GŁÓG
(Crataegus)
Jest ciernistym krzakiem lub niewielkim drzewem z rodziny Różowatych (Rosaceae), występującym w Europie, Azji i północnej Afryce.
Preparaty lecznicze z owoców i kwiatów głogu pochodzą z gatunku głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacquin), głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxycantha L.).
W dawnych wierzeniach przekazywano, że zjedzenie owoców głogu przed wieczerzą wigilijną miało zabezpieczyć przed bólem gardła przez cały rok. Gałązki głogowe wkładano do kołyski dziecka, aby uchronić je przed dokuczliwymi strachami. A w wigilię św. Jana o północy wkładano gałązki głogowe w drzwi stajni, aby ochronić zwierzęta przed czarownicami.
Więcej informacji w LEKSYKONIE
Sposób użycia:
Napar: 1 łyżkę rozdrobnionego surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić na 20-30 minut pod przykryciem, przecedzić. Dodać miód, np. gryczany, wrzosowy (dobre przy zaburzeniach serca), wypić w dwóch porcjach w ciągu dnia. Stosować regularnie przez minimum 3 miesiące.
Uwaga! Należy zachować ostrożność w stosowaniu preparatów z głogu przy niskim ciśnieniu. W chorobach serca powinno się je stosować pod kontrolą lekarza.
Najlepiej spożyć przed:/ nr partii produkcyjnej znajdują się na opakowaniu.
Przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej.
[ Uwaga! Kopiowanie i powielanie tekstów oraz zdjęć surowo zabronione. ]