PERZ WŁAŚCIWY
(Agropyron repens L.)
Jest to bylina należąca do rodziny Traw (Gramineae), z której pozyskiwane jest kłącze – Rhizoma Graminis, Rhizoma Agropyri. Zioło często występujące w mieszankach odtruwających. Perz jest trudnym do wyplenienia chwastem występującym na całej półkuli północnej. W Polsce występuje powszechnie na polach uprawnych, pastwiskach, łąkach, przy drogach i w ogrodach.
Nazwa rośliny wywodzi się od słów agros- pole i pyros - pszenica, czyli polna pszenica oraz słowa repens - rozesłany, płożący się. Jest jedną z najbardziej żywotnych roślin, gdyż z najmniejszych pozostawianych w ziemi pędów wyrośnie nowa roślina, dlatego jest uciążliwy i tępiony. Jest też ważną roślina leczniczą, znaną juz od starożytności. Dawniej używano wysuszonych kłączy perzu jako materacy dla rannych żołnierzy, a w czasach głodu, dodawano zmielone kłącze do mąki.
Substancje czynne kłącza perzu: związki cukrowe, polisacharydy, związki uronowe i oligosacharydy, kwas jabłkowy, kwas glikolowy, kwas glicerowy, kwas askorbinowy, olejek eteryczny, flawonoidy, poliacetyleny, azotan potasu, prolamina, sole mineralne bogate w rozpuszczalną krzemionkę.
Sposób użycia:
Z kłączy perzu najlepiej działa odwar: 2 łyżki rozdrobnionego surowca zalać 1-2 szklankami wody, gotować 5-10 minut, odstawić na 20-30 minut. Pić kilka razy dziennie po 100 ml.
Numer partii/ Najlepiej spożyć przed - znajdują się na opakowaniu produktu.
Przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

[ Uwaga! Kopiowanie i powielanie tekstów oraz zdjęć surowo zabronione. ]