NAGIETEK LEKARSKI
(Calendula officinalis L.)
Jest bardzo ważną rośliną leczniczą z rodziny Złożonych (Compositae), występującą w stanie naturalnym w rejonie śródziemnomorskim oraz na Bliskim Wschodzie.
Do celów leczniczych zbiera się koszyczki kwiatowe ale tylko z odmian mających w koszyczkach jedynie kwiaty języczkowe, tzw. pełne – Flos Calendulae. Nagietek zawiera: flawonoidy, trójterpenoidy, polisacharydy, poliacetyleny, pochodne ksantofilu, fitosterole, sporo manganu i saponiny triterpenowe.
W dawnej medycynie używano nalewkę nagietkową do okładów na trudno gojące się rany, z wydzieliną ropną, sączące owrzodzenia i mokre wypryski.
W lecznictwie ludowym używano odwaru z nagietka do obmywania wrzodów i ran, do przemywania chorych oczu. Napar z kwiatków nagietka z miodem był lekarstwem na serce, a ciężarną chronił przed poronieniem, był lekiem na raka i chorą wątrobę. A kwiaty moczone w spirytusie pito na skurcze żołądka.
Sposób użycia:
Napar: 2 łyżki ziela lub 3 łyżki kwiatów zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 minut; przecedzić.
Pić 3-4 razy dz. po 150 - 200 ml.
Odwar: 2 łyżki ziela lub 3 łyżki kwiatów zalać 2 szkl. wody; gotować 10 minut; odstawić na 15 minut; przecedzić. Pić jak napar.
Numer partii/ Najlepiej spożyć przed - znajdują się na opakowaniu produktu.
Przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

[ Uwaga! Kopiowanie i powielanie tekstów oraz zdjęć surowo zabronione. ]