Kolorowy świat herbaty

Herbata - kolorowy świat herbaty | rodzaje herbat

YerbaMarket to nie tylko yerba mate – od pewnego czasu w tym sklepie można zaopatrzyć się w kilkadziesiąt rodzajów „prawdziwej” herbaty, czyli suszu z liści rośliny zwanej po łacińsku Camellia sinensis. Świat herbat jest niezwykle barwny – wędrując od gatunków białych do czarnych natkniemy się na kolory żółty, zielony, czerwony a nawet niebieski. Barwy te nie oddają jednak koloru suszu, czy też naparu, a określają sposób przetworzenia lub okres zbioru.

Herbata - rodzaje

I tak mówiąc o herbatach BIAŁYCH mamy na myśli gatunki powstałe z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Zebranie takich pączków możliwe jest jedynie na wiosnę. I właśnie ze względu na unikatowy zbiór odmiany te należą do najdroższych. Herbata biała ma odcień srebrny, a napar ma kolor jasnosłomkowy lub żółtawy Przykładowym gatunkiem białej herbaty jest Special silver tips (fot. 1).

Herbata ŻÓŁTA pozyskiwana jest tak jak herbata biała, ale jest dłużej suszona, co powoduje, że w smaku różni się zarówno od białej jak i zielonej herbaty. Ma zielonkawo-żółty kolor naparu. Uznawana za najszlachetniejszy rodzaj herbat.
CZARNE herbaty otrzymuje się w wyniku czterech procesów obróbki liści: więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Według legendy czarna herbata powstała przypadkowo, w wyniku zamoknięcia i sfermentowania ładunku zielonej herbaty przewożonej statkiem do Anglii. Przykład – Ceylon „Long Leaf” (fot. 5).

Herbaty z liści nie poddanych fermentacji, suszonych natychmiast po zerwaniu nazywamy ZIELONYMI. Zawierają one więcej cennych składników od czarnej herbaty i są delikatniejsze w smaku. Patrz – japońska Zielona Sencha (fot. 2) oraz Yunnan Green Dynasty (fot. 3).

CZERWONĄ herbatą zaś jest Pu Erh (fot. 6), którą produkuje się z szerokolistnej odmiany krzewu herbacianego. Od typowej herbaty czarnej różni się tym, że zostaje poddana dodatkowym procesom fermentacji i leżakowania (nawet 50 lat) oraz zawiera więcej mikroelementów, teiny, białka oraz olejków eterycznych. Cały proces produkcji pu-erh jest do tej pory częściowo okryty tajemnicą. Napar ma brunatnoczerwoną barwę oraz ziemisty posmak i zapach. Na zachodzie herbata ta zyskała sławę jako „morderca tłuszczu” – francuskie badania dowiodły, że ponad 80% pacjentów pijących regularnie pu-erh straciło w ciągu miesiąca od 3 do 10 kg. W dawnych Chinach picie herbaty pu-erh było przywilejem cesarza.

Unikalną herbatą jest oolong (NIEBIESKA) – zwana „półfermentowaną”. Można ją rozpoznać po barwie zaparzonego liścia – jego ciemniejsze brzegi, które uległy fermentacji, przypominają liść czarnej herbaty, pozostała  część wygląda jak zielona herbata. Oolung zawiera dużo taniny oraz niewielką ilość kofeiny. Liście tej herbaty nigdy nie są połamane przez skręcanie, są zawsze całe.  Patrz – Formosa Fine Oolong (fot. 7).

Obecnie coraz większą popularność zdobywa ROOIBOS (fot. 4), czyli susz liści czerwonokrzewu Aspalathus linearis rosnący w Południowej Afryce, w górach Rooiberge. Jest to roślina dwniespokrewniona z tradycyjnymi herbatami i nie zawiera kofeiny. Posiada  szczególnie delikatny  smak i zapach przypominający miód. Napar z niej zaleca się  w przypadku rozdrażnień, zaburzeń snu, poyższonego ciśnienia. Likwiduje też problemy związane z dolegliwościami żołądka i trawieniem: mdłości, zgagę, wrzody.

Na rynku dostępne są przeróżne herbaty aromatyzowane. Najpopularniejszą jest Earl Grey – czarna herbata z dodatkiem olejku bergamotowego otrzymywanego ze skórki owoców, kwiatów i liści pomarańczy bergamoty. A co powiecie na herbatę z dodatkiem… kawy? Ziarna kawy wchodzą bowiem np. w skład mieszanki Dublin (fot. 9) oraz Tiramisu… Fantazja twórców aromatyzowanych jest przeogromna – przekonajcie się sami -> HERBATY AROMATYZOWANE W YERBAMARKECIE. Ciekawym doświadczeniem dla kubków smakowych są także „bezherbatowe” mieszanki np. Czerwony Kapturek (fot.8) również do nabycia w YerbaMarkecie.

Mianem "herbaty owocowe" określamy napary z mieszanek suszy owocowych (często z dodatkiem płatków kwiatowych), które nie mają w składzie prawdziwej herbaty (camellia sinensis). Pod nazwą "herbata owocowa" spotkać możemy również mieszanki czarnej lub zielonej herbaty z dominującą ilością suszu owocowego. Często głównym składnikiem mieszanki owocowej jest hibiskus (kwiat malwy sudańskiej), który nadaje główną nutę naparowi i doskonale komponuje się suszem owocowym. Pozbawione kofeiny herbatki owocowe są bardzo pyszne i zdrowe - zawierają bogactwo witamin i soli mineralnych. Mogą być pite w dużych ilościach przez dzieci, kobiety w ciąży i osoby wrażliwe na kofeinę. Polecane są szczególnie pod koniec dnia, gdy pragniemy zrelaksować się i odpocząć.

SMACZNEGO!

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 2235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-03
Super szybka obsługa
2024-10-29
Super szybka wysyłka, paka dobrze zapakowana. Świetne yerby.
pixel