Przeciwutleniacze i polifenole w napojach na bazie herbaty

Napoje na bazie yerba mate zawierały największą ilość przeciwutleniaczy i polifenoli pośród napojów na bazie herbaty i napojów nieherbacianych w badaniu opublikowanym  ostatnio przez Comprehensive Reviews in Food Science  and Food Safety.

Przyczynia się to do funkcjonalności napoju, który pokazał właściwości przeciwzapalne oraz obniżające cholesterol LDL (tzw. zły cholesterol), co pomaga zapobiegać cukrzycy i chorobom serca. Przebadane napoje to: Guayaki Yerba Mate, Honest Tea, Monster Energy, Red Bull, Sobe i inne.

Badacze z Uniwersytetu Urbana w Illinois zbadali rynek napojów energetycznych w USA z naciskiem na wielkość rynku, grupę docelową aktywne składniki, potencjalne korzyści, bezpieczeństwo i przepisy. Kilka najbardziej znanych napojów energetycznych (16 nieherbacianych i 15 na bazie herbaty, włączając yerba mate) zostało przebadanych pod kątem zawartości przeciwutleniaczy metodą ORAC i całkowitej zawartości polifenoli metodą Folin-Ciocalteu.

Badacze odkryli, że napoje energetyczne na bazie herbaty mają dużo wyższą zawartość przeciwutleniaczy i polifenoli niż napoje energetyczne nieherbaciane. Napoje na bazie yerba mate zawierały nawet stukrotnie więcej przeciwutleniaczy i polifenoli w porównaniu z najbardziej znanymi napojami nieherbacianymi, a Guayaki Yerba Mate miała najwyższą zawartość przeciwutleniaczy i polifenoli pośród napojów na bazie herbaty. Polifenole mają właściwości przeciwutleniające i zbadano, że pomagają zapobiegać niektórym chorobom zwyrodnieniowym, włączając choroby układu krążenia i nowotwory.

 

Wyniki badań na zawartość przeciwutleniaczy i polifenoli w napojach na bazie herbaty

 

TABELE ILUSTRUJĄCE ZAWARTOŚĆ PRZECIWUTLENIACZY I POLIFENOLI W BADANYCH NAPOJACH (kliknij aby powiększyć)

ŹRÓDŁO: http://guayaki.com/press/52952/Natural-Products-Marketplace.html

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 2005 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Wszystko ok
2024-07-09
Wszystko zgodne z prawdą
pixel