Vira-Vira (Pseudognaphalium vira-vira)

Inne nazwy: zioło życia, ziele diuca, wenanwe - oznacza „trawę usuwającą smutek.” Zwana także "uszami królika" ze względu na charakterystyczny kształt liści.  Rośnie w Peru na terenach górzystych.   
Jest to trawa wiecznie zielona o wysokości 10–50 cm, gęsto puszysta i wełnista. To szybko rosnąca roślina, która kwitnie od pierwszego roku. Rozmnaża się przez nasiona, które można wysiać bezpośrednio w glebę lub w sadzonki. Jest to gatunek, który potrzebuje dużej ilości światła, pewnej wilgotności i dobrze przepuszczalnej gleby. Pod koniec jesieni przycina się nisko, aby wiosną silnie odrosła.

Rodzaj Pseudognaphalium składa się z kilku gatunków stosowanych w medycynie ludowej, z których wszystkie są określane potoczną nazwą „vira vira".  Właściwości antybiotyczne zostały wykazane w przypadku niektórych związków P. viravira.
Substancje czynne: w swoim składzie chemicznym vira-vira zawiera związki flawonoidowe, głównie glikozydy flawonoidowe oraz pochodne kwasu chinowego.

Działanie. Powszechnie kwiatom tej rośliny przypisuje się właściwości wykrztuśne, napotne i przeciwgorączkowe, a także antybiotyczne.
Wskazania do stosowania: choroby dróg oddechowych, głównie płuc, koklusz, kaszel, astma, zapalenie oskrzeli; zaburzenia czynności pęcherza moczowego i w zapalenie gruczołu krokowego, stany gorączkowe, choroby stawów, choroby reumatyczne (okłady), niestrawność i ból brzucha.
Odwar z vira-vira stosuje się w przypadkach niestrawności i bólu brzucha.
Napar z kwiatów zmieszany z kwiatem czarnego bzu, fiołka, malwy i maku daje doskonałe efekty w leczeniu dolegliwości oskrzeli. Stosowane są w leczeniu różnych schorzeń układu oddechowego: astmy, kaszlu, zapalenia oskrzeli. ” Wodny ekstrakt z vira-vira jest stosowany w leczeniu chorób układu moczowego.

Ludność Ajmara (Indianie Ameryki Południowej zamieszkujący pogranicze Peru, Boliwii i Chile) zamieszkująca podgórza i północne wyżyny wykorzystuje kwiaty Pseudognaphalium lacteum (huira-huira, wira wira blanca) jako wsparcie przeciwko kaszlowi; dotyczy to również przygotowania tradycyjnej potrawy, opartej na mięsie i warzywach z okolicy, zwanej „guatia.

Odwar: 1 łyżeczkę ziela zalać wodą i gotować na umiarkowanym ogniu ok. 2-3 minuty. Odcedzić.


https://www.minsal.cl/portal/url/item/7d9a8480e08e1613e04001011e01021b.pdf

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1910 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
gitarka
2024-05-13
Ok, polecam.
pixel