Palo Santo z niejednego drzewa
Bursera graveolens, Bulnesia sarmientoi i Gwajakowiec lekarski (Guaiacum officinale) to gatunki drzew, które potocznie określa się z hiszpańskiego jako „Palo Santo”, czyli „Święte Drzewo”.
Wszystkie trzy zawierają podobnie wyglądające i pachnące, bardzo żywiczne drewno. Najbardziej żywiczny i aromatyczny gwajakowiec ze względu na masową eksploatację jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i został objęty konwencją CITES. Używany jest w niewielkich ilościach, zaś do wyrobu naczyń do yerba mate używa się drewna z dwu pozostałych gatunków.
Naczynia palo santo dostępne w YerbaMarkecie wykonane są z drewna Bulnesia sarmientoi, drzewa które rdzennie występuje na terenach Gran Chaco, krainie geograficznej w Ameryce Południowej na pograniczu Boliwii, Paragwaju i Argentyny. Drewno palo santo jest ciężkie i tonie w wodzie, bowiem ma średnią gęstość 1,28 g/cm3.
Charakterystyczny zapach zawdzięcza zawartości limonenu (związek odpowiedzialny za zapach cytryny i pomarańczy) oraz α-terpineolu (składnik np. olejków drzew iglastych). Aromatyczna żywica przenika do naparu yerba mate, nadając mu oryginalny posmak, zapach i dodatkowy wymiar zdrowotny, bowiem działa ogólnie pobudzająco, wykrztuśnie, odkażająco, żółciopędnie i rozkurczowo oraz hamuje rozwój wirusów, bakterii i grzybów. Palone kawałki drewna są wykorzystywane przez Indian jako oczyszczające kadzidło w duchowych rytuałach.
Twardziel drewna Bulnesia sarmientoi jest niejednorodna i przybiera barwy od jasno oliwkowej do czekoladowego brązu, dlatego też poszczególne egzemplarze naczyń i innych wyrobów mogą dość znacznie różnić się kolorem. Aby uzyskać ciemniejszy odcień drewna należy wystawić je na kilka godzin w nasłonecznionym miejscu. Naczynia (palo santo) do yerba mate ciemnieją w miarę używania.