2021-02-25

Największe drzewo yerba mate w Argentynie

W odróżnieniu do Brazyli ich południowi sąsiedzi z Argentyny, sadzą i plantują  yerba mate z małych hodowlanych sadzonek w otwartych przestrzeniach. Do zbiorów kształtują całe areały na niskopiennych plantacjach.  Krzewy są osłaniane przed nadmiernym nasłonecznieniem wysokimi cyprysami.

Rosnące na plantacjach krzewy osiągają do 2- 3 metrów wysokości, by łatwiej było z nich pozyskiwać surowiec, ich wysokość reguluje się prostymi zabiegami pielęgnacyjnymi.  Zbieranie yerba mate nie należy do łatwych, krzewy posiadają ostre liście a gałęzie potrafią ważyć do kilkunastu kilogramów. Jest to ciężka praca, wymagająca od plantatorów wytrwałości oraz nabytego przez lata pracy na yerbalesie kunsztu.  Do dziś nie zostało wprowadzone, żadne mechaniczne urządzenie, które pozwoliłoby zastąpić ludzką pracę w sposób w pełni zadowalający plantatorów. Dlatego, rękawice i różnego rodzaju piły, wciąż są podstawowymi narzędziami na yerbalesach. Z reguły plantatorzy yerba mate, którzy starają się zwiększyć swoją produkcję, zarządzają przycinaniem w taki sam sposób, jak to się robi w przypadku drzew owocowych.

Jedno z najwyższych rosnących obecnie w Argentynie drzew ilex paraguariensis znajduje się na farmie Guillermo Bartel, w Villa Unión, Campo Ramón niedaleko miasta Obera w stanie Misiones.  W wypadku tego olbrzyma jednorazowy zbiór  to aż 80 kilogramów zielonych liści.

Kiedy zbiera się yerba mate?
„Ciężkie”, większe zbiory odbywają się od kwietnia do września ( i jest to część zimy). Są to najlepsze miesiące do zbioru, ponieważ liście są dojrzałe, a roślina nie kiełkuje (przerwa wegetatywna).
Potem następuję letnia cosecha
To lżejsze zbiory, odbywają się w grudniu, styczniu, lutym i marcu . Argetyński Narodowy Instytut Yerba Mate zaleca producentom uważną obserwację stanu roślin; szczególnie bacząc na te, które wciąż są w stanie kiełkowania, ponieważ niewłaściwe podejście może spowodować uszkodzenie i wpłynąć na późniejsze " ciężkie "zbiory, które rozpoczynają się w kwietniu.

Ile kilogramów zielonych liści produkuje się rocznie?

Produkcja zielonych liści w  Argentynie  w 2020 roku wyniosła 812,9 miliona kilogramów , zgodnie z danymi zebranymi przez INYM  z liczone zostało wejście zielonych liści do punktów zbioru i suszarni.

Polecane
Rio Negro - Yerba Mate Mocna TradycyjnaRio Negro - Yerba Mate Mocna Tradycyjna
6,99 zł - 36,47 zł699 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1917 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
ceny ok. duży wybór yerba mate
2024-05-15
gitarka
pixel