owoce Acai, korzeń Maca, nasiona Chia, czy też o inne zioła, które importujemy bezpośrednio z Brazylii, Peru i Boliwii. Postaramy się w skrócie na nie odpowiedzieć mając na uwadze pozytywne i negatywne skutki oddziaływania poszczególnych ziół na organizmy. W ofercie sklepu YerbaMarket wciąż przybywa nowych gatunków roślin, które służą od tysiącleci ludziom na kontynencie Ameryki Łacińskiej. To dzięki medycynie ludowej i starym zwyczajom Indian Ameryki dziś swobodnie korzystamy z wielu dobrodziejstw jakie dają nam tradycyjnie przygotowywane napary i herbaty z ziół. Z każdego wyjazdu do Ameryki przywożę nową wiedzę o tamtejszych zwyczajach i obrzędach ale to co najważniejsze, to wiedza o ziołach, które stosowane są niezmiennie z tym samy dobrym skutkiem.
Najważniejsze to rozmawiać z ludźmi o ziołach, szczególnie w małych miasteczkach i wsiach leżących u podnóża gór czy lasu. Nieważne jest to czy jest to mała chałupa w Bieszczadach w której oprócz dobrego bimbru kupuje się najlepszy na świecie ocet jabłkowy z drzewa które nie widziało oprysku od 60 lat, czy tez siedząc na ławce przed ukraińskim kościołem w argentyńskim Apostoles rozmawia się o liściach yerba mate. Wspaniale jest potem czytać i tłumaczyć naukowe badania najczęściej potwierdzające słowa mieszkańców tych miejsc. To właśnie jest ważne i uspokajające, dające wiarę w naturalną uzdrawiającą moc przyrody, która obejmuje swym działaniem każdy aspekt naszego obecnego życia. Od nas zależy ile sobie sami damy. Wszystko już jest obok nas w zasięgu ręki.
Ostatnimi czasy bardzo dużo zapytujecie Państwo nas o korę południowoamerykańskiego drzewa jakim jest Lapacho. W soboty w naszym małym firmowym sklepie mamy najwięcej odbiorów osobistych i jest spory ruch. Klienci z Warszawy, Lublina i okolic wpadają by odebrać paczki yerba mate i wtedy często pytają nas o zioła, które mamy na regałach. Słyszę też jak rozmawiają między sobą i niejednokrotnie usłyszymy coś, czego nawet sami nie wiedzieliśmy.
Odpowiedzi na pytania o lapacho są złożone - z jednej strony mamy szeroką leczniczą tradycję stosowania jego kory w Ameryce Południowej jako "herbaty Inków", a obecnie w Europie i Stanach Zjednoczonych, a z drugiej wyniki współczesnych badań. Z wielu źródeł dowiadujemy się, że lapacho, a w szczególności jego napar niszczy wrażliwe wirusy: opryszczki typu I i II, wirusy grypy i wirusy pryszczycy. Dodatkowo wykazuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze na pleśniaki powodujące nowotwory złośliwe, czy też zesztywniające zapalenie kręgosłupa oraz bakterie gronkowca złocistego, paciorkowca oraz wirusa wywołującego wrzody żołądka, a także na grzyba Candida Albicans powodującego zakażenia drożdżakowe. Natomiast negatywne oddziaływanie Lapacho, to jego zły wpływ na zarodki. W wyniku badaniach przeprowadzonych na szczurach naukowcy dowodzą, że ryzyko poronienia wydaje się najpoważniejszym skutkiem spożywania Lapacho, ze względu na silne oddziaływanie lapacholu wykrywającego inne komórki niż komórki macierzyste.
Wśród niekorzystnych działań lapacholu przejawiają się nudności, wymioty, bóle głowy, brzucha i biegunki. Jednak badania te nie podejmują odpowiedzi, czy skutki negatywne są efektem pobocznym zjawiska będącego sumą rezultatów oczyszczania organizmu z toksyn, wirusów i bakterii, czy też powodują je niekorzystne dla zdrowia związki pochodzące z Lapacho. Z przeprowadzonych badań wynika, by uważać na jednoczesne stosowanie Lapacho wraz z lekami przeciwzakrzepowymi.
Czy w obliczu posiadanej wiedzy nie można jednoznacznie określić, czy Lapacho jest skuteczne czy nie, oraz czy korzyści w stosowaniu są większe od skutków ubocznych? Zachęcamy wszystkie osoby o wysyłanie do nas informacji o Lapacho oraz wpisywania komentarzy pod produktem: